“Kaşıkçı Cinayeti” Trump’ı zorluyor!
“Kaşıkçı Cinayeti” Trump’ı zorluyor!
Obama döneminde ABD ve Suudiler arasındaki 'kötü ilişki' durumu Trump yönetimiyle birlikte değişti. Trump'ın “İran Nükleer Anlaşması”nı bozması Riyad'ı çok mutlu etti. Trump Suudiler ile 110 milyar dolarlık silah anlaşması imzaladı.
Yeni Şafak
Amerika’yı bölen bombalar!
Amerika’yı bölen bombalar!
Trump'ın Başkan seçilmesiyle “Cumhuriyetçiler” ile “Demokratlar” arasındaki kültür savaşları Amerikalıları neredeyse ikiye böldü. ABD, tarihinin ikinci büyük iç savaşını yaşıyor. Henüz silahlar konuşmadı, eyaletler bölünmedi ama kimse bunların olmayacağına dair bir garanti veremiyor.
Yeni Şafak
Sessions’ın istifası Mueller’ı durduracak mı?
Sessions’ın istifası Mueller’ı durduracak mı?
ABD'de 6 Kasım ara seçimleri için yapılan tahminler aşağı yukarı doğru çıktı. Demokratlar “Temsilciler Meclisi”nde kontrolü ele geçirdiler, Cumhuriyetçiler ise “Senato”da kontrolü kaybetmediler. Cumhuriyetçilerin Senato'daki koltuk sayılarını artırmış olmaları Demokratlar için 'uzun vadeli siyasi kayıp' demek. Senato'daki Cumhuriyetçiler sayesinde Trump, federal yargı mekanizmalarında boş olan yüzlerce pozisyonu muhafazakâr yargıçlarla doldurabilecek.
Yeni Şafak
Amerika’da neler oluyor!
Amerika’da neler oluyor!
Önceki yazımızda “Hıristiyan-Siyonizmi”, “Beyaz Irkçılık” ve “Katolik Muhafazâkârlığın” 'Trumpçı' bir çizgide buluştuklarını belirtmiştik. Bu buluşma ülkedeki Latin Amerikalı “Hispanikler” ve “Siyah Amerikalılar” açısından kaygı vericiydi. Trump'ın 2016'daki başkanlık seçimlerinde katı bir göç politikası vaat etmesi kaygıları derinleştirdi.
Yeni Şafak
Trump Afganistan’dan çekilecek mi?
Trump Afganistan’dan çekilecek mi?
ABD Başkanı Trump'ın Suriye'den çekilme kararı, “sonsuz savaşlar” isteyen “Neoconlar”, “küreselci Amerikan müdahalecileri” ve tabii “İsrail” açısından istenmeyen bir gelişmeydi. Bu karar, Trump ile Senato'daki Cumhuriyetçiler arasında çatlağa yol açtı. Özetle söylemek gerekirse, Senato'daki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, hem Suriye'den çekilme kararından ve hem de Savunma Bakanı James Mattis'in istifasından büyük rahatsızlık duydular. Yani Trump, Suriye kararı yüzünden Kongre'de iki partili bir muhalefetle karşı karşıya bulunuyor.


Yeni Şafak
Maduro’ya “Neocon” kuşatma
Maduro’ya “Neocon” kuşatma
Trump, “Meksika Duvarı” için Kongre'den para alamadığı için hükümet 2 ay kapalı kaldı. İçerden gelen tepkilere dayanamayan Trump 15 Şubat'a kadar hükümeti açık tutacak olan geçici bütçeyi imzaladı. Trump, Demokratlar tutum değiştirmezler ise “Ulusal Acil Durum” ilân edeceğinin sinyalini verdi.
Yeni Şafak
Musaddık, Mursi ve Maduro
Musaddık, Mursi ve Maduro
İçerde köşeye sıkışan Trump, Venezuela'da rejim değişikliği için harekete geçti. Aslında Venezuela 2017'den bu yana Trump'ın yakın merceğindeydi. Rejim değişikliği için askeri seçeneklerin masada olduğunu bile söylemişti. Trump yaptırımlarla ülke ekonomisini çökerterek Maduro'nun pes etmesini bekliyordu.
Yeni Şafak
Mızrak çuvala sığmadı!
Mızrak çuvala sığmadı!
Suudi rejimi nihayet Cemal Kaşıkçı'nın Başkonsolosluk binasında katledildiğini itiraf etti. Bu itirafta bile bir parça aklı olan her insanın tuhaf bulacağı ibareler yer alıyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.