Ramazan özel sayfa
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Adidas'ın sipariş sayfasında forma üzerine Hristiyan Yahudi ve Budist yazılabiliyor ancak İslam yazılamıyor
Ekonomi
Adidas'ın sipariş sayfasında forma üzerine Hristiyan Yahudi ve Budist yazılabiliyor ancak İslam yazılamıyor
Dünyaca ünlü spor kıyafeti üreticisi Adidas'tan Müslümanlara yönelik sansür uygulaması tepki topladı. Adidas'ın Almanya sayfasında futbolcu forması üzerine kişiye özel yazı uygulaması yapılabiliyor. Formaya Hristiyan, Budist, Yahudi ve pek çok dinin adı yazılabilirken İslam ya da Müslüman yazılamıyor.
Diğer
Adidas'ın eski sahibi Bernard Tapie ve eşi, 4 hırsız tarafından rehin alınıp darp edildi
Dünya
Adidas'ın eski sahibi Bernard Tapie ve eşi, 4 hırsız tarafından rehin alınıp darp edildi
Fransız iş adamı ve spor giyim markası Adidas’ın eski sahibi Bernard Tapie ve eşi Dominique Tapie'nin malikanesine 4 hırsız girdi. İddiaya göre evde mücevher kasasını bulamayan hırsızlar Tapie çiftini darp etti. Hırsızlar, çifti elektrik kablosuyla bağladıktan sonra evdeki çeşitli mücevherler ve iki Rolex saat çalıp kayıplara karıştı.

Diğer
Dolandırıcıların son yöntemi: WhatsApp'tan yayılan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi' yalanına kanmayın
Teknoloji
Dolandırıcıların son yöntemi: WhatsApp'tan yayılan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi' yalanına kanmayın
Bir spor markasının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hediyesi olarak 1 milyon çift ayakkabı verdiğini içeren mesaj WhatsApp'ta hızla yayılıyor. Ancak uzmanlar asılsız olan bu mesajdaki linke tıklanmaması konusunda uyarıyor.

Diğer
BDS'den Puma'ya boykot çağrısı
Dünya
BDS'den Puma'ya boykot çağrısı
Filistin İçin İsrail'i Boykot hareketi (BDS) İsrail Futbol Federasyonu'nun ana sponsoru olan dünyanın en büyük üçüncü spor giyim markası Puma'ya karşı boykot kampanyası başlattı. #RebrandPuma (Puma markayı değiştir) etiketiyle başlatılan kampanyada İsrail'e destek veren Puma'nın ürünlerine boykot çağrısı yapılıyor. Filistin yerleşim bölgelerinde 6 futbol kulübü barındıran İFF İsrail'in yasadışı ilhakına destek oluyor. İFF'ye Puma'dan önce sponsor olan Adidas Filistin'de bulunan 130 futbol kulübünün yaptığı çağrı sonrası İsrail Futbol Federasyonu sponsorluğundan çekilmişti.
Yeni Şafak
Başörtülü çalışamaz
Gündem
Başörtülü çalışamaz
Türkiye’de birçok şubesi bulunan ve her kesimin alışveriş yaptığı Zara, Mango, Nike ve Adidas’ın personel istihdamında başörtülülere ayrımcılığı ortaya çıktı. Skandal, bir üniversite öğrencisinin Yeni Şafak’a şikayetiyle ortaya çıktı. Söz konusu markaların mağazalarına giden muhabiremiz “Başörtülü çalıştırmıyoruz” cevabıyla karşılaştı.
Yeni Şafak
Gözün kodlarını arayan adam
Gözün kodlarını arayan adam

Her şey merakla başlar. Merak, iyi kötü, doğru yanlış bütün bilgilerin kapısıdır; bilim dünyasına göre ilmin hocasıdır.

Video: Gözün kodlarını arayan adam


Elimizden düşürmediğimiz akıllı cep telefonlarında bile sörf yaparken merak ettiren bir başlık ya da görüntü ararız, tıklayıp bakmak, okumak ve öğrenmek için.

Ağrılı Profesör Çetin Kaya Koç’un kriptoloji alanında dünyanın sayılı akademisyenlerinden biri olmasına kadar süren yolculuğu da merakla başlıyor.

Merakını geliştiren de Ağrı’da açılan bir devlet kütüphanesi.

Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Ağrı’da açılan bir devlet kütüphanenin hayatına nasıl yön verdiğini Anadolu Ajansı muhabiri Hikmet Orçun Üresin’e şu sözlerle anlatmış:

“İlkokul son sınıfta Ağrı’ya bir devlet kütüphanesi açtılar. İlkokul son sınıftan lise son sınıfa kadar o kütüphanede okumadığım kitap kalmadı.

Her kitabı okumak bana çok şey öğretti.

Benim için kütüphane adeta bir altın madenine dönüştü.

