Ekonomi Yatırımcının tercihi enerji

Yatırımcının tercihi enerji

Küresel dalgalanmalara rağmen Türkiye, uluslararası doğrudan yatırımların gözdesi. Bu yılın ilk yarısında 4 milyar 356 milyon dolar yatırım gelirken, yabancı ağırlıklı enerji, sanayi, tarım ve hizmet sektörlerine odaklandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye'ye bu yılın ilk yarısında yapılan doğrudan yabancı yatırımın yüzde 33'ü enerji ve madencilik sektörüne aktarıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın verilerine göre, 2015'in ilk yarısında Türkiye'ye tarım, sanayi ve hizmet olmak üzere üç temel sektörde toplamda 4 milyar 356 milyon dolar yabancı yatırım yapıldı.

ELEKTRİK SEKTÖRÜ REVAÇTA

Sanayi sektörlerinin alt kalemlerinden elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımına yapılan yatırım 1 milyar 275 milyon dolar olurken, madencilik ve taşocakçılığı alanı 185 milyon dolar yabancı yatırım çekti. Böylece, bu iki alana yapılan yabancı yatırım toplamda 1 milyar 460 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti ve yılın ilk yarısında gerçekleşen yabancı yatırımın yüzde 33'ünü oluşturdu.

AKKUYU'YA 735 MİLYON DOLAR

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı alanında, Akkuyu Nükleer Santrali için ocakta Rusya'dan gelen 735 milyon dolarlık sermaye girişi söz konusu dönemde tek ülkeden yapılan en büyük yatırım oldu. Aynı alanda, şubatta 188 milyon dolar, martta 183, mayısta 165 milyon dolar yabancı yatırımı gelirken, nisan ve haziran aylarında bu rakam 2'şer milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

2014 yatırımı 902 milyon $

Geçen yılın aynı döneminde elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımına 902 milyon dolar yatırım yapılmıştı. Madencilik ve taşocakçılığı alanına ise ocakta 163 milyon dolar, martta 1 milyon dolar, nisanda 19 milyon ve haziranda 2 milyon dolar yatırım yapıldı. Bu alana yapılan yatırım geçen yılın ilk yarısında 71 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.