İkinci el araç düzenlemesi Erdoğan'ın önünde: Araç başına 5 bin TL ceza kesilecek
Ekonomi
İkinci el araç düzenlemesi Erdoğan'ın önünde: Araç başına 5 bin TL ceza kesilecek
Uzun süredir gündemde olan ve 1 Eylül'de uygulanması beklenen ikinci el araç satışına yetki belgesi zorunluluğu kapsamında belge almak için başvuru yapanların sayısı yüzde 10'ları dahi bulmazken, ikinci el araç satışını ilgilendiren yönetmelikte yapılan değişiklikler ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gitti. Söz konusu düzenlemelere göre; yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin TL'den başlayan cezalar kesilecek. Kayıt dışı satış yapanlar ise bakanlık tarafından tespit edilip mükellef yapılacak. Ayrıca düzenlemenin geçmesi halinde yetkisi olmayan firmaların ilanları kaldırılacak, sanal da ise dükkan açmasına izin verilmeyecek. Öte yandan galerilere satışa çıkardıkları araçlar için alacakları ekspertiz raporu için de 7 gün şartı getirilecek.
Yeni Şafak
Çıldırtan mesajlar tarihe karışıyor: Uygulama 1 Eylül'de başlıyor
Ekonomi
Çıldırtan mesajlar tarihe karışıyor: Uygulama 1 Eylül'de başlıyor
İstenmeyen ticari mesajlarda şikayet sayısının 500 bini aşması üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından çalışmalarına başlanan ve alt yapısı tamamlanan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'nin uygulanmasına sayılı günler kaldı. 1 Eylül itibariyle zorunlu hale gelecek sistem üzerinden onayı bulunmayın hiç bir alıcıya ticari mesaj ve e-posta yollanamayacak. Vatandaş ise İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden hangi firmalara onay verdiğini görebilecek ve istediğinde bu onayları iptal edebilecekken, şikayet süreçlerini de bu sistem üzerinden yönetebilecek.
Yeni Şafak
Taksici terörüne puanlama engeli: Notunu yükseltmek isteyen şoför artık nazik olacak
Hayat
Taksici terörüne puanlama engeli: Notunu yükseltmek isteyen şoför artık nazik olacak

Trafikte terör estiren, müşterilerini darp eden, fazla para alıp turistleri dolaştıran taksi şoförleri, yıllardır vatandaşları canından bezdiriyordu. Çok sayıda olaya karışan taksicilere dur demek için harekete geçildi. Artık müşteriler taksinin şoförüne; kurallara uyma, nezaket, yolcu ve yol güvenliği gibi birçok konuda puan verecek. Bu puan, sistem üzerinden görülecek. Notunu yükseltmek isteyen şoförler arasında rekabet başlayacak.

Diğer
Başka bir güneş sistemi ilk kez görüntülendi
Teknoloji
Başka bir güneş sistemi ilk kez görüntülendi
Başka bir güneş sistemi Atamaca Çölü'ndeki teleskop ile gözlendi. İlk kez bu sistemde yıldızları etrafında dönen iki gezegen tespit edildi. Konunun en ilginç detaylarından biri ise bu sistemdeki Güneş'in henüz çok genç olması.
AA
Eleştirmiş olmak için eleştirmek…
Eleştirmiş olmak için eleştirmek…

Geçtiğimiz Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi İki Yıllık Değerlendirme Toplantısı” yaptı. Geçtiğimizin iki yılın muhasebesi olan bu toplantının ardından Erdoğan’ın ekonomi başlığını da içeren konuşmasına ilişkin getirilen birtakım eleştirileri görünce bazı konuları hatırlatmanın yararlı olacağını düşündüm.

BUNUNLA BAŞKA KİM BAŞA ÇIKABİLİRDİ?

Türkiye’nin son 8 yılına kısa bir göz atalım.

7 Şubat 2012 MİT Krizi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve o yıl Başbakan olan Erdoğan düzmece bir şekilde tutuklanmaya çalışıldı.

Mayıs 2013, Gezi Olayları. Türkiye aylarca süren ve ekonomisine milyarlarca Dolar zarar veren bir sokak hareketi ile karşı karşıya kaldı.

17-25 Aralık 2013 Darbe Girişimi. Yargının ve emniyetin içine sızan terör örgütü üyeleri hükümete bir darbe girişiminde bulundu. Aynı olayda sonradan ABD’de sorun haline dönüşecek Halkbank konusu da kullanıldı ve ekonomiye maliyeti yüz milyar doların üzerinde olan bir süreç yaşandı.

