Ekonomi Türkiyede ilk kez seri olarak üretildi 80 ülke peşine düştü

Türkiye'de ilk kez seri olarak üretildi: 80 ülke peşine düştü

Dayanıklılık, esneklik, termal ve elektriksel iletkenlik özellikleriyle çok farklı sanayi alanlarında kullanılabilen grafeni Türkiye'de ilk kez seri olarak üreten şirket, ürünlerini 80 ülkeye ihraç etmenin yanı sıra ileri teknoloji malzeme alanında ithalatın azalmasına da katkıda bulunuyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiyede ilk kez seri olarak üretildi: 80 ülke peşine düştü
Ankara'daki grafen seri üretim tesisi de Türkiye'nin ileri teknoloji malzeme alanında önemli bir ihtiyacını karşılıyor.

Çelikten 200 kat daha mukavemetli, bakırdan yüzlerce kat daha iletken, bir o kadar esnek ve hafif olan grafen, hava araçları, su geçirmez kaplamalar, otomotiv, elektronik cihazlar, dokunmatik ekranlar gibi birçok üründe kullanılıyor.

Nanografi Nanoteknoloji AŞ'nin geçen yıl açılışı gerçekleştirilen Ankara'daki grafen seri üretim tesisi de Türkiye'nin ileri teknoloji malzeme alanında önemli bir ihtiyacını karşılıyor.

Şirketin çevre dostu endüstrileşmeye uygun ve düşük maliyetli özgün bir yöntemle üretim yaptığı tesiste, grafen başta olmak üzere ileri malzeme teknolojileri alanında Ar-Ge çalışmaları da yürütülüyor.

Sadece 9 ülke yapıyordu: Türkiye Grafen'i seri üreten 10'uncu ülke oldu
EKONOMİ
Sadece 9 ülke yapıyordu: Türkiye Grafen'i seri üreten 10'uncu ülke oldu

"Ticaret hacmimizin büyük bölümünü ihracat oluşturuyor"

Nanografi Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Emre Deli, seri üretim tesislerinin KOSGEB’in Teknoyatırım Programı kapsamında desteklendiğini söyledi. Grafeni yüksek kapasite, performans ve verimlilikte ürettiklerini belirten Deli, sürdürdükleri son ürün çalışmalarıyla katma değer oranını artırmayı hedeflediklerini bildirdi. Deli, "Toplam ticaret hacmimizin büyük bölümünü ihracat oluşturuyor. Nanografi olarak kurduğumuz seri üretim tesisinden elde ettiğimiz grafeni farklı boyut, nitelik ve miktarlarda 57 ülkeye ihraç etmeyi başardık. İhraç ettiğimiz diğer ürünlerle de toplam 80 ülkeye ulaştık. Ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülkelerin gelişmiş endüstriler ve nanoteknolojide rekabetçi pazarlara sahip olması bizim açımızdan oldukça önemli." dedi.

Deli, Türkiye’de üretilen grafeni Airbus, LG gibi dev teknoloji şirketleriyle Harvard, Stanford gibi dünyanın önde gelen üniversitelerine ihraç ettiklerini dile getirdi.

"Gram başına ihracat değeri 150 doları buluyor"

Ürettikleri grafenin gram başına ihracat değerinin 100-150 dolar civarında olduğu bilgisini veren Deli, şöyle konuştu:

  • "Türkiye'de yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayisi ihracatı içindeki payı yüzde 3 düzeylerinde. Grafen ihracatımızın imalat sanayisi ürünlerimiz içinde bulunan yüksek ve orta yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizin oranının yükselmesine de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu yatırımımızın gerek kilogram başına elde ettiğimiz ihracat gelirini gerekse katma değerli ürün üretimine bağlı olarak personel istihdamını ve ülkeye döviz girdisini artıracağına inanıyoruz."

Deli, grafeni yerli olarak üretmekle hem ihracat kalemi oluşturduklarına hem de ileri teknoloji malzeme alanında önemli bir ithalatın önüne geçtiklerine, böylelikle de cari dengeye katkıda bulunduklarına dikkati çekti.

