Ekonomi Zincir mağazalarla rekabette zorlanan esnaf için Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi kuruldu

Zincir mağazalarla rekabette zorlanan esnaf için Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi kuruldu

Zincir mağazalarla rekabette zorlanan esnaf için Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi kuruldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi modelini oluşturduk." dedi.

Haber Merkezi AA
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklama yaptı.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklama yaptı.

Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın açılışı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile 171 kooperatifin temsilci ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Pekcan, ATO Congresium'daki fuarın açılışında yaptığı konuşmada, amaçlarının kooperatiflerin üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirterek, fuarın, hem iç hem de dış ticarette daha fazla pay sahibi olunmasını sağlamak için yürüttükleri çalışmaların önemli bir aşamasını oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 49 bin kooperatif ve 6 milyon kooperatif ortağı bulunduğuna işaret eden Pekcan, kooperatiflerin çeşitli konularda 40'a yakın alanda faaliyet gösterdiklerini bildirdi.

  • Pekcan, kooperatif birliklerinin ekonominin büyümesine de katkı sağladıklarını ifade ederek, bu fuar vesilesiyle her bölgeden başarı kazanmış kooperatiflerin ürün ve hizmetlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklarını dile getirdi.

Bakanlığın 12 bin kooperatif ve 1,5 milyon kooperatif ortağına hizmet verdiğine dikkati çeken Pekcan, hedeflerinin kooperatiflerin ekonomide ve ihracattaki gücünü artırmak olduğunu, bu yönde ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Pekcan, kooperatiflerin ekonomik yönü kadar sosyal yönü de güçlü işletmeler olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetle vurguladığı 'insanı merkeze alan büyüme' modeline de en elverişli sistem kooperatif modelidir. Kooperatifler aynı zamanda istihdam ve istikrarın da teminatıdır. Üreticinin tüketiciye aracısız ulaşabildiği kooperatifler maliyetlerin azaltılması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz, kooperatifçiliğin özünü oluşturan dayanışma ruhuna, kültürel birikime ve tecrübeye fazlasıyla sahiptir. Kooperatifçilik kültürümüzde var olan imecenin ve ahiliğin günümüzde tüzel kişilik kazanmış halidir. Bakanlık olarak hedefimiz, sadece kooperatif sayımızı artırmak değil, bu birikim üzerine kurumsal yapısı güçlü, çağın ekonomik koşullarıyla uyumlu, dünya standartlarında kooperatifler kurmaktır. Türkiye Kooperatifler Fuarı programını da bu doğrultuda hazırladık."

11 aylık ihracat 165 milyarı aştı
EKONOMİ
11 aylık ihracat 165 milyarı aştı

Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı hazır

Bakan Pekcan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kooperatiflerin rolü ve öneminin her geçen gün arttığını belirterek, sağlam bir altyapıya ve tecrübeye sahip ülke kooperatifçiliğini, çağın imkanlarıyla daha ileri noktalara taşımak için Bakanlık olarak önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

  • Bakanlık olarak, ilk kez yürütülen bir çalışmayla kooperatifçilikle ilgili birçok sorunun çözümüne katkıda bulunacak ve kooperatifçiliğin ivme kazanmasına yardımcı olacak Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını dile getiren Pekcan, tarım satış kooperatif ve birliklerinin profesyonel yönetime ve etkili denetime geçmeleri yönünde yasal değişiklikler yaptıklarını söyledi.

Pekcan, esnaf ve sanatkarın kara gün dostu olan kredi ve kefalet kooperatiflerinin ülke ekonomisinde önemli bir unsur haline geldiğini vurgulayarak, "Şu ana kadar 564 bin 309 esnafımıza 40 milyar lira kredi kullandırmış bulunuyoruz. Bunun sadece 21 milyar lirasını bu sene 10 ay içinde verdik." dedi.

Kooperatif Bilgi Sistemi oluşturuluyor

Kooperatiflerin işlemlerini kolaylaştırmak ve ülke ekonomisindeki sektör büyüklüğünü ölçebilmek için Kooperatif Bilgi Sistemi'ni oluşturduklarını anlatan Pekcan, sistemi günün koşullarıyla güncelleyerek aktif hale getireceklerini, bütün kooperatiflerle ilgili üretim bilgilerine bu sistem üzerinden ulaşılabilir olunacağını bildirdi.

