Halife Abdülmecid
sanat dünyasının hamisiydi
Hayat
Halife Abdülmecid sanat dünyasının hamisiydi
Halife Abdülmecid Efendi’nin Beylerbeyi Sarayı’nda başlayıp Paris’te sona eren yaşam öyküsü Lale Uçan’ın hazırladığı “Zamanın Ruhunun Peşinde/Bir Hanedan Mensubu Halife Abdülmecid Efendi” adlı biyografi kitapta okurla buluştu. Edebiyat, resim ve müzikle yakından ilgilenen ve sanat dünyasının hamisi olan Halife Abdülmecid Paris’te vefat eder ancak cenazesi kızının tüm girişimine rağmen bir türlü İstanbul’a getirilmesine izin verilmez.
Yeni Şafak
Türkiye ile Moritus arasında köprü kuran alimin hayatı kitap oldu
Hayat
Türkiye ile Moritus arasında köprü kuran alimin hayatı kitap oldu
Tarihçi Bhuglah, bu çalışmasında İmam Sobdar’la Moritus Müslümanları arasında başlayan Osmanlı Hilafetine karşı muhabbetin Sultan Abdülhamid döneminde zirveye çıktığını belgeleriyle ortaya koymaktadır. Assad’ın çalışmaları tarihçilere kaynak sunmakla birlikte Moritus- Türkiye diplomatik ilişkilerine önemli bir yol haritası çizmektedir.
Yeni Şafak
Cezayir’in hafızası
Dünya
Cezayir’in hafızası
Cezayir eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, 84 yaşında hayata gözlerini yumdu. Üst düzey kritik görevlerde bulunan Buteflika, şahit olduklarıyla bir dönemin hafızasıydı.
Yeni Şafak
Cezayir'in eski Cumhurbaşkanı Buteflika vefat etti
Dünya
Cezayir'in eski Cumhurbaşkanı Buteflika vefat etti
Cezayir'de, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın (84) hayatını kaybettiği bildirildi. İç savaşın ardından 1999'da göreve gelen eski Cumhurbaşkanı Buteflika, 2015 yılında geçirdiği kısmi felç ve kötü giden sağlığına rağmen ülkeyi yönetmeye devam etmişti.
AA
“Şu ihtiyar…”
“Şu ihtiyar…”
Ahmed Şerîf es-Senûsî, Afrika Sahra bölgesinde önce Fransızlara, ardından da İtalyanlara karşı cihat faaliyetleri organize etmekle meşhur Senûsî tarikatının üçüncü şeyhiydi. Manevî ve askerî sorumluluğu 1902’de üstlenen Şeyh Ahmed, dönemin şartları çerçevesinde fırtınadan fırtınaya savrulmuş, yakın temas içinde bulunduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından da yaşayacak bir ülke bulmakta zorlanmaya başlamıştı. Önce kendisini iyi karşılayan Türkiye’deki yeni yönetim, zaman içinde onu “...
Mutasavvıf şair Abdülaziz Mecdi Tolun
Mutasavvıf şair Abdülaziz Mecdi Tolun
Merhum İbnülemin Mahmud Kemal Bey’in sık sık ziyaret ettiği tarihi mekânlardan biri de Gülhane Parkı’nın yanı başındaki Aydınoğlu Dergâhı’dır. O zamanlar bu dergâhın postnişini, Osman Şems hazretlerinin halifesi Mehmed İzzi Efendi’dir. Bu muhterem zat ile İbnülemin arasında büyük bir dostluk söz konusudur. Mahmud Kemal Bey’in bu tekkeye sık sık gittiğini fark eden arkadaşlarından biri kendisine şu soruyu yöneltir: “Üstad, İzzi Efendi’ye intisabınız mı var?” İbnülemin şu cevabı verir: “İntisabım ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud ile telefonda görüştü. Erdoğan, bu hafta idrak edilecek Kadir Gecesi ve yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı dolayısıyla Kralı Selman'a tebriklerini iletti.
AA
Kaçan balıklar
Kaçan balıklar
Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın Aynelhayat adlı Çerkes cariyesinden dünyaya gelen dördüncü oğlu Saîd, tepeden tırnağa bir Fransız gibi yetiştirilmişti. Fransız mürebbiyelerin elinde geçen bir çocukluğun ardından eğitimini Paris’te tamamlayan Saîd, 1854’te “Mısır ve Sudan Valisi” sıfatıyla Kahire’de yönetimi ele aldığında, kelimenin tam anlamıyla iktidara Fransızlar gelmiş oluyordu. Nitekim hukuktan ekonomiye, dış politikadan sosyal meselelere, 1863’teki ölümüne kadar Saîd Paşa’nın bir kulağı Paris’...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.