TV'lere telif zorunluluğu
Gündem
TV'lere telif zorunluluğu
Oyuncular Meslek Birliği (OYUNCUBİR), televizyon kanallarından, yayınladıkları Türk filmlerinin oyuncuları adına telif alacak. Oyuncubir'in Başkanı Can Kolukısa, yaptığı açıklamada, henüz yeni bir dernek oldukları için Kültür Bakanlığı'nın konuya ilişkin yönetmelikleri hazırlamasını beklediklerini, daha sonra bu yönetmeliklerden hareketle icraatlarına başlayacaklarını anlattı.
Yeni Şafak
Kafe ve restoranlarda çalan müziklere telif hakkı yolda
Hayat
Kafe ve restoranlarda çalan müziklere telif hakkı yolda
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, otel, kafe, restoran, bar, kuaför, mağaza gibi umuma açık tüm alanlarda yapılan müzik yayınlarındaki telif hakları izinlerine yönelik yaşanan sorunların çözümü için "tek muhatap" olacak Ortak Lisanslama Birlikleri (OLB) kurulacak. Sistem hayata geçtiğinde işletmeciler, bir kez OLB ile sözleşme imzaladıktan sonra bütün dünya repertuvarını kullanım yetkisine de sahip olacak
AA
Korsan film
yavaşlatacak!
Teknoloji
Korsan film yavaşlatacak!
Kültür ve Turizm Bakanlığınca sanatın ve sanatçıların haklarını korumak amacıyla telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağında, özellikle gençlerin sık başvurduğu yöntem olan, korsan film ve dizilerin farklı mecralarda paylaşılmasına “internet yavaşlatma” cezası verilmesi öngörülüyor.
Yeni Şafak
Telif haklarında yeni dönem
Hayat
Telif haklarında yeni dönem
Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan telif haklarına yönelik yasa taslağı, internet sitesi üzerinden sektörün ve kamuoyunun görüşlerine açıldı. Taslakta yapılan düzenlemeyle güzel sanat eseri sahiplerinin yeniden satıştan pay talep etme hakkının uygulama alanı genişletildi ve devredilemez hale getirildi.
AA
Polise hakaret etmişti: HDP'li Musa Piroğlu hakkında işlem yapılacak
Gündem
Polise hakaret etmişti: HDP'li Musa Piroğlu hakkında işlem yapılacak
Kobani olaylarının mali yapılanmasına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmayı protesto etmek amacıyla Kadıköy'de izinsiz gösteri düzenleyen gruba müdahale sırasında polis yetkilisine hakaret ettiği iddia edilen HDP İstanbul vekili Musa Piroğlu hakkında "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan resen işlem başlatılacağı bildirildi.
AA
Kanunlardaki çelişkiler memurlar lehine çözüme kavuşturulmalıdır
Ahmet Ünlü
Kanunlardaki çelişkiler memurlar lehine çözüme kavuşturulmalıdır
Bugünkü yazımızda personel konularına ilişkin kanunlardan kaynaklanan sorunları soru ve cevap şeklinde açıklamaya çalışarak çözüme yönelik önerilerde bulunmaya çalışacağız.Aylıksız izindeyken memurların avukatlık stajı yapmaları mümkün müdür?Bir kamu kurumunda memur olarak görev yapıyorum. Hukuk fakültesini bitirdim. Aylıksız izin alarak avukatlık stajı yapabilir miyim?Birçok memur memuriyet sürecinde dışarıdan hukuk fakültesini okumakta ve okulu bitirdikten sonra da avukatlık hayali kurmaktadır...
Polise sürpriz yetki: Çevreyi kirletene ceza kesebilecek
Ekonomi
Polise sürpriz yetki: Çevreyi kirletene ceza kesebilecek
Çevre suçu işleyenlere yönelik belediye görevlilerine verilen ceza kesme yetkisinin kapsamı genişliyor. Kabahatlar Kanunu'nun ilgili maddesinde yapılacak değişiklik ile belediye sınırları dışındaki alanlarda çevreyi kirletenlere yönelik polis ve jandarmanın da ceza kesmesine imkan verilecek.
Yeni Şafak
1.3 milyon kişiyi rahatlatacak düzenleme
Ekonomi
1.3 milyon kişiyi rahatlatacak düzenleme
12 ay ve daha uzun prim borcu olan esnafla tarımda çalışan Bağ-Kur'lunun borcu dondurulacak. Böylece borç nedeniyle emekli olamayan, sigortalı sağlık hakkından da ailesiyle birlikte yararlanamayan bu kesim rahatlatılmış olacak.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.