'Türkiye bir istikrar havzasıdır'

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek güvenlik endişelerinin yabancı yatırımcıları nasıl etkilediğine ilişkin, "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) çok net bir cevap verdi 'Türkiye bir istikrar havzasıdır'."dedi.

Doğalgaza indirim geliyor

Petrol fiyatlarındaki düşüş doğalgaza da yansıyor. Ocak ayından itibaren gazda yüzde 15'i bulan indirimler bekleniyor.

Artık paranız cebinizde kalacak

BTK, elektronik haberleşme sektöründe müşteri hizmetleri aramalarının ücretlendirilmesine ilişkin düzenleme yapacak.

515 firmaya izin belgesi

Dahilde işleme rejimi kapsamında ağustosta 515 firmaya izin belgesi verildi. Firma talebine istinaden iptal edilen dahilde işleme izin belgesi sayısı 17 oldu, 12 firmanın dahilde işleme izin belgeleri resen kapatıldı.

İşte kuruşu kuruşuna emekli maaşları

Kamu görevlileri ve memur emeklileri için yapılan toplu sözleşmenin yankıları sürüyor. Yaklaşık 5 milyon kamu görevlisi ve memur emeklisinin 2 yıllık zam oranlarının belirlendiği toplu sözleşmeden, emekliler için ekstra artış da çıktı.

Zararını KAP'a bildirdi

Bank Asya'dan Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen mali tabloda, 2015 yılı ilk çeyreğinde 5.8 milyon TL zarar bildirildi.

Gıda ve tarım üssü: İstanbul

Sanayi ve ithalatın üçte biri, ihracatın da beşte biri İstanbul’da kontrol ediliyor. Bu sayede İstanbul, Türkiye'nin gıda kontrol ve üretim merkezi konumunda. İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, gıdayla ilgili tüm süreçlerin 350 personelle il müdürlüğünce denetlendiğini vurguladı.

Dünyanın en uzunu Çanakkale Boğazı'na

Teknogirişimciye 58 milyon lira

Hükümet, 580 gence 58 milyon liralık teknogişirim bütçesi ayırdı. Bakan Fikri Işık, “Hedeflediğimizden daha çok proje geçerse bu rakamı daha da artırabiliriz” dedi.

Kanal İstanbul'da önemli gelişme

Kanal İstanbul projesinin çerçevesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirilen toplantıda netleşti. 1.2 milyon nüfuslu planlanan kanal çevresinde kurulacak şehir, Erdoğan'ın 'Kalabalık olmasın' uyarısı üzerine 500 bin kişiye çekildi.

"Dolardaki yükseliş faiz beklentisini etkilemez"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dolar kurunun yükselmesinin Türkiye'de faiz indirimi beklentileri üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağını söyledi.

Dünya devi Türk oluyor!

Amerika ve dünyanın ilk 5 büyük silah şirketi arasında yer alan önemli bir kurum yakında Türk bayrağı altında hizmet vermeye başlayacak. Türkiye’de sektörün lideri olan Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ ile Amerikan şirketi arasında yapılan görüşmelerde satın alma konusunda önemli bir aşama kaydedildi.

ABD'li 'ev'lendi

ABD Ticaret Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilere göre, yeni konut satışları aralıkta önceki aya kıyasla yüzde 11.6 artışla 481 bine ulaştı. Kasım 2014’de son 4 ayın en düşük seviyesini kaydeden satışlara yönelik aralık beklentisi 450 bin olarak belirlenmişti.

Yatırım diye 20 ev aldı!

Ortadoğu'daki Arap ülkelerinden çok sayıda iş adamının gözde yeri Bursa oldu. Hatta bazıları öyle duruma geldi ki sırf yatırım olsun diye bu ilden 20 tane ev aldı.

Ovit Tüneli ne zaman açılıyor?

Rize'nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçidinde yapımı süren ve 14.3 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın 4’üncü uzun çift tüplü tüneli olan Ovit Tüneli’nin yapımında yolun yarısına ulaşıldı. Tünel inşaatının 2016’nın ilk aylarında tamamlanması bekleniyor..

'Merak etme gelen dolandırmayacak'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürü Harun Çiçek, resmi istatistik programları kapsamında anketörler vasıtasıyla yapılan veri toplama çalışmalarında, vatandaşların görevlilere ’dolandırıcı’ endişesiyle bilgi vermeyebildiğini söyledi. Çiçek, bunu önlemek için adreslere görevliler gelmeden önce bilgi mektubu gönderdiklerini dile getirdi.