Pekcan, Kooperatifçilik Sektör Analizi çalışmalarının da sürdüğüne dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Zincir mağazalarla rekabet etmekte zorlanan perakendeci esnafımızın maliyetlerini düşürecek bir sistem üzerinde çalıştık ve Tedarik ve Dağıtım Kooperatifi modelini oluşturduk. Bakanlık olarak kadınlarımızın iş gücüne katılımının artırılmasına katkı sağlayan kadın kooperatiflerine de özel önem veriyoruz. 3 binden fazla ortağı bulunan 217 kadın kooperatifimiz aracılığıyla bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Bu sene 14 ilde bin 600 kadınımıza eğitim verdik."

Bakan Pekcan, kooperatiflerin ihracata yönlendirilmesini de çok önemsediklerini dile getirerek, son yıllarda tarım ürünleri ihracatında kooperatiflerin rolünün arttığına işaret etti.

Tarım işçisi kadınlar kooperatif kurdu, kendi ürünlerini satıyorlar
FOTOĞRAF 9
Title
Farklı kentlerde mevsimsel tarım işçisi olarak çalışan 7 kadın, Suruç'ta bir araya gelip Kibele Tarımsal Üretim Kooperatifi'ni kurdu. Derme çatma bir binada faaliyet gösteren kadınlar, kendi elleriyle hazırladıkları kurutmalık, pul biber (isot), biber salçası ve nar ekşisi üretip satışını yapıyor.
Title
“Kadın emeği ile harmanlanan toprağın gücü sofralara lezzet katıyor” sloganıyla üretim yapan kadınlar, ürünlerini sosyal medya üzerinden pazarlıyor. 7 kadınla başlattıkları hikayeye önümüzdeki yıllarda 70, sonrasında 170 kadınla devam etmek istediklerini dile getiren Kooperatif Başkanı Necla Kaplan (30), “Kadın kendini kurtarırsa aile de kurtulur. Aile kurtulursa da toplum kurtulur. Bu düşünceyle yola çıktık” dedi.
Title
'7 KADINLA SINIRLI KALMAYACAK' <br> <br> Suruç’ta toplumun kadınların çalışmasına karşı çıktığını belirten Kaplan, kadınların Suruç’ta ekonomik hayata dahil olmasında büyük sorunlar yaşandığını söyledi. Arkadaşlarıyla birlikte bir akşam sohbet ettikleri esnada kooperatifi kurma kararı aldıklarını aktaran Kaplan, şöyle devam etti: “Bölgemize ait yöresel ürünleri üretiyoruz. Tabi tamamını doğal yöntemlerle üretiyoruz...
Title
İlk olarak kurutmalık acurla başladık. Sonrasında kabak, patlıcan ve bamya ile devam ettik. Şu anda Urfa’da isot dönemi olmasından dolayı biber reçeli ve kuru isot yapıyoruz. Amacımız sadece 7 kadınla sınırlı kalmak değil. Suruçlu kadınları ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Herkes bulunduğu yerden bir şey üretebilirse toplum daha iyi bir hal alabilir. İlk başladığımızda burası kullanılabilecek bir durumda değildi. Burayı baştan sona kendi ellerimizle yeniledik. İlk başladığımızda maddi anlamda sıkıntı yaşadık, ancak hepimiz güçlerimizi birleştirince bu sorunda aşıldı. Topluma bir şeyler kazandırabilirsek ne mutlu bize.”
Title
KENDİ İŞİMİZİN PATRONU OLACAĞIZ <br> <br> Önümüzdeki yıllarda üretimde kullandıkları sebzeleri de kendilerinin yetiştireceğini belirten Kaplan, kadınları gruplara ayırıp iş bölümü yapacaklarını kaydetti. Suruç’ta ve bölgede erkek egemen zihniyetin yaygın olduğunu vurgulayan Kaplan, “Amacımız bu zihniyeti yıkmak. Kadının ekonomik özgürlüğü olunca, kadın kendisine güveniyor. Bizim amacımız kadınları ekonomiye ve topluma kazandırmaktır. İlk başladığımız zamanlarda biz de zorluk yaşadık. Ancak biz adım atmadığımız da erkek özgürlüğü bizim elimize vermiyor...
Title
