Her yiğidin bir sürçmesi olur
Yazarlar
Her yiğidin bir sürçmesi olur
Din büyüklerinin sözlerinin bağlayıcılığını konuşmuşken birkaç cümle daha söyleyip konumuza öyle geçelim:İnsanlar ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, Resulüllah dışında hiç kimsenin söyledikleri tartışmasız din değildir ve önemli olan insanlara bizim verdiğimiz büyüklük değil onların Allah katındaki gerçek büyüklüğüdür. Onu da biz bilemeyiz. O halde biz Allah'ın dininden aldığımız ölçülerle hareket etmek zorundayız. Bu ölçülerin bir kısmını geçen yazımızda vermeye çalıştık. Onlara Hz. Ali'nin şu çok meşhur sözünü de ekleyelim: 'Hakikati insanlarla tanımayın, önce hakikati tanıyın ki, insanları onunla tanıyabilesiniz'. Yani hiç kimse tek başına hakikatin her bakımdan ölçüsü olamaz. O şöyle söylüyor, şöyle düşünüyor, şöyle yaşıyor, şöyle giyiniyor, o halde doğru olan budur denemez. En nihayet o böyle diyorsa düşünmeye değer diyebiliriz o kadar.
Yeni Şafak
Öğretmenler de ‘kariyer mesleklere’ atanabilecekler
Yazarlar
Öğretmenler de ‘kariyer mesleklere’ atanabilecekler
703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu personeline yönelik birçok düzenleme getirilmiştir. Bunlardan en önemli bir tanesi de öğretmenlerin kariyer mesleklere atanmasına ilişkin düzenlemedir.Bu KHK'nin müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör, aktüer istihdamı başlıklı Ek 24 üncü maddesine göre; 1- Bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilatlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülmesi kaydıyla bakanlık, kurum ya da birim düzeyinde müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör, aktüer ile müfettiş yardımcısı, denetmen yardımcısı, denetçi yardımcısı, aktüer yardımcısı ve stajyer kontrolör istihdam edilebilir.
Yeni Şafak
15 Temmuz gecesi nerede, neler gördüm, ne yaşadım…
Yazarlar
15 Temmuz gecesi nerede, neler gördüm, ne yaşadım…
İki yıl oldu… Sıcak, sakin, sıradan bir yaz günü gibi başlayan 15 Temmuz 2016 gününün önce cehenneme, sonra zafere dönüşünün üstünden iki yıl geçti.Zaman zaman parça parça alıntıladığım o gecenin bendeki hikâyesini yazılarıma hiç taşımadım. Tüyleri diken diken eden yüzlerce insan hikâyesi dinledim; duyduğumda gözyaşlarımı tutamadığım binlerce detay vardı Muğla'dan Cizre'ye, Ankara'dan İstanbul'a her yerde. Bir bütün olarak 15 Temmuz ise, tarihten kopup modern çağa konmuş bir kahramanlık hikâyesiydi. Anlatacak, konuşacak onca şey varken, kendi hikâyemin üzerine pek de düşünmedim bile. Başkaları konuştu, bazen hak etmediğim kadar iyi şeyler söylendi, bazen hakka girecek kadar kötü... Cevap vermedim.
Yeni Şafak
15 Temmuz’da seyirci olanlar, bu yazı size!
Yazarlar
15 Temmuz’da seyirci olanlar, bu yazı size!
"Gerçek yaşamda, asla birbirlerinden uzun süre ayrı düşmeyen ve çoğu kez birbirinin sıcaklığıyla faydalı kucaklayışını arayan şeyler: İlki 'kötülük yapmak', ikincisiyse kötülüğe karşı gelmekten yahut yapılmasını engellemekten imtina etmek…(Kötülüğün asıl faillerini seyircilerden ayırmak lazım geldiği, üzerinde çokça durulmuş bir konu. Bu fark, yasaların cezalandırabileceği eylemler ile yasalarda bahsedilmeyen sadece ahlaken utançla damgalanacakları ayırt etmek için gerekli ve hukuk tarafından uygulanıyor. Ancak) failin tartışmaya kapalı suçu ile 'seyirci'nin utanç verici olsa da mazur görülüp affedilebilecek kabahati arasında geniş ve sert tartışmalara açık bir alan bulunuyor. Bu gri alanda seyirciler, şeytanın araçlarına ve günahkâr faillerine dönüşme riskiyle karşı karşıyadırlar. Bu uğursuz ve şeytani avatarın tam olarak nerede ve ne zaman açığa çıkacağını baştan tespit etmek, bertaraf etmek ve etrafını ikazlarla çevirmek şöyle dursun, göstermek bile muazzam ölçüde zordur.
