Ekonomi Türkiyeye gelen doğrudan yatırım yüzde 79 artışla 14 milyar dolara ulaştı

Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım yüzde 79 artışla 14 milyar dolara ulaştı

Dünya Yatırım Raporu"na göre, 2020 yılında ortalama Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) akımlarında dünya genelinde gözlemlenen yüzde 35’lik gerilemeye kıyasla Türkiye’ye gelen UDY akımlarının 2021 yılında yüzde 79 artışla 14 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım yüzde 79 artışla 14 milyar dolara ulaştı
Foto/arşiv

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nden yapılan açıklamada, UNCTAD'ın UDY ile ilgili yıllık raporunun “Dünya Yatırım Raporu 2022” başlığı altında yayınladığı belirtildi.

Açıklamada, salgın yılı olan 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 35 düşüş ile 963 milyar dolar olarak gerçekleşen ve küresel finansal kriz yılı olan 2009’a kıyasla gerileyen küresel UDY akımlarının, 2021 yılında hızlı bir toparlanma göstererek 2020 yılına göre yüzde 64 artışla 1,58 trilyon dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

UDY akımlarında yaşanan yükselişin ülke ve bölgelere göre önemli farklılıklar gösterdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gelişmiş ülkeler 2020 yılına göre yaklaşık yüzde 134 artışla 746 milyar dolar UDY alarak önemli bir artış kaydetti. Öte yandan, gelişmekte olan ülkelere gelen toplam UDY akımları yüzde 30 yükselişle 837 milyar dolar olarak gerçekleşti. Az gelişmiş ülkelerdeki toparlanma ise yüzde 15 artışla daha ılımlı bir seyir izledi. 2020 yılında ortalama UDY akımlarında dünya genelinde gözlemlenen yüzde 35’lik gerilemeye kıyasla yüzde 15 ile çok daha az bir düşüş gösteren Türkiye’ye gelen UDY akımları, 2021 yılında yüzde 79 artışla 14 milyar dolar seviyesine ulaştı. Böylece Türkiye 2019 yılında yüzde 0,6 olan küresel UDY akımlarından aldığı payı 2020’de önce yüzde 0,8’e yükseltmiş, 2021 yılında da bu oranı yüzde 0,9’a çıkararak son iki yılda artış trendi yakalamıştır."

2002 yılından bu yana Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım akımları 240 milyar doları aştı

Açıklamada, Türkiye’ye gelen UDY akımlarının bileşenlerine bakıldığında sanayi, hizmet ve tarım sektörlerine gelen sermaye girişlerinin bir önceki yıla göre yüzde 116 artışla 8,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, gayrimenkul alımları için gelen UDY'nin yüzde 42,5 artarak 5,6 milyar dolara ulaştığı aktarıldı.

Toptan ve perakende sektörünün, özellikle teknoloji odaklı e-pazar yeri şirketlerine gelen yatırımlar neticesinde 3,4 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım çekerek, toplam sermaye yatırımlarının yüzde 44’ünü oluşturduğuna işaret edilen açıklamada, "Türkiye’ye gelen UDY miktarına kıta bazlı kaynağına bakıldığında, Avrupa yüzde 60’lık pay ile başı çekerken, Asya ve Amerika ise sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 16’lık paylar ile Avrupa’yı takip etti. Kaynak ülkelere bakıldığında ise yüzde 19 ile İngiltere, yüzde 16 ile ABD ve yüzde 13 ile Hollanda ilk üç sırayı oluşturdu. İsviçre, BAE, Almanya, Güney Kore, Japonya ve Katar ise öne çıkan ülkeler olarak listede yerini aldı." denildi.

Açıklamada, son 19 yıldır sergilenen güçlü performans ile 2002 yılından bu yana Türkiye’ye gelen UDY akımlarının 240 milyar dolar seviyesini aştığı, böylelikle UDY akımlarının Türkiye'nin hem sürdürülebilir kalkınmasına önemli katkılar sağladığı hem de toplam cari açığın yüzde 41’ini finanse ettiği bildirildi.

İhracat ve ithalat birim değer endeksleri yükselişte
EKONOMİ
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri yükselişte

İnşaat maliyeti nisanda yüzde 6,12 arttı
EKONOMİ
İnşaat maliyeti nisanda yüzde 6,12 arttı

Helikopter kazasına ilişkin Eczacıbaşı'ndan açıklama: İtalya'ya fuar için gitmişlerdi
EKONOMİ
Helikopter kazasına ilişkin Eczacıbaşı'ndan açıklama: İtalya'ya fuar için gitmişlerdi

Petrol fiyatları Çin'den gelen kısıtlama tedbirleri sonrası düşüşe geçti
EKONOMİ
Petrol fiyatları Çin'den gelen kısıtlama tedbirleri sonrası düşüşe geçti
Kılıçdaroğlu'nun 'elektriği kesilen vatandaş'  diye ziyaret ettiği  şahıs konuştu: Bana vaatler verip yalan söylettiler kumpasa  getirdiler elektriğim kesilmedi
Gündem

Kılıçdaroğlu'nun 'elektriği kesilen vatandaş' diye ziyaret ettiği şahıs konuştu: Bana vaatler verip yalan söylettiler kumpasa getirdiler elektriğim kesilmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elektrik zamları ve kesintileriyle ilgili provokasyonu yine elinde patladı. Kılıçdaroğlu'nun üç ay önce elektriği kesildiği iddiasıyla ziyaret ettiği İbrahim Öztürk, türlü vaatlerle CHP'liler tarafından kandırıldığını itiraf etti. Öztürk, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan özür diledi. Öztürk, verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez de, Dağ'ın tepkini paylaşarak, "Yalancının mumu yatsıya kadar yanar" dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan KPSS açıklaması: Kasti kusuru olan varsa hak ettiği ceza verilecek
Gündem

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan KPSS açıklaması: Kasti kusuru olan varsa hak ettiği ceza verilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine iptal edilmesine ilişkin, “Herhangi bir muhalefet partisi genel başkanı veya siyasetçi veya kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diye söyleyebileceği bir şey yok. Hemen hepsi yapıldı” dedi. Bozdağ, “Kasti kusuru olan varsa hak ettiği ceza verilecek” ifadelerini kullandı.
Tayvan'dan Çin'e misilleme: Askeri tatbikat düzenlenecek
Dünya

Tayvan'dan Çin'e misilleme: Askeri tatbikat düzenlenecek

Tayvan'ı ziyaret eden ABD'li yetkili Pelosi'nin gelişi Çin ile ABD arasındaki gerilimi artırmıştı. Çin'in tarih vererek tatbikat gerçekleştireceğini bildirmesinin ardından Tayvan'dan misilleme geldi. Tayvan, gelecek hafta Ada'nın güneyinde gerçek cephane ve mühimmatın kullanılacağı topçu tatbikatları yapacağını açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.