Derslerde her zaman birkaç adım ileride oluyordum.

Sürekli ileride olmak duygusu çok güzel.

Türkiye’de okulda birinciydim ama Kaliforniya Üniversitesi’nde yedinci, sekizinci olmak güzel bir ders oldu benim için. Benden daha zeki insanlarla çalışmak, onlardan bir şeyler öğrenmek çok hoşuma gidiyordu.”

**

Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri ve dünya devi şirketlere kriptoloji hizmeti veren Koç’un hikayesi, 1957’de Ağrı’da başladı.

Ağrı Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden sonra devlet bursuyla ABD’ye gitti.

Doktorasını Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlayarak Houston Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu.

Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı.

Koç, kriptoloji mühendisliğine yaptığı katkılardan dolayı 2007 yılında IEEE Fellow (alanında çok değerli işler yapmış bilim insanları) unvanına layık görüldü.

Cryptographic Engineering isimli kitabı Çince’ye çevrilmiş. Koç’un, 200’den fazla akademik yayını ve ABD’de 13 patenti bulunuyor.

H-endeksi değerlerine göre en çok atıf alan 100 Türk araştırmacı arasında bulunuyor.

**

Kriptoloji alanında dünyanın sayılı akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, görmenin kendi içinde bir şifresi olduğundan yola çıkarak çalışmalarını yapay göz alanında yoğunlaştırdı.

Prof. Dr. Koç’un geliştirdiği kriptolojik kodlar hem Türkiye’de hem de dünya çapında akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda kullanılıyor.

**

Çalışmalarının kendisini birdenbire “insan ve beyin”, “insan ve görme” konularına ittiğini belirten Koç, merak duygusunun kendisini nasıl bir yolculuğa çıkardığını şu sözlerle anlatıyor:

“İnsan gözündeki sinirlerin beyin zarının içinde olması aslında insan gözünün, beynin bir parçası olduğunu bize gösteriyor.

Bir anlamda beynimiz dışarıya ulaşmak için göz boşluklarımızdan dışarı doğru sinirleri uzatmış diyebiliriz. Yani göz bir organ değil, beynin bir parçasıdır.”

**

Gözün kodlarını arayan profesörün genç meraklı beyinlere tavsiyesi ile yazıyı noktalayalım;

“Bir insan, çok iyi anlaştığı, çok sevdiği ve birlikte zaman geçirdiği 5 insanın ortalama zekasına sahiptir. Dolayısıyla genç arkadaşlarıma hep çok zeki arkadaşlarınız olsun, bu sizi de ister istemez o zeka seviyeye getirecektir diyorum.”

 • Tesettürlüysen müşteri olabilirsin ama çalışan olamazsın
 • Geçtiğimiz Çarşamba günkü yazımda bir mağazada çalışabilecek vasıfta üniversite öğrencisi tesettürlü bir kızın, (Kendisi kızımın arkadaşı olur, aynı zamanda komşumuz) eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için derslerin olmadığı günlerde part time çalışmak için iş aradığından bahsetmiştim.
 • Olayı tekrar hatırlatayım;
 • 29 Mart 2019 Cuma günü İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir’de Optimum, Kadıköy Acıbadem’de Nautilus ve Akasya alışveriş merkezlerinde bulunan
 • İpekyol, Zara, Nike, Adidas ve Mango’ya iş başvurusunda bulunuyor.
 • Hepsinden aldığı cevap şu; Kapalı çalıştırmıyoruz.
 • Bu markaların mağazaları mal satarken ‘kapalı yani tesettürlülere mal satmıyoruz’ demiyor.
 • Ama çalıştırmaya gelince yanaşmıyor.
 • Geçen haftaki yazımda, “Bu kapalı çalıştırmama kuralı mağazaların tercihi mi markanın tercihi mi?”
 • Diye sormuştum.
 • Cevabını öğrendik.
 • İş başvurusunda bulunan kıza, mağaza sorumluları kapalı çalıştırmama kuralının kendi kararları olmadığını, firma kararı olduğunu söylemişler.
 • Yani diyor ki bu markalar kısaca; Sen sadece müşteri olabilirsin.
‘Meselesi Türkiye’ olanlar kendisini güncelleyecek
‘Meselesi Türkiye’ olanlar kendisini güncelleyecek

1 Nisan 2019 tarihi itibariyle 4.5 yıl seçimsiz bir döneme girdik.

2023 hedeflerine ulaşmak için önümüzde bulunan 4.5 yıllık süreyi popülist politikalardan uzak, ülkenin ihtiyacı olan reel politikalar izleyerek çok iyi değerlendireceğiz.

Başka şansımız yok.

Video: ‘Meselesi Türkiye’ olanlar kendisini güncelleyecek

Bu hedeflere ulaşmak için de iş dünyasının, inovasyon, Ar-Ge ve tasarım odaklı üretim ve ihracata yoğunlaşması, iktidarın reformlara odaklanması, üniversitelerin de eğitimini güncelleştirmeye yönelmesi gerekiyor.

