İran, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnettar: Ayasofya'nın cami olması büyük başarı
Gündem
İran, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnettar: Ayasofya'nın cami olması büyük başarı
Ayasofya'nın 86 yıl sonra tekrar camiye dönüştürülmesiyle ilgili Türkiye'ye tebrik mesajları gelmeye devam ediyor. Son olarak İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, "Türkiye halkını bu önemli İslami başarıdan dolayı kutluyoruz" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ayasofya'nın tekrar müzeye dönüştürülmesine yönelik çağrısına ilişkin yorum yapan Velayeti, "Pompeo’nun başka bir emri var mı? Ataları tüm dünya müzelerini kiliselere dönüştürdü. Endülüs yenilgisinden sonra ellerinden geldiği kadar kilise yaptılar. 500 yıldır cami olan yer kıyamete kadar cami olarak kalacaktır. Türk halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararı için minnettardır" ifadelerini kullandı.
AA
"Sıfır otomobilde talepler ekim-kasım gibi karşılanır''
Ekonomi
"Sıfır otomobilde talepler ekim-kasım gibi karşılanır''
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt koronvirüste ikinci dalga olmaması halinde ekim-kasım gibi taleplere yetişilmeye başlanacağını açıkladı.
AA
Yetkililer harekete geçti: Ambulans verilmeyen hasta otomobille hastaneye götürüldü
Gündem
Yetkililer harekete geçti: Ambulans verilmeyen hasta otomobille hastaneye götürüldü
Kahramanmaraş'ta çok konuşulacak bir sağlık skandalı yaşandı. Göksun ilçesinde yaşayan ve altı ay önce beyin ameliyatı olduğu için evde bakım hizmeti alan 67 yaşındaki Aysel Çapar'a, iddiaya göre hastaneye götürülmesi için ambulans tahsis edilmedi. Yakınları tarafından otomobil ile götürüldüğü hastanede tedaviye alınan Çapar'ın hayati tehlikesi sürerken, İl Sağlık Müdürlüğü'nün olayla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.
DHA
Kadınlar her gün orya gidip poşet poşet topluyor: Kanalizasyon hafriyatında domates
Gündem
Kadınlar her gün orya gidip poşet poşet topluyor: Kanalizasyon hafriyatında domates
İstanbul Kazlıçeşme’de çok ilginç bir doğa olayının yaşandığı ortaya çıktı. Kanalizasyon çalışmalarında çıkan hafriyatların döküldüğü alanda domates yetiştiği belirlendi. Bunu öğrenen bölge sakini kadınlar, her gün alana gelerek bedavaya torbalarını dolduruyor.
IHA
Adrenalin tutkunlarının yeni gözdesi 'İnsan Sapanı'
Hayat
Adrenalin tutkunlarının yeni gözdesi 'İnsan Sapanı'
Rize'nin Ardeşen ilçesinde adrenalin tutkunları, 'İnsan Sapanı' ismi verilen ve fırlatıldığında saniyede 100 kilometreyi bulan hıza ulaştıran mekanizmayla heyecan yaşıyor.
DHA
Kadınlar kısmında ölümlük halılar
Hayat
Kadınlar kısmında ölümlük halılar
Ayasofya’da kadınlar kısmına sarılan rengarenk halılar büyük ilgi görmüştü. Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Anadolu’da bir gelenek olarak camiye bağışlanan “ölümlük halılar”ın hikayesini anlattı.
Yeni Şafak
Hilâfet mi, süpergüç mü?
Hilâfet mi, süpergüç mü?

Hilâfet, İslâmî bir kurum. Müslümanların birliğini teminat altına alan; bölgesel ve küresel meselelerini hâl yoluna koyması beklenen; Müslümanların hür iradelerinin eseri ulus-üstü bir şemsiye oluşum.

Sadece siyasî değil, idarî, iktisadî, kültürel, entelektüel, zaman zaman akîdevî boyutlar kazanan çok yönlü, çok katmanlı, çok fonksiyonlu bir kurum hilâfet.

Malın, aklın, dinin, neslin, canın maksimum ölçekte emniyet altına alınabildiği, korunabildiği darülislamın (islamyurdu’nun) hâkim olduğu bir yerde hilâfet hükmünü icra edebilir.

İSLÂM DÜNYASININ KÖLE OLDUĞU BİR SÜREÇTE KURULACAK BİR HİLÂFET EMPERYALİSTLERİN KÖLESİ OLUR!

Darülislam olmayan yerde hilâfet olmaz. Darülislam, islamyurdu’dur ama sadece Müslümanların yaşadığı bir yer değildir. Darülislam, İslâm’ın kükümran olduğu yerdir ve sadece Müslümanlar için değil, İslâm’ın dışındaki dinlere, düşüncelere, felsefelere inanan insanlar için de barışın, hukukun ve adaletin söz konusu olduğu bir dünyadır.

