Pazar günü seçmen listelerindeki 68 bin kişi oy kullanamayacak
Pazar günü seçmen listelerindeki 68 bin kişi oy kullanamayacak
31 Mart seçimlerinin arından tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle 6 Mayıs’ta iptal edilen İstanbul seçimleri pazar günü yenilenecek. Bu seçim bir yenileme seçimi odluğu için seçmen listesi güncellenmeksizin hazırlandı. Ancak 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" çerçevesinde belirlenen 68 bin kişinin karşısına “oy kullanamaz şerhi” düşüldü. 18-19 Haziran’da oluşturulan seçmen kütükleri neticesinde çoğaltılmasına ve dağıtılmasına başlandı. Seçmen kütüklerinde yer alan ‘oy kullanamaz şerhi’ notuna oy verme işlemi sırasında sandık görevlileri ile seçmenler tarafından dikkat edilmesi gerekiyor.
Yeni Şafak
DSP'nin İstanbul adayı yarıştan çekildi
DSP'nin İstanbul adayı yarıştan çekildi
DSP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muammer Aydın, 23 Haziran'da yeniden gerçekleşecek olan seçimler için yarıştan çekildiğini açıkladı. Aydın'ın istifasının ardından açıklama yapan Aksakal, “İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayımız sayın Muammer Aydın adaylıktan çekilmiştir. DSP Parti Meclisi bugün yaptığı toplantıda yeni bir aday göstermemeyi kararlaştırmıştır." dedi.
AA
Devlet Bahçeli'den Akşener'e çok sert İmralı cevabı
Gündem
Devlet Bahçeli'den Akşener'e çok sert İmralı cevabı
Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, Akşener'in İmralı iddialarına ilişkin, "İP'in başındaki şahsiyet diyor ki; 'Mitili İmralı'ya atmışlar.' Bunu söylediğine göre ya İmralı'da nöbete girmiş ya da Pensilvanya'dan sufle almıştır" dedi.
Yeni Şafak
Türkiye'nin gündemi:23 Haziran İstanbul seçimi
Türkiye'nin gündemi:23 Haziran İstanbul seçimi
İstanbul hariç Türkiye'de seçim sonuçları 13 Nisan Cuma günü itibarıyla netleşti, mazbatalar verildi, yeni başkanlar göreve başladı ve üç yerde ise seçimlerin iptal edilip, yenilenmesine karar verildi. Denizli'nin Honaz, Kırıkkale'nin Keskin ve Artvin'in Yusufeli ilçelerinde 2 Haziran'da yeniden seçim yapıldı.

İstanbul’da yarışan AK Parti adayı Binali Yıldırım ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun arasında çok küçük bir farkın olması itirazların önemini artırdı. Bu itiraz süreçlerinin ardından 17 Nisan Çarşamba günü Ekrem İmamoğlu, mazbatasını alarak göreve başladı. 6 Mayıs'ta AK Parti'nin olağanüstü itirazını karara bağlayan YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran Pazar günü yeniden yapılmasına karar verdi.

Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ben mahkum olduğumda başkandım, bu daha seçilmeden bunu yaptı
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ben mahkum olduğumda başkandım, bu daha seçilmeden bunu yaptı
Burada hukuki durum neyse bu küfrün karşılığı neyse ve bununla ilgili olarak da sayın valimiz kendisine yapılan küfürle ilgili olarak bu işi savcılığa, yargıya taşıma kararlılığında. Sağ olsun burada seçimin ardından savcılık müracaatı yapma ferasetini gösterdi.
Burada kararı yargı verecek. Yargı bu konuyla ilgili olarak, yani bu ülkenin valisine it demenin ne olduğunu yasal olarak karar verecek olan merci odur. Zaten yasalarımızda bir ilin valisine, yöneticisine bu tür küfürlerin karşılığı buralarda belli. Kaç yıldan, kaç yıla. Burada ben büyük bir ispat yapacağım. İstanbul'un Büyükşehir Belediye başkanıydım. Bu daha seçilmeden böyle bir şey yaptı. Ben belediye başkanıyken okuduğum şiir sebebiyle mahkum oldum. Benim elimden belediye başkanlığımı aldılar mı? Aldılar. Bu ise henüz belediye başkanı olmadan bir küfür ediyor.

Tvnet
Oy vermek için tatilini iptal edeceklere 15 gün uyarısı!
Ekonomi
Oy vermek için tatilini iptal edeceklere 15 gün uyarısı!
Erken rezervasyon avantajından faydalanmak isteyen ve paket tur satın alan İstanbullular arasından tur tarihleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenileneceği 23 Haziran'a denk gelen çoğu tüketici oy vermek için tatillerini ertelemek için harekete geçti. Sektör temsilcileri ise erken rezervasyon ile 23 Haziran'da başlayan paket tur satın alan tüketicilere sözleşmelerini feshetmeleri için 15 günlük süreleri bulunduğu yönünde uyarıda bulunuyor.
AA
İlçe İlçe 23 Haziran İstanbul Seçim Sonuçları
İlçe İlçe 23 Haziran İstanbul Seçim Sonuçları
23 Haziran İstanbul seçim sonuçları haberimizde. İstanbul’daki 39 ilçenin oy oranları ve oy sayılarını yenisafak.com seçim sayfasından sizlerle paylaştık. Zeytinburnu, Fatih, Eyüp, Esenyurt, Bayrampaşa gibi büyük ilçelerin belirleyici olacağı İstanbul Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına dair son dakika haberleri ve gelişmelerini yenisafak.com üzerinden takip edebilirsiniz.
Diğer
1 Kasım'da bir ilk yaşandı
Gündem
1 Kasım'da bir ilk yaşandı
3 Kasım 2002, 22 Temmuz 2007, 12 Haziran 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri.. 2001’de kurulan ve bir buçuk yıl sonra girdiği ilk seçimlerde tek başına iktidar olan AK Parti, Türkiye’nin seçim haritasını değiştirmesiyle de tarihe geçti. 1999 seçimlerinde yüzde 10’luk seçim barajını geçen 5 parti ve bağımsızların rengini alan harita, 1 Kasım seçim sonuçları ile ilk defa 3 renkli oldu.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.