EkonomiYatırımcılarımıza destek olacak çözümleri devreye sokacağız

Türk ekonomisi 3. çeyrekte yüzde kaç büyüyecek? Maliye Bakanı Ağbal'dan büyüme açıklaması...

'Yatırımcılarımıza destek olacak çözümleri devreye sokacağız'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "2018 yılında makine teçhizat harcamalarında yatırımcılarımıza destek olacak çözümleri devreye sokacağız" dedi.

Haber MerkeziAA
Maliye Bakanı Naci Ağbal
Maliye Bakanı Naci Ağbal

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen "Türkiye Finans Forumu"nda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin son 15 yılda olağanüstü bir büyüme performansı gösterdiğini ifade etti.

Kişi başına düşen milli gelirin artmasında en büyük itici gücün Türkiye'nin büyüme performansı olduğunu dile getiren Ağbal, kriz yılları dışında kalan 2003-2007 ve 2010-2017 dönemlerinde Türkiye ekonomisinin son 15 yılda diğer ülkelerle kıyaslandığında olağanüstü bir performans sergilediğini vurguladı.

  • Ağbal, bu güçlü büyüme performansının Türkiye'yi, üyesi olmak istediği AB'ye yakınlaştırdığını aktararak, "Türkiye, son 15 yılda AB ekonomileriyle arasındaki farkı kapatan bir performans gösterdi. Önümüzdeki yıllarda bu performans devam edecek." diye konuştu.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 3. çeyrekte ekonomide daralma yaşandığını anımsatan Ağbal, sonrasında karamsar tahminler ve olumsuz beklentiler ifade edilse de güçlü bir toparlanmanın tekrar yakalandığına işaret etti.

"Türkiye, 3. çeyrekte yüzde 10'un üzerinde büyüyecek"

Maliye Bakanı Ağbal, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için yüzde 2-3 aralığında büyüme tahmininde bulunduğunu ancak 2017 yılının hem büyümede hem de bankacılık sistemi açısından birçok rasyo bakımından olumlu performansın ortaya konulduğu bir dönem olduğunu anlattı.

Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 10'un üzerinde büyüme performansı kaydedeceğine dikkati çeken Ağbal, şunları kaydetti:

"2016'nın son çeyreğinde başlayan büyüme ivmesi artarak devam ediyor. 2017'nin son çeyreğinde baz etkisi nedeniyle büyüme oranları çeyreklik dönemde bakıldığında normal düzeylere gelmiş olacak. Bu gelişmeler kendiliğinden olmadı. Bütün sektörler dabe girişimi sonrası dönemde ekonomide yeniden büyüme ivmesini yakalamak bakımından hükümetimizden çok sayıda beklentilerini ifade ettiler. Çok acilen karar almamız gerekiyordu. Aldığımız kararların kapsayıcı ve etki doğuran tedbirler olması gerekiyordu."

  • Ağbal, hükümet olarak arka arkaya önemli karar ve tedbirler aldıklarını anımsatarak, bu durumun finansal piyasalardaki oynaklıkları aşağı çektiğini ve kredi piyasasında imkan meydana getirdiğini vurguladı.

Konut, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde yapılan düzenlemelerin hem bu sektörleri hem de reel sektörü dalga dalga olumlu yönde etkilediğini belirten Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KGF çok önemli bir insiyatifti. Bir taraftan piyasanın ihtiyacı olan kredinin temin edilmesi bir taraftan 2016'nın o koşulları içinde oluşan acil finansman ihtiyacının karşılanması açısından son derece kreatif bir düzenleme oldu. 250 milyar liralık teminat limitini devreye soktuk. Bugün görüyoruz ki bankacılık sektörü de dahil bütün sektörlerde KGF beklediğimizden daha fazla etki meydana getirdi.

  • KGF'nin ne kadar doğru ve etkin bir araç olduğunu görmüş olduk. Bunun bir miktar kamu maliyesine yükü geldi, önümüzdeki yıllarda da gelecek ama kamu maliyesine gelen yükten çok daha fazla ekonomide katma değer üretti, çok daha fazla ekonominin hızla düzelmesine katkı verdi. Aslında bu yolla kamu maliyesi çok daha fazla geri dönüşü de almış oldu."

"Yatırım harcamaları önemli ölçüde arttı"

Naci Ağbal, 2017'nin ocak ayından itibaren birçok göstergede grafiklerin yukarı yönlü dönmeye başladığını belirterek, gerek sanayi üretim endeksinde gerek PMI endeksinde her ay artan ölçüde üretim artışı görüldüğünü kaydetti.

Bu sayede üretim çarklarının ne kadar hızlı bir şekilde dönüştüğünün de görüldüğünü aktaran Ağbal, şu bilgileri verdi:

"Yatırım harcamaları 2017'nin ilk yarısında başta inşaat harcamaları olmak üzere önemli ölçüde arttı. Bu da bizim son derece sevindirici. Her ne kadar makine teçhizat harcamalarında beklediğimizden daha düşük bir harcama gerçekleşse de kanaatimce 2017 yılında yapılan inşaat harcamaları eninde sonunda makine teçhizat harcamalarını getirecek. Çünkü sonuçta inşaatı yaptıysanız fabrikanın içerisine makine teçhizatı alacaksınız. Şu anda üzerinde çalışıyoruz. Özellikle 2018 yılında makine teçhizat harcamalarında yatırımcılarımıza destek olacak çözümleri devreye sokacağız. Böylelikle inşaat harcamaları üzerinden ürettiğimiz bu ivmeyi 2018 yılında makine teçhizat harcamaları üzerinden devam ettirmek istiyoruz."

Ağbal, AB ekonomilerindeki düzelme ve iyileşmenin 2016 yılı ikinci yarısından itibaren hızlanmasının Türkiye'nin ihracat performansını son derece olumlu etkilediğini vurgulayarak, bazı ülkelerde kırılganlık olsa da Avro Bölgesi ekonomilerinin son derece olumlu konjonktürel etki içerisinde bulunduğunu söyledi.

Yerli ve milli duruş bekliyorum
GÜNDEM
Yerli ve milli duruş bekliyorum

Taşeron işçi konusu çok yakında açıklanacak
EKONOMİ
Taşeron işçi konusu çok yakında açıklanacak

Hükümetten enflasyon açıklaması
EKONOMİ
Hükümetten enflasyon açıklaması

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.