İspanya'da kademeli normalleşmede pazartesiden itibaren yeni aşamaya geçiliyor
Koronavirüs
İspanya'da kademeli normalleşmede pazartesiden itibaren yeni aşamaya geçiliyor
Koronavirüsün en yoğun görüldüğü Madrid ve Barselona'da ikinci aşamaya geçilmesine izin verildi. Dört aşamalı olan kademeli normalleşme sürecinde, pazartesiden itibaren İspanyolların yüzde 53'ü ikinci, yüzde 47'si üçüncü aşamada olacak.
AA
Yurt dışından gelenlerin 14 günlük izolasyonları artık yurtlarda yapılmayacak
Koronavirüs
Yurt dışından gelenlerin 14 günlük izolasyonları artık yurtlarda yapılmayacak
Koronavirüs salgınına ilişkin normalleşme süreci kapsamında, yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında yapılmayacak. Kişilerin havaalanlarında yapılan muayeneleri sonrasında, izolasyonları ve izlemleri evde yapılacak. Ayrıca, "Evde Kovid-19 Hastası/Temaslısı İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu"nda belirtilen talimatlara aykırı hareket edenlere idari ve para cezası verilecek.
AA
148 dakikalık heyecan ve bekleyiş: Süleyman Soylu'nun istifasını açıklamasından sonra neler oldu?
Gündem
148 dakikalık heyecan ve bekleyiş: Süleyman Soylu'nun istifasını açıklamasından sonra neler oldu?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağında yaşanan aksaklıkları işaret ederek saat 21.24'te istifa ettiğini duyurdu. Soylu'nun istifa kararı kamuoyunda büyük yankı buldu ve özellikle sosyal medyada görülmemiş bir yoğunluk yaşandı. Twitter'da 8 ayrı başlık açıldı, Süleyman Soylu'nun istifadan vazgeçmesi için milyonlarca paylaşım yapıldı. #SüleymanSoylu etiketi uzun süre Twitter dünya gündeminde ilk sırada yer aldı. Soylu'nun kararını açıkladığı andan 148 dakika sonra İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifayı kabul etmediğini duyurdu.
Yeni Şafak
Koronavirüs hastalarının evdeki tedavi süreci: Her gün aranıyorlar, ilaç kullanıyorlar
Koronavirüs
Koronavirüs hastalarının evdeki tedavi süreci: Her gün aranıyorlar, ilaç kullanıyorlar
Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 30 bini aşarken, test sonuçları pozitif çıkan hastaların büyük bölümü tedavi sürecini evlerinde geçiriyor. Risk faktörü taşımayan bu hastaların evdeki tedavi süreçleri ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "Aile hekimleri tarafından test sonucu pozitif çıkan hastalar her gün aranarak semptom sorgulaması yapılıyor. Evde izolasyonu takip edilen kişiler, il ve ilçe sağlık müdürlüğünün koordinasyonunda sağlanan ilaçları kullanıyor" bilgisini paylaştı.
Yeni Şafak
2019'da 12 aylık cari fazla 1 milyar 674 milyon dolar oldu
Ekonomi
2019'da 12 aylık cari fazla 1 milyar 674 milyon dolar oldu
Cari işlemler hesabı Aralık 2019'da 2 milyar 798 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari fazla 1 milyar 674 milyon dolar oldu.
AA
Soytarılık zor zanaat
Soytarılık zor zanaat

Maskaralık, diğer bir deyişle soytarılık sözle veya davranışla insanları güldürme işidir. Bu işi yapana da soytarı veya maskara denir.

Küçümseyerek bakılsa bile maskaralık marifet gerektirir. Yerinde ve ustalıkla yapıldığında hedefini bulur.

Yersiz maskaralık da, kendisinden maskaralık beklenmeyen birinden sadır olan maskaralık da itici gelir. Ben maskaralıkla ilk kez çocukluğumda karşılaştım. Kentimize o yaz ip cambazları gelmişti. Ekipleri dört kişiydi. Biri asıl cambaz, biri asıl cambaza yardımcılık yapan bir genç kız, biri bir çocuk ve sonuncusu da biz çocukları eğlendirmeyi iş edinmiş olan o palyaçoydu. İşte bu palyaço çeşitli maskaralıklar yaparak biz çocukları gülmekten kırıp geçiriyordu. Böyle bir seansında, bir ara, durdu, yüzünü ciddileştirdi ve hepimizin susmasını sabırla bekledikten sonra: “Çocuklar!” diye seslendi. Biz onun bizlere ciddi bir mesaj ileteceğini beklerken, o: “Tararirarom!” deyiverdi. Ciddi bir şeyler işiteceği beklentisi boşa çıkmış olan çocuklar, bu manasız ünlemle, bir anda, müthiş keyifli bir kahkaha tufanına boğuldu.

Maskaralık zor iş... Onu yerinde, zamanında, beklentilere cevap verecek biçimde kullanabilmek gerekiyor... Shakespeare’in piyeslerinde rol alan maskaralar (veya soytarılar), orada, önemli işler kotarırlar. Zaman zaman bir sahneden ötekine geçişi hazırladıkları gibi, sahibinin dile getiremediği veya dile getirmekte zorlandığı meseleleri dile getirmede ona yardımcı olurlar. Böylece, seyirci, hem o âna kadar olup bitenleri sindirme fırsatı bulmuş, hem de soytarının hikmetli sözleriyle olayı yorumlama imkânına kavuşmuş olur. Maskaralık böyle icra edilince makbul bir iş görür.

Yerinde kullanılmayan veya kendisinden maskaralık yapması beklenmeyen biri tarafından ifa edilmiş olan maskaralık, eğlendirici olmaktan çıkar, sinir bozucu olur. Ciddi ve resmî bir iş üstlenmiş olan biri, emekliye de ayrılmış olsa, maskaralık yapmaya kalkıştı mı bunda eğlendirici bir yan bulmak güçleşir. Ancak Türkçedeki eğlenme veya eğleşme, vakit geçirme anlamında kullanılırsa, buradaki maskaralık eğleşmeyle müteradif tutulabilir. Bu maskaralığın gene de eğlendirici olduğunu söylemek zordur.

Maskaralığı abeslik veya safsata sanan biri eğlendirici olamaz. Eğleştirici bile olamaz. Ancak gülünç olur. Gülmeyi sağlamakla gülünç olmaksa farklı şeylerdir.

YSK üyeliği için Danıştaydaki seçim süreci tamamlandı
Gündem
YSK üyeliği için Danıştaydaki seçim süreci tamamlandı
Danıştaydan Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) üç üye belirlenmesi için yapılan seçimler tamamlandı. Sabahki oturumda üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyuyla Kurul üyeliğine seçilen Ali Ürker ve Battal Öğüt'ün ardından, öğleden sonraki oturumda adaylardan Ekrem Özübek yeterli oyu aldı.
AA
Konut satışları Aralık’ta yüzde 47,7 arttı
Ekonomi
Konut satışları Aralık’ta yüzde 47,7 arttı
Türkiye genelinde 2019 yılında 1 milyon 348 bin 729 konut satış sonucu el değiştirdi. Aralık ayında ise konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,7 oranında artarak 202 bin 74 oldu.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.