Dünyanın en geniş oturma kapasiteli elektrikli uçağı ilk kez yarın havalanıyor
Ekonomi
Dünyanın en geniş oturma kapasiteli elektrikli uçağı ilk kez yarın havalanıyor
Dünyanın en geniş oturma kapasitesine sahip elektrikli uçağı, ilk kez gökyüzüne havalanmaya hazırlanıyor. Söz konusu uçuşun yarın ABD'nin Washington eyaletinde gerçekleştirileceği belirtildi.
DHA
Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi: Sınır kapatmaları virüsün yayılımını engellemiyor
Koronavirüs
Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi: Sınır kapatmaları virüsün yayılımını engellemiyor
Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ardından Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin başvurduğu sınır kapatma uygulamasının virüsün yayılımının engellenmesine çok az katkı sağladığını bildirdi.
AA
Size inanıyoruz ve güveniyoruz
Spor
Size inanıyoruz ve güveniyoruz
Trabzon’a gelerek teknik heyet ve futbolcularla görüşen Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, “Çok şükür sizi çok iyi ve moralli gördüm. Şampiyonluk yolunda sizlere sonuna kadar güveniyoruz. Kalan 8 maçta bu mücadeleyi hep birlikte göstereceğiz” dedi.
Yeni Şafak
Online derslere katılım oranımız yüzde doksan beş
Gündem
Online derslere katılım oranımız yüzde doksan beş
Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla pandemi sürecinde geçilen ‘uzaktan eğitim’de hızlı bir şekilde aksiyon aldıklarını ve 2 yıldır okullarında aktif olarak kullandıkları Metodbox uygulamasının kapsamını geliştirerek online derslere başladıklarını söyledi. Derslere katılım oranının yüzde 95 olduğunu belirten Kulaberoğlu, görüntülü konuşma platformu SeeMeet uygulamasını da yakın zamanda kullanmaya başlayacaklarını belirtti.
Yeni Şafak
Sekiz yüz bin yabancı öğrenci EBA’da: Uyum için özel Türkçe video hazırlandı
Gündem
Sekiz yüz bin yabancı öğrenci EBA’da: Uyum için özel Türkçe video hazırlandı
Koronavirüs salgını nedeniyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine uzaktan verilen eğitim sistemi Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) 800 bin yabancı öğrenci de yararlandı. Öğrenciler, EBA TV aracılığı ile dersleri takip ediyor, düzenlenen çevrim içi derslere katılabiliyorlar.
Yeni Şafak
Terörist Sasunyan’ın şartlı tahliyesine ret
Dünya
Terörist Sasunyan’ın şartlı tahliyesine ret
Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, 1982 yılında Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı katleden Ermeni kökenli terörist Hampig Sasunyan’ın şartlı tahliyesine izin veren mahkeme kararını reddetti.
Yeni Şafak
İlk dijital fuar ayakkabıcıdan: 1-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek
Ekonomi
İlk dijital fuar ayakkabıcıdan: 1-3 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek
Korona virüs sonrasında fuarların ve ticaret heyetlerinin iptal olması sonrasında ihracatçılar dijital fuarlar ve ticaret heyetleri düzenlemek için harekete geçti. Türkiye’de ilk dijital fuar, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 1-3 Haziran günlerinde Shoedex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı adıyla düzenlenecek.
Yeni Şafak
Bayramdan sonra bayram yazısı
Bayramdan sonra bayram yazısı

Ramazan Bayramı’nın (Îd-i Fıtr) son gününü iki gün önce yaşadık.

Daha önce benzerini görmediğimiz bir bayram geçirdik.

