EkonomiTaşeronlarla ilgili çalışma, hükümet seviyesinde verilen bir sözdür

'Taşeronlarla ilgili çalışma, hükümet seviyesinde verilen bir sözdür'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermiyoruz. Taşeronlarla ilgili çalışma, hükümet seviyesinde verilen bir sözdür, çalışmalar devam ediyor" dedi.

Haber MerkeziAA
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,Türk TelekomGenel Müdürlüğünde, kurum ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasındaki 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza törenine katıldı.

Bakan Arslan, buradaki konuşmasında, Türk Telekom'un 177 yıllık geçmişine işaret ederek, şirketin Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil ettiğini söyledi.

  • Toplu sözleşme görüşmelerinde, sınırlı imkanlarla sınırsız ihtiyaçların değerlendirildiğini anımsatan Arslan, bir yerde buluşularak sözleşmenin imzalandığını kaydetti.

Türk Telekom'un 1840'lardan bugüne ülkenin iletişim ve haberleşme altyapısının oluşturulması ve geleceğe taşınması konusunda çok ciddi görevler ifa ettiğini anlatan Arslan, "Kurum kültürü dediğimiz de bu olsa gerek" dedi.

Arslan, Türk Telekom'un serbestleşme sürecinde kamuoyunda yaşanan tartışmalarla karamsar tablolar oluşturulmaya çalışıldığını anımsatarak, kurumun küçüleceğini, batacağını söyleyenlere inat, Türk Telekom'un 2005'ten beri ülkenin güzide kuruluşlarından olduğunu, uluslararası arenada çok daha etkili bir aktör konumuna geldiğini ve Türkiye'ye hizmet yolunda 27 milyar liralık yatırım yaptığını dile getirdi.

  • Türk Telekom'un, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesinde önemli katkıları olduğunu vurgulayan Arslan, "Bunu her kademedeki çalışanı, organizasyon yapısı ve operasyon gücüyle sağlayarak, ülkemizin dünyada bu sektörde de başarılı bir şekilde temsil edilmesi noktasında yüzümüzü ağartan bir kuruluş oldu" diye konuştu.

Milletin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında bin yıllık birlik ve kardeşlik ruhuyla istiklali, istikbali ve ülkesinin bekası söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan meydanlara inerek, şehadet şerbetini içmeye gönüllü gittiğini bir kez daha gösterdiğini belirten Arslan, şöyle devam etti:

  • "Bu özelliğimizi unuttuğumuzu zannedenler vardı. O gece milletimiz, millet olma şuuruyla dinine, diline, mezhebine bakmadan, hep beraber meydanlara indi, geleceğine sahip çıktı. Geleceğine sahip çıkarken de idare yetkisi verdiği, omuzlarına sorumluluk yüklediği başta sayın Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere Başbakan'ımıza, hükümetimize de aynı oranda sahip çıktı."

"Taşeronla ilgili sözün gereği yerine getirilecek"

Arslan, 15 Temmuz gecesi iletişimin ve yayınların kesilmemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının vatandaşa doğru iletilmesi ve kirli bilgilere izin verilmemesinin çok önemli olduğunu anlatarak, bunun da Türk Telekom çalışanlarınca sağlandığını söyledi.

Taşeronlarla ilgili çalışmanın hükümet seviyesinde devam ettiğini dile getiren Arslan, "Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermiyoruz. Eğer bir şeyin sözünü verdiysek de kesinlikle gereğini yerine getiriyoruz" diye konuştu.

  • Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi çalışmanın çok daha hızlandırılarak sonuca eriştirilmesi konusunda olağanüstü bir çaba harcandığına işaret ederek, "Bu çalışma sonuçlandığında taşeronda çalışan arkadaşlarımız yine milletimize ve memleketimize hizmet edecekler ama çok daha farklı mecrada, farklı bir heyecanla hizmetlerini sürdürecekler. O süreçle ilgili sözün gereği yerine getirilecek. Bu konuda hiçbir tereddüde mahal yok." değerlendirmesinde bulundu.

