Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'dan izinsiz protestolarla ilgili açıklama:Yumuşak karşılık verdik
Dünya
Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'dan izinsiz protestolarla ilgili açıklama:Yumuşak karşılık verdik
Belarus İçişleri Bakanlığı, devlet başkanlığı seçimlerinden sonra dün ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerinde yaklaşık 3 bin kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Protestolarla ilgili konuşan Belarus lideri Lukaşenko, "Eğer yasaları ihlal ederseniz, cevap veririz. Zaten yumuşak karşılık verdik" dedi.
DHA
Beyrut’taki protestolar sırasında 1 polis öldü, 238 kişi yaralandı
Dünya
Beyrut’taki protestolar sırasında 1 polis öldü, 238 kişi yaralandı
Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki protestolar sırasında 1 polis memuru hayatını kaybederken, çıkan olaylarda yaralananların sayısı 238'e yükseldi. Göstericiler, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer istifaya çağırırken, “Halk rejimi devirmek istiyor', 'İntikam, rejim düşene kadar intikam' ve 'Ruhumuz kanımız sana feda ey Beyrut' gibi sloganlar attılar.
IHA
Logitech,
PC ve PlayStation için tasarlanan direksiyonunu tanıttı
Teknoloji
Logitech, PC ve PlayStation için tasarlanan direksiyonunu tanıttı
Oyun ve bilgisayar ekipmanları konusunda bir çok yeniliğe imza atan Logitech, G923 adını verdiği yeni yarış direksiyonunu tanıttı. PC ve PlayStation için özel olarak tasarlanan G923, günümüz yarışçılarının ihtiyaç duyduğu gerçeklik ve performansı sunuyor. Logitech G923 özellikleri ile dikkat çekiyor.
Yeni Şafak
Şizofrenik cinnet anında sosyal medya
Şizofrenik cinnet anında sosyal medya

Adına sosyal medya yasası denilen, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Tabi her şeye ‘istemezük’ diyenlerin, sosyal medya yasasını istemelerini beklemek hayatın normal akışıyla bağdaşmazdı. Dolayısıyla istemezükçüler, doğal olarak sosyal medya ile ilgili düzenlemeye karşı çıktılar.

Düzenlemenin amacını en güzel şekilde Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, şu sözlerle özetledi: “Gerçek hayatta suç olan fiiller, sanal ortamda işlenmesi halinde de suç olacak.” Yani hakaret, küfür, iftira, cinsel istismar, yalan, manipülasyon gibi suçların sanal ortamda işlenmesi halinde bu suçları işleyenlere gerekli cezanın verilebilmesi için yapılan bir düzenleme.

Peki, bunca örneğe rağmen, sosyal medya ortamında işlenen bu suçların önüne geçilebilmesi için yapılan düzenlemeye karşı çıkanların derdi ne? Maalesef yine aynı kafa. “Tayyip Erdoğan’dan kurtulalım da nasıl kurtulursak kurtulalım” kafası. Bu kafa PKK ile iş tutmaktan imtina etmiyor, Fetullahçı teröristlere destekten çekinmiyor. İllegal ne varsa bunun için sahip çıkılıyor.

Görünürde demokratik gösteri adı altında sosyal medyanın küresel hesap peşinde koşanlar eliyle nasıl kullanıldığına Arap Baharı başta olmak üzere Soros destekli olaylarda müşahede ettik. Gezi sürecinde yalanların nasıl şeytanî bir sistematikle söylendiğini ve yayıldığını hep birlikte gördük. Müftü karılarını, 48 saat sonra hükümetin düşeceği paylaşımlarını, dünyanın muhtelif yerlerindeki katliam fotoğraflarını İstanbul’da çekilmiş gibi yayan ajanları gördük.

Meclis’te kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlanan bu düzenleme bu sorunları ortadan kaldıracak mı? İşte asıl düşünmemiz ve üzerinde durmamız gereken konu bu. Bugün sosyal medya düzenlemesine karşı tavır alıp söz de görünürde trollüğe karşı çıkan bir güruh var. Ama bunların geçmişine baktığımızda yakın geçmişte hepsinin Fetullahçı ve PKK’lı trollerin paylaşımlarıyla amel ettiklerini biliyoruz.

Asıl tehlike, yakın geçmişte bürokrasinin içinde bulunup da bu trollerin paylaşımlarıyla işlem yapanların hâlâ sistemde olmasıdır. Sivil ve askeri istihbarat başta olmak üzere ne yazık ki yakın geçmişte bu trollerin paylaşımlarıyla hareket edenler oldu. Fetullahçı hesaplardan yapılan paylaşımlarla general emekli ettik, genel müdür ihraç ettik. Fetullahçılar tüm kumpaslarında sosyal medyayı tepe tepe kullandılar.