Hilâfetin, Müslümanların ve diğer inançların müntesiplerinin coğrafya ötesi bölgesel ve küresel haklarını koruyan, teminat altına alan İslâm tarihinde iki önemli örneği var: Birincisi, Asr-ı Saadet; ikincisi de Osmanlı hilâfeti.

Darülislam olmayan yerde hilâfet uygulanamaz. Tekrar ediyorum, İslâm’ın hükümran olduğu, dolayısıyla Müslümanların hür ve bağımsız oldukları, kendi hür iradeleriyle kendi kaderlerine özgürce karar verebildikleri yer İslam yurdudur ve ancak orada hilâfet hayata geçirilebilir.

İki asırdır darülislam işgal altında; zihnen ve fiilen köle İslâm dünyası.

Emperyalistler, açık sömürgecilik döneminde olduğu gibi kendileri işgal etmiyor İslâm dünyasını. Adamları, uyduları ile uzaktan kontrol ediyor, kaynaklarını tepe tepe sömürüyorlar. Kitleleri de zihnen köleleştiriyorlar. İslâm dünyasında, dünyanın her yerinde olduğu gibi, kitlelerin zihni işgal altında; seküler Batı kültürünün gönüllü köleleriyiz bütün insanlık olarak.

İslâm dünyasının fiilen ve zihnen hür olmadığı, köle olduğu bir ortamda, hilâfet ilan edilebilir mi?

Böyle bir hilâfeti kim, hangi güç, aktör, ne adına ilan edecek? Bütün Müslümanları bağlayacak bir hilafet olacak mı bu? Olabilir mi?

İslâm dünyasının iki asırdır zihnen ve fiilen köle olduğu bir zaman diliminde ilan edilecek bir hilâfet emperyalistlerin kölesi olabilir olsa olsa.

İslâm dünyasındaki bu tür oluşumlara bakmak bunu görmek için kâfîdir: İslâm İşbirliği Teşkilatı nedir meselâ? Küresel güçlerin kölesidir, değil mi? Hilâfet girişiminin bir ön-çabası gibi düşündüğünüzde, İslâm dünyasının birliğini, dirliğini, bütünleşmesini sağlayacak kararlar alması gereken bir kurumun, hiçbir büyük işe öncülük etmemesi, edememesi, güdümlü bir oluşum olduğunun göstergesi değil midir?

Bu şartlarda kurulacak bir hilâfetin de emperyalist güçlerin güdümünün dışına çıkacağını düşünmek için ya salak ya da asalak olmak gerekiyor galiba.

Elbette ki, İslâm dünyasının birliği, Müslümanların hedefidir. Bunun için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmekle mükelleftir.

İslâm dünyasının hür ve bağımsız olmadığı bir zaman diliminde hilâfet emperyalistlerin İslâm dünyasını daha kolayca gütmelerinin sözümona meşrû aracına dönüşecektir.

Burada, son olarak, hilâfet projesinin İngilizlerin projesi olduğunu, İslâm dünyasındaki bazı tipleri, oluşumları kullandıklarını bilelim, diyorum.

İSLÂM DÜNYASININ SÜPERGÜCE İHTİYACI VAR

Ve şunu söylüyorum: İslâm dünyasının geçiş sürecinde hilâfete değil süpergüce ihtiyacı var.

İslâm dünyasının gerçek anlamda bağımsızlığına kavuşmasını sağlayacak bir medeniyet atılımının temelleri de süpergüç bir ülkenin tarihî derinliği, entelektüel zenginliği ve geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlayacak köklü özgüveni ile atılabilir ancak.

Süpergüç bir aktör, aldığı kararların kendi sınırlarını aşacak bir etki ve uygulama alanı olduğunu bilecek, İslâm dünyasının lideri konumunu tabiî olarak deruhte edeceği için de, İslâm dünyasının birleşmesine doğru gidecek zihnî, fiilî, rûhî yolculuklara öncülük edecek kurucu ve koruyucu aktör olarak işlev görecektir.

Bayram alışverişini internetten yaptık
Ekonomi
Bayram alışverişini internetten yaptık
Bayram alışverişini internetten yapan vatandaşlar, e-ticareti %50 seviyelerinde arttırdı. Tercihlerde kıyma makinesi, buzdolabı, derin dondurucu gibi ürünler öne çıktı. Satışlardan memnun olan e-ticaret siteleri ise, uzun yıllar alacak alışveriş alışkanlığının salgın döneminde kısa sürede kazanıldığını söylüyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.