"Sektördeki tek sendikalı operatörüz"

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany de toplu iş sözleşmesinin önemine dikkati çekerek, "Motive çalışanlar demek, başarılı şirket demektir. Başarılı şirket, güçlü ekonomi demektir. Türk Telekom, Türkiye'nin dijital altyapısına 27 milyar lira yatırım yaptı. Bu altyapıyı ayakta tutmak, interneti ülkenin her yerine götürmek çok önemli. En büyük yatırımı çalışanlarımıza yapıyoruz. Sektördeki tek sendikalı operatörüz." dedi.

  • Türk Telekom İnsan Kaynakları, Regülasyon ve Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu da Haber-İş Sendikası ile 12 bin çalışanı kapsayan sözleşmenin 1 Mart 2017-28 Şubat 2019 tarihlerinde yürürlükte olacağını söyledi.

Çalışanlar arasında ücret adaletini sağlayan bir sistem benimsediklerini ifade eden Kutlu, "Sendikalı çalışanlarımızın ücretlerine, birinci yıl altı aylık dönemde seyyanen 325 lira, ikinci altı aylık dönemde 125 lira, üçüncü ve dördüncü altı ayda yüzde 4 ücret zammı yapılacak. Bu zammın enflasyonun altında kalması halinde enflasyon farkı ödenecek." ifadelerini kullandı.

"O görüşmenin altyapısını Telekom sağladı"

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da Türkiye'deki 15 milyon çalışandan 2 milyonunun örgütlü olduğunu, Almanya ve İngiltere'deki dev firmaların, Türkiye'ye gelince sendika istemediğini dile getirdi.

  • Haber-İş Sendikası Başkanı Veli Solak ise hakkında çıkan haberlere rağmen Türk Telekomun dimdik ayakta olduğunu ve millete hizmete sonuna kadar devam edeceğini söyledi. 15 Temmuz 2016 gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı meydanlara çağıran telefon görüşmesini anımsatan Solak, "Cumhurbaşkanı'mız 'Meydanlar sizin' dedi. O telefon konuşması hepimizin kaderini değiştirdi. O telefon bizim altyapımızla sağlandı. 15 Temmuz'da Türkiye'nin kaderini değiştiren bu gazi iş yerinin gazi çalışanlarıdır" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Arslan'ın şahitliğinde Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany, Türkiye Haber İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu tarafından 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Hükümetin taşeron açıklaması işçiyi umutlandırdı
EKONOMİ
Hükümetin taşeron açıklaması işçiyi umutlandırdı

'Köyün üzerine düşmemek için dağa çarptı'
Gündem

'Köyün üzerine düşmemek için dağa çarptı'

Nevşehir’de askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Samsunlu Hava Pilot Üsteğmen Yasin Boy’un cenazesi Samsun'da düzenlenen törenle toprağa verildi. Dağlık alana düşen F-16 tipi savaş uçağında şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Yasin Boy'un ağabeyi Rasim Boy, kendisiyle ilgilenen görevlilere, kardeşinin uçağın köyün üzerine düşmemesi için kendi canını feda ettiğini söyledi.
Skoda'dan Golf'e dişli rakip: Rapid
Teknoloji

Skoda'dan Golf'e dişli rakip: Rapid

Skoda, Volkswagen Grubu tarafından satın alındıktan sonra istediği satış sayısına ulaşamayan Rapid modeli için büyük bir değişiklik hazırlığında. Skoda 2019 Rapid Hatchback modeliyle aynı sınıfta yer alan Volkswagen Golf, Ford Focus ve Opel Astra’ya rakip olacak gibi görünüyor.
Melo kaçırdığı penaltıyla alay konusu oldu
Spor

Melo kaçırdığı penaltıyla alay konusu oldu

Palmeiras forması giyen Felipe Melo, ilginç bir şekilde kullanarak kaçırdığı penaltıyla gündeme geldi.
Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı
Gündem

Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı

Adana'da evinin yakınında serada olan anne eve geldiğinde oğlunun boynunun bazanın içine sıkışmış halde görünce çığlık çığlığa kaldı. Komşuları ile çocuğunu bazanın altından çıkartıp hastaneye kaldırdı ancak kurtaramadı.
Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı iade etti
Hayat

Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı iade etti

Başaran Holding'e ait Bombardier Challanger 604 tipi özel iş jeti 11 Mart'ta İran'da düştü. Uçakta Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ve 7 arkadaşı ile 3 kişilik mürettebat hayatını kaybetti. Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı, düğünde sahne alacak olan Kenan Doğulu ise parayı iade etti.