Yeni Şafak
Allah’ın muradı... Milletin direnci varken... Ne gam... Bakın işte 15 Temmuz ruhu neler yapıyor
Yazarlar
Allah’ın muradı... Milletin direnci varken... Ne gam... Bakın işte 15 Temmuz ruhu neler yapıyor
Tam iki yıl oldu. Tam iki yıl. Dünya tarihine şanlı bir kahramanlık olarak geçen bir gecenin üzerinden tam iki yıl geçti. Dünya mazlumlarına örnekolacak bir gecenin üzerinden tam iki yıl.İki yıl önce 15 Temmuz akşamı üniformalı FETÖ'cü alçaklar darbe yapmaya kalkıştı. O gece 251 kahramanımız şehit düştü. 2 binin üzerinde insanımız gazi oldu. Ama 16 Temmuz sabahına erdirdiğimizde ne darbeciler ne onların arkasındakiler muratlarına erebildi.Her birimizin iftiharla, gururla göğüsümüzü gere gere çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız kahramanlık hikayelerimiz oldu.
Yeni Şafak
Psikopatlar ve din
Yazarlar
Psikopatlar ve din
Din, yapısı ve mahiyeti gereği en kuşatıcı ve açıklayıcı bir gerçekliktir. İnsanlığın tarih boyunca geliştirdiği bütün açıklama modellerinin, felsefe, sanat ve bilimin arkasında hep din vardır. Bakmayın siz modern zamanlarda dinin problemli hale gelip bu saydığım insani üretimlerin arkasında olması bir kenara en büyük manilerden birisi yapılmasına. Arızi ve hastalıklı bir durum bu.
Yeni Şafak
Adım adım bu günlere…
Yazarlar
Adım adım bu günlere…
Bu günlere gelmek kolay olmadı.Recep Tayyip Erdoğan'a muhtar bile olamayacağının söylendiği günlerden onun Cumhurbaşkanı (Başkan) olduğu günlere gelindi.Cumhurbaşkanı yaverinin Cumhurbaşkanı ile el sıkışmaya, onun yüzüne bakmaya imtina edildiği günlerden, Genelkurmay Başkanı'nın Milli Savunma Bakanlığına bağlı olduğu günlere...Bunlar idarî alandaki değişim, dahası dönüşüm...
Yeni Şafak
Darbeler yüzyılından çıkış: 15 Temmuz
Yazarlar
Darbeler yüzyılından çıkış: 15 Temmuz
Post-Osmanlı yüzyılını darbelerle yaşıyoruz. Bütün Osmanlı coğrafyası için bu böyle. Ünlü sosyal tarihçi Hobsbawn, 19. yüzyıl için “devrimler çağı” diyor. Oysa biz Müslüman toplumlar için 20. Yüzyıl, “darbeler yüzyılı”dır. Bizde modern darbeci gelenek Padişah Abdülaziz'in askeri bir cuntayla yerinden edilmesiyle başladı (Kuleli Askeri Lisesi'nde). Bu darbe moderndi, radikal, askeri bir grubun önderliğiyle yapıldı ve sert bir ideolojileri arkasına alıyordu. Büyük hayaller, büyük ihtiraslar, silahla ıslahın yapılacağına olan inanç… Bütün Osmanlı coğrafyası bu inançla sarsılır. Askeri kadrolar, sert ideolojiler ve elitist gruplar toplumları kurtarmak şehvetiyle darbelere koşarlar.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.