Sağcı Menderes’in solcu avukatı
Hayat
Sağcı Menderes’in solcu avukatı
27 Mayıs İhtilali’nde İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’nun yasağına rağmen Yassıada duruşmalarında Adnan Menderesi savunan Orhan ve Burhan Apaydın kardeşlerin hikayesini anlatan belgesel, bir döneme de ışık tutacak.
Yeni Şafak
Adnan Mendres kimdir? Adnan Menderes neden idam edildi?
Özgün Haberler
Adnan Mendres kimdir? Adnan Menderes neden idam edildi?
27 Mayıs 1960 darbesiyle idam edilen Demokrat Parti lidersi Adnan Menderes kimdir? Adnan Menderes neden idam edildi? Türk siyaset tarihinin kara günü olarak tarihe geçen 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden tam 61 yıl geçti. Demokrat Parti, 14 Mayıs 1950 genel seçimleriyle tek başına iktidara geldi ve Adnan Menderes Başbakanlık koltuğuna oturdu. Demokrat Parti dış politikada, ekonomik ve diplomatik manada çığır açan politikalar takip etti. Türk Silahlı Kuvvetleri içinden bir grup subay, 3 genel seçimi kazanarak iktidar koltuğunda 10 yıl süreyle oturan Demokrat Parti'nin "ülkeyi baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü" gerekçesiyle 27 Mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine el koydu. İşte Adnan Menderes'in idam edilişinin hazin öyküsü.
Yeni Şafak
62 yıldır yalanları hiç değişmedi
Gündem
62 yıldır yalanları hiç değişmedi
Tarihe bir utanç vesikası olarak geçen 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 62 yıl geçti. Darbeye giden yolların taşları, bugün de benzerlerini yaşadığımız eylem ve söylemlerle döşendi. “Menderes, 12 uçak dolusu altınla kaçarken yakalandı” dediler, bugün de “Erdoğan kaçacak” diyorlar. “Menderes Atatürk düşmanı cemaatleri destekliyor” dediler, bugün de aynısını Erdoğan için söylüyorlar. Sayısız alt ve üst yapı yatırımları Menderes’i karalama malzemesi yapılırken, 20 yılda ülkenin çehresini değiştiren Erdoğan da adeta ‘ihanet’le suçlanıyor.
Yeni Şafak
Menderes’e reva görülenler milletin içinde ukdedir
Düşünce Günlüğü
Menderes’e reva görülenler milletin içinde ukdedir
Yassıada yargılamaları sırasında Adnan Menderes'in adada görevli teğmen, üsteğmen rütbesindeki subaylarca müteaddit defa tokatlandığı, çıplak etinde sigara söndürüldüğü, en insanî taleplerinin garezen karşılanmadığı, “utanıyorum!” dediği halde tuvalet ihtiyacını başında nöbetçiyle yapmaya zorlandığı, sıradan insanlara yapılması bile ayıp sayılacak birçok itip kakmalara muhatap kılındığı kayıtlara geçmiştir. Zarafet ve kibarlığını muhaliflerinin bile kabul ettiği Adnan Menderes’e incelik ve kibarlığı bırakın, sıradan insanlık değerleriyle dahi bağdaşmayacak muameleler yapılmıştır.
Yeni Şafak
14 Mayıs’tan 27 Mayıs’a; demokrasi, darbe ve ekonomi…
Levent Yılmaz
14 Mayıs’tan 27 Mayıs’a; demokrasi, darbe ve ekonomi…
Bundan tam iki hafta önce yine bu köşede Türkiye’nin demokrasi tarihine “Gizli oy, açık tasnif” yöntemi uygulanarak gerçek anlamda “ilk demokratik seçim” olarak geçen 14 Mayıs 1950 genel seçimlerinin 72. Yıl dönümü münasebetiyle bir yazı kaleme almıştım. Bugün ise 14 Mayıs’ın kazananı Adnan Menderes ve arkadaşlarını idama götüren 27 Mayıs 1960 askeri darbesini ve ekonomik sonuçlarını sizlere hatırlatacağım.14 MAYIS EKONOMİYE NE KATTI?14 Mayıs 1950 Genel Seçimleri sadece siyasi anlamda değil aynı...
Hüzün ve gurur Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde
Hayat
Hüzün ve gurur Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde
Aydın’ın Koçarlı ilçesinde ocak ayında açılan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ni dört ayda 41 bin kişi gezdi.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz Yassıada mahkemeleriyle Menderes'i idama götürenleri unutmadı
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz Yassıada mahkemeleriyle Menderes'i idama götürenleri unutmadı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Aydın İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.10 yıl süren başbakanlığı döneminde Menderes 'in milletin gönlünde taht kurduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Şehit edilmesinin üzerinden 60 sene geçmesine rağmen milletimiz Menderes'i unutmamıştır. Bilhassa Yassıada mahkemeleriyle onu idama götürenleri asla unutmamıştır. Bu cinayetin failleri aradan geçen 60 seneye rağmen nefretle hatırlanıyor. Ey CHP bunun bedelini ama bu dünyada ama ebedi alemde ödeyeceksiniz.' dedi.
Yeni Şafak
Aydın'da tribün çöktü: 9 yaralı
Spor
Aydın'da tribün çöktü: 9 yaralı
AYDIN Adnan Menderes Stadı yan sahasında Adnan Menderes Üniversitesi'ne (ADÜ) bağlı fakültelerin futbol takımları arasında yapılan maç sırasında tribünün sac zeminini yaklaşık üç metrekarelik bölümünün çökmesi sonucu 2 metre yükseklikten düşen 9 kişi hafif yaralandı.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.