Bir daha böyle bir bayram yaşar mıyız, bilemem…

Bu cümleyi bir yakınma edasıyla söylemiyorum. Bilakis… Biricik olmasını vurgulamak istiyorum. Sadece sanal ortamda bir iletişim kurabildiğimiz, kucaklaşmalardan, el öpmelerden uzak bir bayram… Gene kendince muhabbeti çoğaltan bir yeni yaşama biçimi…

Ben, kimi arkadaşlarımın ve genelde çoğu kimsenin yaşadığı marazî yalnızlık duygusuna kapılmadım. Bir daha ele geçirilmez bir deneyim olarak algılamak istedim bu özel günleri…

Ve Müslümanın bayramının hiçbir koşulda onun elinden alınamayacağı gerçeğine bir kez daha tanıklık ettim.

Bu cümle beni yıllar önce bir bayram arifesinde karşılaştığımız ve ayaküstü sohbet fırsatı yakaladığımız bir dostumla olan muhaveremi aklıma getirdi. Sohbetten ayrılırken arkadaşımın bayramını kutladım. Fakat o, bu kutlamaya karşı çıktı:

- Biz bayram kutlamıyoruz dostum, dedi.

Nedenini sorduğumda:

- Altmış yıldan bu yana (demek yıl 1983 olmalı) emperyalizmin baskısı altında bulunan bir ülkede bayram kutlanmaz, dedi. Bunun üzerine ben de:

- Hiçbir emperyalist baskı Müslümanın bayramını onun elinden alamaz, cevabını verdim.

Bizim bayramımız faşing gibi, eğlence festivalleri gibi, karnaval veya yılbaşı kutlamaları gibi ahalinin vur patlasın çal oynasın tepinmesi olarak kutlanmaz.

Bizim bayramımız dostlukların pekiştiği, pekiştirildiği, dargınların barıştığı, öteki günlerde görüşme fırsatı bulamayanların birbirlerinin ziyaretini sağlayan huzur ve sürur günleridir… Bu itibarla değil hastalık ve salgın dönemlerinde, savaş zamanlarında bile geçerliğini yitirmez.

Yıllar önce yaşadığım bir gurbet Ramazan’ında gayrimüslimlerin arasında Ramazan’ın ve onun bayramının gerçekte bir bakıma som bir yalnızlık temrini olduğunu iliklerime değin hissetmiştim. Oruçlunun oruçlu olduğunu bir kendi bilir, bir de Allah… Oruç, sıradan günlerin rutinini paramparça ediyor. Ancak bu olağanüstü hal en çok gurbette somutlaşıyordu. Aynı şekilde bayram da sair günlerin rutinini berhava ediyor. Anlamıştım ki Ramazan ve onun bayramı insanın bu dünyada yaşayabileceği müstesna yalnızlık anlarını görünür kılıyor. Mutlak yalnızlık hali ise, ölüm… Ramazan günlerinde itikâfa çekilmenin salık verilmesinin özel anlamı böylece daha bir ortaya çıkıyor… Ancak bütün bu deneyimler kişinin tekil olarak yaşayabileceği haller... Kopyası yok. Paylaşımı yok. Bir başınasın. Kendi benini yalnızca Allah’ın bildiğinin bilincindesin.

Ve bu istisnai anlarda, o, kendini bir başına duyumsadığın nadir anlarda, asırlar önce senin gibi oruç tutmuş olan Hz. İbrahim’le, Hz. Musa ile, Son Peygamber (sav) ve onun ashabı ve bilhassa Hz. Ebubekir ile Hz. Ebu Zer Gıffari ile aynı deneyimi paylaştığını bilmek ne ürperti verici bir saadetti!

O bir anlık yaşantı bütün bir ömür boyu yaşanan mutlulukların toplamından daha fazlasına denk geliyordu. Yazık ki gündelik rutinin içinde bu istisnai haller layıkıyla duyumsanamıyor…

Öyle de olsa, her türlü koşulda Müslümanın bayramının yaşattığı mehabet, yalnızlık ve meserret duygusunun istisnai yüzü sürüp gidiyor. Hayat yolculuğu ile birlikte sürüp gidecek…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.