Mevlana’nın şehrinde sufi filmleri
Hayat
Mevlana’nın şehrinde sufi filmleri
Konya’daki Sufi Sinema Günleri, Portekiz, İspanya, Tunus, Cezayir, İran ve ABD başta olmak üzere farklı ülkelerden sinemacıyı ağırladı. Katılımcılar, beyaz perdede tasavvufun, Konya sokaklarındaki gezilerinde ve sema gösterilerinde ise Mevlânâ’nın izini aradı.
Yeni Şafak
Kubbe-i Hadra
yenileniyor
Hayat
Kubbe-i Hadra yenileniyor
Mevlana Müzesi’nin en çok dikkati çeken bölümü Kubbe-i Hadra’yı süsleyen turkuaz renkli çinilerin, 1960 yılından bu yana en kapsamlı tamiratı yapılacak.
Yeni Şafak
En çok Mevlana ziyaret edildi
Hayat
En çok Mevlana ziyaret edildi
Konya'da Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi, 2016'da yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği müze oldu. Ayasofya ve Topkapı Müzesi'nden daha fazla gezilen müze 2016'da, 2 milyon 429 bin 31 ziyaretçi ağırladı.
AA
Mistik müzikler
buluşuyor
Hayat
Mistik müzikler buluşuyor
Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali bu yıl 15. kez gerçekleştirilecek. Festivalin dünyanın farklı yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası hâline geldiğini söyleyen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Müziğin etkili gücü sayesinde toplumlararası etkileşimi arttırmayı amaçlıyoruz” diyor.
Yeni Şafak
Dünya, "Hz. Mevlana'nın diyarı"nda buluşacak
Hayat
Dünya, "Hz. Mevlana'nın diyarı"nda buluşacak
Türk ve İslam dünyasının en büyük mutasavvıflarından Mevlana Celaleddin-i Rumi, 743'üncü vuslat yıl dönümünde yurt içi ve yurt dışından farklı din ve kültürden insanları, 7-17 Aralık'ta Konya'da buluşturacak. Hz. Mevlana, 15 konferans, 2 uluslararası sempozyum, 9 tiyatro ve 16 sema töreninden oluşan etkinliklerle anılacak.
AA
Dünya Ramazan'da Mevlana'nın türbesinde buluşuyor
Hayat
Dünya Ramazan'da Mevlana'nın türbesinde buluşuyor
Türk ve İslam dünyasının en büyük mutasavvıflarından Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi, Ramazan'da dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlıyor. Konya Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazanın gelmesiyle ziyaretçi yoğunluğumuz arttı. Binlerce turist manevi duygularını en iyi yaşayabilecekleri yer olarak Mevlana Müzesi'ne geliyor" dedi.
AA
Balfour Deklarasyonu'nun 99'uncu yılı
Dünya
Balfour Deklarasyonu'nun 99'uncu yılı
Balfour Deklarasyonu'nun 99. yılında Filistin sorununun "en kötü" dönemini yaşadığını söyleyen Filistinli siyasi analist ve yazar Prof. Dr. Abdussettar Kasım, uluslararası toplumun, Filistinlilere karşı adaletle davranmadığı gibi onlara bir çözüm önerisi sunmadığını dile getirdi.
AA
İç içe yaşıyoruz: Radyasyondan kaçış yok
Hayat
İç içe yaşıyoruz: Radyasyondan kaçış yok
Prof. Dr. Serkan Akkoyun, içtiğimiz sulardan yaşadığımız evlere kadar hayatımızın her anında radyasyonla iç içe olduğumuzu söyledi.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.