Ekonomi Ukraynadan yeni Bayraktar TB2 hamlesi 24 adet daha alacaklar

Ukrayna'dan yeni Bayraktar TB2 hamlesi: 24 adet daha alacaklar

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhny, ülkesinin Türkiye’den daha fazla Bayraktar TB2 SİHA alımı yapmayı planladığını açıkladı. Zaluzhny, “Bir kompleks (sistem) bu yıl Savunma Bakanlığının emriyle alındı. Ek olarak Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına 2021-2022 yılları içerisinde dört kompleks daha almayı planlıyoruz." dedi.

Haber Merkezi Diğer
Ukraynadan yeni Bayraktar TB2 hamlesi: 24 adet daha alacaklar
Ukrayna ordusunun kullanımındaki Bayraktar TB2'ler.

Göreve henüz geçtiğimiz aylarda gelen yeni Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zaluzhny, Azerbaycanlı haber ajansı Report’a özel olarak verdiği bir röportajda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde şu anda 12 adet Bayraktar TB2 SİHA bulunduğunu ve önümüzdeki dönemde 24 adet daha Bayraktar TB2 tedarik etmeyi planladıklarını belirtti.

Zaluzhny “Bir kompeks (sistem) bu yıl Savunma Bakanlığının emriyle alındı. Ek olarak Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına 2021-2022 yılları içerisinde dört kompleks (sistem) daha almayı planlıyoruz. Gelecekte ise yerli olarak üreteceğimiz İHA’ları envanterimize alacağız.” dedi.

Ukrayna’nın Hedefi 48 adet TB2

Zaluzhny “Öncelikle bu sistemlerle nasıl etkili çalışabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. İkinci olarak ise uygulama kapsamındaki taktikleri öğrenmemiz. Bu konuda kapsamlı bir tutum izlemeliyiz. Maalesef itiraf etmem gerekiyor ki bu konuda çok az tecrübemiz var.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna'da bağımsızlık kutlamalarına Bayraktar TB2 damgası
DÜNYA
Ukrayna'da bağımsızlık kutlamalarına Bayraktar TB2 damgası

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içerisinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine yönelik teslimatı tamamlamıştı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Baykar Savunma’dan sipariş ettiği Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerin ilk partisini Temmuz ayında teslim almıştı.

Bayraktar TB2'nin üreticisi BAYKAR Ukrayna'da İHA merkezi kuracak
EKONOMİ
Bayraktar TB2'nin üreticisi BAYKAR Ukrayna'da İHA merkezi kuracak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.