2 metro, 2 tramvay, 1 teleferik

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Büyükşehir’in Eyüp’e ciddi ulaşım yatırımları olacak. İki metro, iki tramvay hattı ve bir de Piyer Loti’den Miniatürk’e teleferik düşünülüyor. Böylece Piyer Loti’de iki teleferik olacak” dedi.

Fransa'dan Schengen müjdesi

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Charlie Hebdo saldırısının ardından ülkesinin vize politikasına özel bir sınırlama gelmediğini belirterek, "Ret oranı yüzde 3 düzeyine düştü. Vize süreleri ise uzadı. Büyükelçimizle vize almayı kolaylaştırmak istiyoruz" dedi.

Mobilya sektörüne 2015 müjdesi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Mobilya sektöründe girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl ilerleme sağlarız” dedi. Şimşek, sektördeki kayıtdışılıkla mücadeleye devam edileceğini söyledi.

Rekor taahhüt

2015 yılı enflasyonunun orta noktasını % 5,5 olarak öngören Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “2015 sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu gerçekleştirmemiz mümkün” dedi. Başçı, 4 Şubat’ta faiz indirimi olabileceği sinyalini de verdi.

Ev alacaklara yardım müjdesi

Enerji Fonu ile şirket avcılığı

Yurt dışında enerji şirketi avına çıkmak isteyen girişimci için 'Türk Enerji Fonu' kuruluyor. Hükümetin desteğiyle oluşturulması planlanan 5 milyar dolarlık fonun, 20-25 milyar dolara kadar çıkarılması hedefleniyor.

Web tabanlı vergi ödeme dönemi

GİB, web tabanlı vergi ödeme için düğmeye bastı. Uygulama ile muhasebeci internet üzerinden vergi işlemlerini gerçekleştirecek. Vergi ödeme hizmeti öncesinde muhasebeciler vergi beyannamelerini web üzerinden yapabilecek.

Yunanistan Borsası çöktü

Yunanistan'da SYRIZA'nın iktidara gelmesiyle, Avrupa ekonomisinde istikrarsızlığa neden olacak yorumları sonrası, Yunan borsası tepetaklak oldu.

İşte Türk havacılığının kalesi

5. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan ve sivil havacılıkta kullanılan helikopter ve uçakların bakım, onarım ve test işlemlerini yapıyor.

TL'den dünyada bir ilk

Türk Lirası dünyada ilk kez bir yatırım aracı olarak işlem görecek. TL ile Çin yuanı 2015'in ikinci yarısında Dubai'de future piyasasında yeni ürün olarak sunulacak. Küresel finans merkezlerinde ilk kez Türk Lirası bir yatırım aracı olarak işlem görecek.

Hurda araçlar trafikten çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 90 model ve altı hurda araçları toplama işlemini tamamladı. Ücretsiz olarak yapılan işlemlerde 5 aylık süre boyunca 340 adet motorlu araç toplandı. Trafikten kaydı silinen hurda araçlar geri kazanım için Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na gönderildi.

Benzine bir indirim daha geldi

Petrolün varil fiyatının 47 dolar seviyelerine kadar düşmesi ardından akşam saatlerinde benzin fiyatlarına 6 kuruşluk indirim haberi geldi.

Somondan rekor geldi

Norveç somon ihracatında rekor kırdı. 2014 yılında tarihinin en yüksek ihracat rakamlarını yakalayan Norveç somonu, yılı 999 bin ton ihracatla kapadı. Avrupa Bölgesi, ABD ve Asya pazarlarından olan talep artışı ihracat rakamlarını yukarı çekerken, Türkiye’ye olan ihracat ise yüzde 32 oranında arttı.

Borsa çıldırdı: Endeks 85 bini aştı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü önceki kapanışa göre 1.570,21 puanlık yükselişle 85.143,76 puandan tamamladı.

Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı

Dolarda geçen hafta başlayan yükseliş devam ediyor. Sabah 2,35'in altına düşen dolar, kademeli bir şekilde yükselerek 2,41'le TL karşısındaki tarihin en yüksek seviyesini gördü.

İnegöl'e YHT piyangosu!

Bursa-Ankara YHT projesinde güzergah değişti. Bursa ile Ankara’yı birbirine bağlayacak olan yüksek hızlı tren hattı heyelana takıldı. Yenişehir sınırları içinde yüksek hızlı tren hattının geçeceği bölgelerde yaşanan heyelanlar sebebiyle güzergahın İnegöl’e kaydırıldığı bildirildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.