Kadının adım atması gerekiyor ki özgürlüğünü elde edebilsin. Biz de kooperatifi kurarak adımı attık. İnşallah başarılı olacağız. Başka kadınlara da örnek olmak istiyoruz. Önceden hepimiz ev hanımıydık, şu an ise iş kadınıyız. Bu çok büyük mutluluk veriyor. Biz kooperatifte huzur buluyoruz. Bazen gece geç saatlere kadar çalışıyoruz, ancak hiç yorulmuyoruz. Çünkü biz bu işe sadece emek değil, gönül de verdik. Burası bizim ikinci evimizdir. Şu an 7 kadınız. Temennimiz bu sayıyı önümüzdeki yıllarda 70’e 170’e çıkarmaktır. Suruçlu erkekler de bu kooperatifte kadının gücünü görecekler” dedi.
Title
ÖNCE KARŞI ÇIKTILAR SONRA ALIŞTILAR <br> <br> Hem ekonomik özgürlüklerini kazanmak için hem de kadının gücünü göstermek için bu işe giriştiklerini anlatan kooperatif üyesi Emine Yavuzel (41), erkeğin eline muhtaç olan diğer kadınların da ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını istediğini söyledi. Eşinin kooperatifin kurulmasına başlangıçta karşı çıktığını söyleyen Yavuzel, “Sonrasında yavaş yavaş alıştı. Suruç’ta daha önceden hiç böyle bir şey olmadığı için toplumun farklı tepki göstermesinden dolayı karşı çıkıyordu. Kadın komşularımızdan ‘Böyle bir şey yapamazsınız’ diyenler de oldu. Ancak biz hiç o sözlere bakmadık, yılmadık. Suruç’ta kadın evinde oturur, çocuklarına bakar, yemek yapar diye bakıyorlar. Daha şimdiden tanıdığımız birçok kadın ‘Gelip biz de katılalım’ diyorlar. İnşallah onlarla da birlik olup başaracağız. Kibele Kadın Kooperatifi’nin kapısı bütün kadınlara açıktır. İnşallah zamanla bu topraklarda kadın kooperatifleri artar” dedi.
Title
GEÇEN YIL MEVSİMLİK İŞÇİYDİLER <br> <br> Kooperatifin bir diğer üyesi Aynur Malgaz da (38), normalde her yıl batıdaki şehirlere mevsimlik işçi olarak çalışmaya gittiklerini ifade ederek, Okullar kapanmadan çalışmaya giderdik. Okullar açıldıktan sonra gelirdik. Böyle olunca çocuklarımız da eğitimden geri kalırdı. Ama şimdi kendi topraklarımızda çalışıp üretiyoruz. Çocuklarımız da rahat rahat okullarına gidip geliyorlar. Hem başkasının işinde değil de, kendi işimizde çalışıyoruz. Şu an kooperatifi kurmamış olsaydık, hepimiz farklı bir şehirde mevsimlik işte olacaktık. Ancak şimdi kendi memleketimizde kendi işimizin patronuyuz şeklinde konuştu.
Title
Tarım işçisi kadınlar kooperatif kurdu, kendi ürünlerini satıyorlar
Tarım işçisi kadınlar kooperatif kurdu, kendi ürünlerini satıyorlar
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde mevsimsel tarım işçisi kadınlar, kurdukları kooperatif sayesinde bölgeye has yöresel lezzetlerin satışını yapıyor. “Kadın emeği ile harmanlanan toprağın gücü sofralara lezzet katıyor” sloganıyla üretim yapan kadınlar, ürünlerini sosyal medya üzerinden pazarlıyor.


Kooperatif otobüsü yola çıkıyor

Geçen yıl Sosyal Kooperatifçilik Treni uygulamasını başlattıklarını söyleyen Pekcan, "Şimdi daha geniş kitlelere ulaşabilmek için Kooperatifçilik Otobüsümüzü geliştirdik. Artık trenin olmadığı yollara da kooperatifçilik otobüsümüzle ulaşacağız." dedi.

Fuarda 171 kooperatifin yanı sıra kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve e-ticaret firmalarının da yer aldığına dikkati çeken Pekcan, fuar kapsamında kooperatiflerin perakende sektörünün temsilcileriyle, e-ticaret temsilcileri ve yurt dışından gelen alım heyetleriyle birebir görüşmelerini sağlayacaklarını ifade etti. Pekcan, bu görüşmelerin koordinasyonu için 4 gün boyunca Bakanlığın uzmanlarından oluşan geniş bir kadronun fuarda bulunacağını bildirdi.