Haydi diyelim bu düzenleme ile bundan sonra sosyal medya üzerinden yapılacak itibar suikastlarının önüne geçmeyi başaracağız. Peki, bu kafanın istihbarat kayıtlarımıza geçirdiği yalan yanlış bilgileri ne yapacağız? Bu kafanın güvenlik soruşturması adı altında hazırladığı iftiralarla ilgili nasıl bir yol izleyeceğiz.

Eski İçişleri Bakanı Efgan Âlâ, bakanlık görevini devrederken, göreve geldiğinde 7 bin istihbaratçının 6 bin 500’ünün Fetullahçı olduğunu söylemişti. 6 bin 500 FETÖ’cü istihbaratçı, sizce kimler hakkında nasıl bilgi notları kayda geçirmiştir? Bu bilgi notları günümüzde hâlâ güvenlik soruşturmaları için kullanılıyor mu? Askeri istihbarat ve MİT’te de o dönem çok mu farklı idi. Sadece bir örnekle yetinelim: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast timinin başı Gökhan Sönmezateş askeri istihbaratçıydı. Zaten 15 Temmuz başarılı olsaydı MİT Müsteşarı olacaktı Sönmezateş.

Sosyal medyadaki trollerden ve yalanlardan korunmak için bir düzenlemeye ihtiyaç duyduk ve gerekeni yaptık. Peki, yakın geçmişte bu alanlara bilgi servis edip, akabinde gereğini yapanlarla ilgili de bir çalışma yapmamız gerekmiyor mu? Sosyal medyada yer alan haberleri toplayıp, soruşturma başlatanlar, savunma isteyenler, bugünlerde acaba pişmanlık içindeler mi, yoksa yeni yeni tezgâhlarla mı meşguller?

24 Haziran seçimleri gecesi sosyal medyada “Muharrem İnce kaçırıldı” paylaşımları yayılmaya başlandı. Bu yalanı söyleyenlerin amacı büyük bir kalabalığı Yüksek Seçim Kurulunun önünde toplayıp ülkeyi felç etmekti. Allah’tan Muharrem İnce çıkıp “Ben buradayım” dedi ve paylaşımı yapanlar için de şizofren teşhisi koyarak, büyük bir tehlike önlendi.

Evet, bugünlerde sosyal medya yasasına karşı çıkanlar, şizofrenik bir cinnet anını umutla bekledikleri için, sosyal medyayı düzene sokacak hiçbir düzenleme istemiyorlar.

Hong Kong'da seçimler, koronavirüs nedeniyle 1 yıl ertelenecek
Dünya
Hong Kong'da seçimler, koronavirüs nedeniyle 1 yıl ertelenecek
Hong Kong'da yapılması planlanan Yasama Konseyi seçimleri koronavirüs sebebiyle 1 yıl ertelendi. Muhalefetin itiraz ettiği erteleme ile ilgili Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, yaptığı açıklamada, "Bugün yapmak zorunda olduğum duyuru, son 7 ay içinde vermem gereken en zor karar." ifadesini kullandı.
AA
‘Her birimiz bir Gandalf olacağız’ diyen Dr. Serdar Savaş Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını açıkladı: Hz. Muhammed ve Atatürk'ün yaptığını yapacağız
Gündem
‘Her birimiz bir Gandalf olacağız’ diyen Dr. Serdar Savaş Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını açıkladı: Hz. Muhammed ve Atatürk'ün yaptığını yapacağız
Yapacağı açıklama öncesindeki çağrısında ‘Her birimiz bir Gandalf olacağız’ diyen Dr. Serdar Savaş, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu duyurdu. Savaş, partiler üstü bir hareket olduklarını belirterek "Biz Hz. Muhammed'in ve Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığını yapacağız. Halkımızdan başka kimseye güvenmeyeceğiz" dedi.
Diğer
YPG/PKK'ya haziranda ağır darbe: 86 terörist etkisiz hale getirildi
Gündem
YPG/PKK'ya haziranda ağır darbe: 86 terörist etkisiz hale getirildi
Türkiye'nin barış, huzur ve güvenliğini bozmak için bebek ve çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyen terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik haziranda düzenlenen başarılı operasyonlarda aralarında örgütün sözde sorumlularının da bulunduğu 86 terörist etkisiz hale getirildi.
AA
Muğla'nın beyaz mermeri 60 ülkeye ihraç ediliyor
Ekonomi
Muğla'nın beyaz mermeri 60 ülkeye ihraç ediliyor
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın girişimiyle coğrafi işaret alınıp, tescillenen beyaz mermer, 60 ülkeye ihraç ediliyor. Mermer sektöründe yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı sunulurken, ülke ekonomisine yılda yaklaşık 230 milyon dolar katkı sağlanıyor.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.