Toplumun tüm kesimleri aynı bilinçle hareket ederse ekonomi içine girdiği darboğazdan kısa sürede çıkar.

Yani seçim bitti, şimdi çalışma zamanı.

Artık gündemimizi toplumun en alt kesimindeki insanların sorunlarından başlayarak ekonomiye çevirelim.

**

Seçilen belediye başkanlarının görevi; hizmete odaklanarak vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek.

İş dünyasının önceliği; ekonomiyi düzlüğe çıkarmak.

Siyasetçilerin önceliği de toplumun tamamını kucaklayan söylemlerle politikalarını güncellemek olmalı.

**

Çünkü bugünün küresel ekonomik düzeninde artık kalkınma yerelden başlıyor.

2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 küçülen Türk ekonomisinde küçülmenin durması ve tekrar büyümeye geçmesi için mahalli idarelerin yöneticilerine büyük görevler düşüyor.

İşbirliğine daha açık olacaklar.

Kamu kaynaklarını verimli kullanacaklar.

Yerel değerleri katma değerli bir şekilde ekonomiye kazandırarak kalkınmanın yerelden başlamasına öncülük edecekler.

Yeni seçilen mahalli idareciler, geçmiş dönemde yerel kalkınma için atılan adımları daha ileri taşıyacaklar.

**

Yeni reform döneminde öncelikli hedef ekonomik sorunlara kalıcı çözümler üretmek olmalı.

İstihdam en öncelikli sorunumuzdur.

Gençnüfusu yedtenekleri ve eğitimi ile iş dünyasına kazandırmak, bizi hem dışarıda hem içeride güçlü bir ülke yapmanın en kestirme yoludur.

Avrupa ile ekonomik ilişkileri kesintisiz devam ettirirken İslamcoğrafyasındaki ülkelerle olan ekonomik sosyal ve siyasal ilişkilerini güçlendirmeli, Asya Amerika ve Afrika ülkelerinde yeni pazarlar aramalıdır.

**

Uluslararası rekabet alanında ülkemizi güvenilir bir yatırım ortamı ve ticaret partneri haline getirecek kalıcı, uzun vadeli ve çok yönlü yapısal değişimlerin bir an evvel hayata geçirilmesi adına, iş ve sermaye dünyası elinden gelen her desteği sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

**

‘Meselesi Türkiye’ olan herkes seçimden sonra kendisini yeni duruma göre güncelleyecek ve hayata öyle devam edecek.

‘Meselesi başka’ olanlar ise aynı kafayla devam edecek.

‘Meselesi Türkiye’ olanlar çoğunluk olursa değişen uluslararası ekonomi-politik konjonktür içinde yeniden yazılan kuralların kabullenen ve uygulayan tarafı değil, oyun kuran ve kuralları bizzat belirleyen tarafı olacağız.

**

‘Meselesi başka’ olanlar çoğunluk olursa iç barışı sağlayamayan, işbirliğini beceremeyen zayıf bir toplum ve devlet olup, mağdur olacağız.

Gazze’de Kudüs’te, Doğu Türkistan’da, Suriye’de Irak’ta Afganistan’da Yemen’de seyirci olacağız.

Biz güçlü olmak zorundayız.

Bunun da tek yolu iç barış.

 • ‘Kapalı çalıştırmıyoruz’ ne demek
 • Üniversite öğrencisi modern denecek tarzda tesettürlü bir kız, (Kendisi kızımın arkadaşı olur, aynı zamanda komşumuz) eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için derslerin olmadığı günlerde parttime çalışmak için iş arıyor.
 • Geçen hafta İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir’de Optimum, Kadıköy Acıbadem’de Nautilus ve Akasya alışveriş merkezlerinde bulunan bazı mağazalara iş başvurusunda bulunuyor.
 • İsimlerini de vereyim; İpekyolu, Zara, Nike, Adidas ve Mango.
 • Hepsinden aldığı cevap şu; Kapalı çalıştırmıyoruz.
 • Benim anlamadığım şey şu; Bu markaların mağazaları mal satarken ‘kapalı yani tesettürlülere mal satmıyoruz’ demiyor.
 • Ama çalıştırmaya gelince yanaşmıyor.
 • Bu kapalı çalıştırmama kuralı mağazaların tercihi mi markanın tercihi mi?
 • Ve nedeni?
 • Bir cevap bekliyorum.
Juventus'tan dev anlaşma: 408 milyon avro alacaklar
Spor
Juventus'tan dev anlaşma: 408 milyon avro alacaklar
İtalyan ekibi Juventus, Adidas markası ile sponsorluk anlaşmasını 408 milyon avro karşılığında Haziran 2027'ye kadar uzattı
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.