Pekcan, fuarın içeriğini, dijital pazarlama eğitimleriyle, dünyadan kooperatifçilik örnekleriyle Türkiye'den ilham verici kooperatif hikayelerinin, iç ve dış ticareti geliştirme yöntemlerinin anlatılacağı panellerle renklendirmeye çalıştıklarını belirterek, fuarda çocuklar için özel olarak yazılan kooperatifçilik konulu çocuk oyununun sahneleneceğini, atölye çalışmaları yapılacağını kaydetti.

Oktay'a Kooperatifçilik Onur Ödülü

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Pekcan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a Kooperatifçilik Onur Ödülü'nü takdim etti.

Fuar kapsamında, resmi iletişim sponsoru TRT'nin Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın elinden aldı.

"Kadın girişimi" alanında Kimya Hatun Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifine,"e-ticaret" alanında Gül-Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine, "yenilikçilik" alanında Huğlu Av Tüfekleri İmali ve Alım Satım Küçük Sanat Kooperatifine, "çevre duyarlılığı" alanında Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliğine, "ihracat" alanında Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine, "sosyal sorumluluk" alanında da Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifine yılın kooperatifi ödülü verildi.

Türkiye genelinde orta öğretim çağındaki öğrencilerin arasında düzenlenen kooperatif temalı resim yarışmasında dereceye girenler de ödüllerini Oktay'dan aldı.

Berlinde zirve başladı

Berlin'de zirve başladı

Libya krizinin sona ermesi için liderler bir araya geldi.
İlk 11ler belli oldu

İlk 11'ler belli oldu

​​Beşiktaş sahasında Sivasspor'u ağırlıyor.
İmamoğlu baltayı taşa vurdu

İmamoğlu
baltayı taşa vurdu

​"Kanal İstanbul'dan bahsedip durdu" dediği Varank tek kelime etmemiş.
Akyazı'da<br>gol yağmuru

Akyazı'da
gol yağmuru

​Trabzonspor sahasında Kasımpaşa'yı 6-0 yendi.
Emre Akbaba<br>golle döndü

Emre Akbaba
golle döndü

​Galatasaray, Denizlispor'u 2-1 mağlup etti.
Görüşme sona erdi

Görüşme sona erdi

​Erdoğan ile Putin'den Berlin'de kritik mesajlar.
Abdulkerim<br>Çevik öldürüldü

Abdulkerim
Çevik öldürüldü

Bitlis'in tanınmış kanaat önderlerindendi.
Berlin'de ilk temas

Berlin'de ilk temas

​Erdoğan, Cezayirli mevkidaşı ile bir araya geldi.
Etüt çalışmaları tamamlandı

Etüt çalışmaları tamamlandı

Erdoğan duyurdu, dev projede geri sayım başladı.
Sivas'ta pitbull dehşeti

Sivas'ta pitbull dehşeti

​Halı sahada oyun oynayan çocuklara saldırdı.
Mısır AA çalışanlarını serbest bıraktı

Mısır AA çalışanlarını serbest bıraktı

​Darbeci rejim AA çalışanlarını gözaltına almıştı.
Şehit cenazesinde duygulandıran an

Şehit cenazesinde duygulandıran an

Askerler üşümesin diye montlarını giydirdiler sadece kazakla kaldılar.
Esenyurt'ta<br> büyük panik

Esenyurt'ta
büyük panik

Doğal gaz hattı delindi bir kişi yüzünden yaralandı iki binayı alevler sardı.
Rahşan<br>Ecevit'e veda

Rahşan
Ecevit'e veda

Rahşan Ecevit için cenaze töreni düzenlendi.
Yavuz yeni yerinde

Yavuz yeni yerinde

​Dışişleri Bakanlığı'ndan Yavuz sondaj gemisine ilişkin açıklama.
Zirvede gözler Türkiye'de

Zirvede gözler Türkiye'de

Türkiye bölgesel krizlerin çözümünde anahtar rol üstleniyor.
İdlib'de büyük korku

İdlib'de büyük korku

Rejim saldırılarından kaçan 27 bin sivil Türkiye sınırına ulaştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.