Yıllık 100 tonluk kapasiteyle üretim yaptıkları grafenle yurt içinde de ihtiyaç duyulan nanomalzeme ihtiyacını karşıladıklarına işaret eden Deli, "Üretimimiz sayesinde tüm dünyada satışı belli başlı kaidelere bağlı olan grafeni, savunma sanayisi şirketlerimiz, araştırma enstitülerimiz ve Ar-Ge merkezlerimiz, daha kolay ve düşük maliyetle ulaşabiliyor. Grafen ve nanomalzemelerin tedariki ülkemizin bilim insanları için bir zorluk olmaktan çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Deli, grafen ürünlerinin elektronikten havacılığa, biosensörlerden kompozitlere, batarya teknolojilerinden yeni nesil barkod teknolojilerine kadar büyük bir uzmanlık alanında kullanıldığını bildirdi.

"Nano ve biyoteknoloji alanında 'unicorn' olmak istiyoruz"

Yüksek kapasiteli laboratuvarlarda Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Deli, şu değerlendirmede bulundu:

  • "Grafen katkılı son ürünler için yeni yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Grafenin sahip olduğu katma değeri, onu ara mamul olarak değerlendirerek nanokompozit, yüksek kapasiteli bataryalar, uzun ömürlü ve yüksek performanslı kaplama ürünleri ve yeni nesil barkodlama teknolojilerinde ürünler ortaya koyarak daha da artırabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sebeple bir yandan grafen üretimini gerçekleştirirken diğer yandan da teknolojik ürünler ortaya koyarak yüksek teknolojiye sahip ürün yelpazemizi genişletiyoruz."

Uluslararası alanda yüksek prestije sahip enstitü ve kurumlarla da yakın iş birliği halinde olduklarına dikkati çeken Deli, şunları kaydetti:

  • "Henüz yüzde 100 kapasitemizi hayata geçirmemiş olmamıza rağmen katettiğimiz mesafe bizim için umut verici. Avrupa Birliği tarafından grafen üretimimiz mükemmeliyet derecesiyle taltif edilmişken günlük hayatımızda isimlerini sıkça duyduğumuz yüksek teknoloji şirketleriyle müşterek Ar-Ge projeleri yürütüyor ve yakın zamanda hayatımıza girecek teknolojik ürünleri birlikte geliştiriyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik bilgi birikimimiz ve uzmanlıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda gelecekte ismimizden çok daha fazla söz ettirecek, özellikle nano ve biyoteknoloji alanlarında yeni trendleri belirleyecek bir yetkinliğe kavuşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu alanda bir ‘unicorn’ olmak da hedeflerimiz arasında."
Bakan Çavuşoğlu: Görüş ayrılıklarının faydası olmadığını gördük
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Görüş ayrılıklarının faydası olmadığını gördük

İstanbul'a gelen BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu önemli açıklamalar yaptı. İki bakan karşılıklı olarak görüş ayrılıklarının faydası olmadığını gördüklerini ve ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi. Bakan Çavuşoğlu Körfez bölgesindeki normalleşme adımlarının süreceğini belirterek, "Mısır ve İsrail ile görüşmelerimiz devam edecek" dedi. BAE Dışişleri Bakanı al Nahyan, "Ortak ticaretimizin artması irademizin göstergesi. Ticaretin yanı sıra enerjide işbirliği de önemli. Ekonomilerimizi ileri taşımak için çalışacağız" ifadelerini kullandı.
Sivas'ta kupa coşkusu
Spor

Sivas'ta kupa coşkusu

Demir Grup Sivasspor'un, İstanbul'da oynanan Ziraat Türkiye Kupası finalinde Yukatel Kayserispor'u normal süresi 1-1 sona eren maçın uzatma bölümünde 3-2 mağlup ederek kupayı kazanmasının ardından otobüslerle Sivas'a dönen taraftarlar, şampiyonluğu kutladı.
Bakan Varank uzay açıklamasıyla alay eden takipçisine cevap verdi: Komiklikle lüzumsuzluk arasında çizgi var
Gündem

Bakan Varank uzay açıklamasıyla alay eden takipçisine cevap verdi: Komiklikle lüzumsuzluk arasında çizgi var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Uzaya gitmek ister miydiniz?" sorusu üzerine verdiği "Ben gidemem. Öyle kapalı ortamlarda bulunamam. Klostrofobim var" yanıtını eleştiren Radyo Programcısı Cem Ceminay'a sosyal medya hesabından cevap verdi. Daha önce "Boydan elenmeye alıştım da yaştan elenmek biraz üzdü" sözleriyle yaptığı esprili paylaşımı hatırlatan Varank, "Komiklikle lüzumsuzluk arasında ince değil baya kalın bir çizgi var" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.