6-7 Ekim 2014 İç savaş provası. Türkiye’nin Doğu’sunda terör örgütü PKK tarafından hendekler kazıldı ve iç savaş tetiklenmeye çalışıldı.

7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından Türkiye yeniden koalisyonlar dönemine zorlandı.

15 Temmuz 2016’da Türkiye, silahlı kuvvetlerin içine sızan teröristlerin kanlı darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı.

Tüm bu süreçte yaşanan yarım düzine finansal atak ve ekonomisine yönelik yaptırımları da göz önüne aldığımızda maliyeti yüzlerce milyar dolara ulaşan bu süreçten sonra şu soruyu sormamız gerekiyor: Bu kadar yoğunluklu saldırıya Türkiye’den başka hangi ülke dayanabilirdi?

DÖNÜP ETRAFINIZA BAKTINIZ MI?

Yaşananlar sadece içeriyle sınırlı değil. Rusya ile uçak krizi, ABD’nin yaptırımları, Suriye iç savaşı, Kıbrıs sorunu, Doğu Akdeniz’de yaşananlar, İran’a uygulanan ambargonun ekonomik etkileri ve nihayet Batı’da AB’nin ve Yunanistan’ın Türkiye karşıtı politikalarına baktığınızda Türkiye’nin bir kuşatmayı yarmaya çalıştığını görürsünüz. Tüm bu kuşatmanın ortasında ihracatını artıran ve genç nüfusuna istihdam oluşturmaya çalışan bununla birlikte PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleri ile eş zamanlı mücadele eden bir ekonomiden bahsediyoruz. Bu açıdan Türkiye ekonomisini birkaç değişken üzerinden okumak ve analiz etmek tek kelime ile haksızlık olur.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ NEDEN GEREKLİ?

Yukarıda belirttiğim hususların bir tanesini bile yaşayan bir ülkenin toparlanması yıllar sürebilir. Ancak Türkiye bunları hepsini bir devletin hayatı için oldukça kısa olan bir dönemde yoğunluğu artarak yaşadı ve yoluna devam etti. Özellikle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile beraber daha hızlı ve etkili kararlar alabildi. Bunun en güzel örneğini pandemi sürecinde yaşadık. Görünen o ki, Türkiye bölgesinde daha etkin oldukça ve ekonomide bağımsızlığını önceleyen adımlar attıkça bu saldırılar devam edecek. Böyle bir sürece hızlı ve etkin cevap verebilmek içinse mevcut Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi büyük bir avantaj olarak elimizde.

’Karagöz Balonlu Gözetleme Sistemi’:  Suriye sınırında görevde
Teknoloji
’Karagöz Balonlu Gözetleme Sistemi’: Suriye sınırında görevde
ASELSAN tarafından geliştirilen Karagöz GAG Balonlu Geniş Alan Gözetleme Sistemi, Suriye sınırındaki görevini sürdürüyor.
IHA
Danet adrese teslim kurban hizmetini 

 bu yıl da sürdürüyor
Danet adrese teslim kurban hizmetini bu yıl da sürdürüyor
Yaklaşık yarım asırdır Afyonkarahisar’daki tesislerinde hizmet veren Türkiye’nin önde gelen et firmalarından Danet, gelenekselleşen adrese teslim kurban hizmetine bu yıl da devam ediyor. İslami usullere uygun yapılan kurban kesimi sonrasında hijyenik bir şekilde hisse sahiplerine ulaştırılan etler, koronavirüs salgınıyla mücadele edilen bugünlerde teması azaltarak olası hastalık riskini ortadan kaldırıyor.
Diğer
Dünyanın ilk operasyonel silahlı drone sistemi: Songar yerlilik belgesi aldı
Teknoloji
Dünyanın ilk operasyonel silahlı drone sistemi: Songar yerlilik belgesi aldı

Türkiye drone piyasasına yeni bir ürün daha sundu. Daha önce, Bayraktar TB2, Akıncı, Anka gibi büyük dronelar yapılmıştı. Songar'ın işleyiş biçimi ise bunlardan biraz farklı. Songar, Türkiye'den çıkan ilk silahlı drone. Songar, ABD, İsrail, Çin, İngiltere gibi ülkelerden pek çok yabancı yayın organınca "dünyanın ilk operasyonel silahlı drone sistemi" olarak duyurulmuştu.

AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.