Cezayir'den Macron'a cevap: Osmanlı
bizi Haçlıya karşı 
korudu
Dünya
Cezayir'den Macron'a cevap: Osmanlı bizi Haçlıya karşı korudu
Fransız sömürgeciliğini meşrulaştırmak için “Osmanlı da Cezayir’i sömürgeleştirdi” diyen Macron, gerekli cevabı yine Cezayir’den aldı. Cezayir Alimler Birliği Başkanı Abdurrezak Kasum, “Osmanlı, Cezayir’e sömürgeci olarak gelmedi, Haçlı saldırılarına karşı Cezayirlilerin davetiyle geldi” ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Tekasür Suresi Oku - Tekasür Suresi Arapça Türkçe Okunuşu Meali Tefsiri
Tekasür Suresi Oku - Tekasür Suresi Arapça Türkçe Okunuşu Meali Tefsiri
Tekasür Suresi, Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. Tekâsür, mal, mülk ve çoluk çocuğun çokluğuyla övünmek demektir. Sure ezberlemek içinde uzun olmayıp kısa olan bir suredir. Tekâsür sûresinde dünyanın geçiciliğine vurgu yapılır. Bu yazımızda Tekasür Suresi Arapça Türkçe okunuşu meali ve tefsiri bu yazımızda derledik.
Yeni Şafak
Nitelik ile nicelik
Nitelik ile nicelik
Elmalılı M. Hamdi Yazır “Hak Dini Kur’an Dili” adlı tefsirinde Tekâsür sûresini yorumlarkan ilk âyetin mealini şöyle veriyor: “Çoklukla övünmek, sizi kabirlere varıncaya kadar oyaladı”.Eğlence demek olan “levh”in aslı gaflet olduğundan “ilha” eğlenmek, boş bir şey ile aldatarak, meşgul ederek oyalamak, işinden alıkoymaktır. İşten kasıt zikir, marifet (bilgi), tefekkür, şükür, taat ve ibadet, hayra hizmet vb. gibi eylemlerdir.Tekâsür: Çokluk kuruntusu, gururu, iddiası demektir ki, “kesret”ten gel...
Aliya İzzetbegoviç'in yakın çalışma arkadaşlarından İsmet Kasumagiç öldü
Dünya
Aliya İzzetbegoviç'in yakın çalışma arkadaşlarından İsmet Kasumagiç öldü
Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in yakın çalışma arkadaşlarından Prof. Dr. İsmet Kasumagiç 93 yaşında yaşamını yitirdi. Uzun yıllar Boşnak Lidere dava arkadaşlığı yapan Kasumagiç, yakın dönemin en önemli Boşnak aydınları arasında yer alıyordu.
AA
Gülmeyi unutana ŞakaŞuka
Hayat
Gülmeyi unutana ŞakaŞuka
Tiyatronun birleştirici gücüne inanan Şakaşuka Doğaçlama, farklı mesleklerden kırk beş yaş üstü ekibiyle en zor dallardan biri olan doğaçlamanın örneklerini sunuyor. Üç yıldır tanışan ŞakaŞuka ekibiyle buluşup hikayelerini dinledik.
Yeni Şafak
3 aşamada 10 puan indirim
Ekonomi
3 aşamada 10 puan indirim
Merkez Bankası, faizde önemli bir indirim daha yaparak, temmuzdan bu yana attığı güçlü adımlarla son üç toplantıda politika faizini yüzde 24’ten 14’e düşürdü. Türk Lirasındaki istikrarlı seyirle 250 baz puanlık bir indirim yapan MB, politika faizini yüzde 16,50’den 14’e çekti. Merkezin son üç toplantıda yaptığı faiz indirimi 1000 baz puanı buldu. İndirimi olumlu karşılayan iş dünyası, faizde düşüşün 2020’de de sürmesi gerektiğini düşünüyor.
Yeni Şafak
Hücumbotlara yerli uydu haberleşme yeteneği
Teknoloji
Hücumbotlara yerli uydu haberleşme yeteneği
ASELSAN'ın geliştirdiği Türkiye'nin ilk yerli ve milli 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme Anten Sistemi, TCG Meltem üzerine entegre edilerek Akdeniz ve Ege sularındaki testlerden başarıyla geçti.
AA
Denizkurdu'nda tam not almıştı: Yerli uydu haberleşme yeteneği kazandırıldı
Ekonomi
Denizkurdu'nda tam not almıştı: Yerli uydu haberleşme yeteneği kazandırıldı
ASELSAN'ın geliştirdiği Türkiye'nin ilk yerli ve milli 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme Anten Sistemi, TCG Meltem üzerine entegre edilerek Akdeniz ve Ege sularındaki testlerden başarıyla geçti. Denizkurdu 2019 Tatbikatı'nda ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif kullanılan sistem, tam not aldı. Kılıç sınıfı hücumbotlara, uydu kapsama alanındaki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.