33 seçmenli kentte 2 bin 809 oy kullanıldı
Seçim
33 seçmenli kentte 2 bin 809 oy kullanıldı
Yurt dışında yaşayan seçmenlerin referandum için kullandığı oylarda dikkat çeken değişimler yaşandı. Montreal’i yüzde 230 artışla yine Kanada’nın diğer bir kenti Vancouver izlerken, 675 seçmeni olan Vancouver’da da 1552 seçmen oy kullandı. En çok oy Türk vatandaşlarının yoğunlukla yaşadığı Almanya’da kullanıldı. Katılımın son seçimlere göre çok yüksek olduğu yurt dışında seçmen istediği yerde oy kullanabildi.
Diğer
Yeni anayasa maddeleri nelerdir? Yeni anayasayla neler değişecek?
Yeni anayasa maddeleri nelerdir? Yeni anayasayla neler değişecek?
Yeni anayasa maddeleri açıklandığı günden itibaren TV programlarından ve sosyal medya da tüm vatandaşlar yeni başkanlık sistemini içeren yeni anayasa paketini tartışıyor. Toplam 18 maddeden oluşan yeni anayasa paketinin halka sunulması için TBMM'de referandum oylamasıyla 'EVET' kararıyla sonuçlandı. Yeni anayasa oylaması mecliste iki turda oylandı. Peki yeni anayasa maddeleri neler içeriyor? Yeni anayasa ile ülkemizde neler değişecek? İşte vatandaşlar tarafından büyük merak konusu olan ayrıntılar...
Diğer
Liderlerin nerede oy kullanacağı belli oldu
Seçim
Liderlerin nerede oy kullanacağı belli oldu
Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan halk oylamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da, Başbakan Yıldırım İzmir'de, TBMM Başkanı Kahraman, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli de Ankara'da oy kullanacak.
AA
16 Nisan rehberi
Gündem
16 Nisan rehberi
Kriz çıkaran koalisyonların incelendiği 16 sayfalık ekte hayırcıların yalanları ve gerçekler, üst aklın vazgeçemediği koalisyonlar, siyasi tarihe damga vuran liderlerin başkanlık sistemiyle ilgili görüşleri, referandum sözlüğü, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve Prof. Yavuz Atar ile röportajlar var. 18 maddelik değişiklik de detaylı olarak açıklanıyor.
Yeni Şafak
İlk halk oylaması: 1961 anayasa referandumu
Seçim
İlk halk oylaması: 1961 anayasa referandumu
Türkçe karşılığı "halk oylaması" olan Fransızca kökenli "referandum" sözcüğü ilk kez, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından gündeme geldi.Milli Birlik Komitesi tarafından hazırlanan 1961 Anayasası darbeden 13 ay 13 gün sonra 9 Temmuz 1961'de halk oylamasına sunuldu.1961 Anayasası, yüzde 38,3 "hayır" oyuna karşılık, yüzde 61,7 "evet" oyuyla kabul edildi. Referandumda birçok vatandaş seçmen kütüklerinin eksik düzenlenmesi nedeniyle oy kullanamadı. Sandığa gitmeyenlerin oranı ise yüzde 19’du. Hayır oylarının yüksek olması CHP’yi memnun etmedi. Parti içerisindeki özellikle gençlerin yönetime karşı bayrak açma çalışmaları hızlandı.
Yeni Şafak
Kurultay için
kılıçlar çekildi
Gündem
Kurultay için kılıçlar çekildi
Referandumun faturasını Kılıçdaroğlu’na kesen CHP’li muhalifler, yönetim değişikliği istedi. Muhalefetin istifa çağrılarını dikkate almayan CHP lideri ise yönetim değişikliği düşünmüyor.
Yeni Şafak
Önce yangına müdahale ettiler sonra sandığa gittiler
Gündem
Önce yangına müdahale ettiler sonra sandığa gittiler
Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde görevli itfaiye erleri önce bir yangına müdahale etti, daha sonra sandık başına giderek oylarını kullandı.
AA
Rezilsiniz!
Dünya
Rezilsiniz!
AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Barok, “Evet çıkarsa Türkiye AB’ye üye olamaz” tehdidiyle Almanya’daki Türkleri ‘Hayır’ oyu kullanmaya zorladı. Alman Sol Parti Meclis Grup Başkanı Wagenknecht ise Avrupa’nın ırkçılık girdabına sürüklenmesi karşısında “hiç bir Avrupalı huzurla sokağa adım atamaz” uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini çarpıtarak çirkince benzetmede bulundu.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.