Afrika’da muhabbet gördük
Gündem
Afrika’da muhabbet gördük
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki “Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu”nda geçen hafta Angola, Togo ve Nijerya temaslarında gördükleri ilgiye dikkat çekti. Erdoğan, “Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz. Afrika halklarının da ülkemize ve milletimize aynı samimiyetle yaklaştığını görmekten de ayrıca memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak
Soros ne ise Kavala odur
Gündem
Soros ne ise Kavala odur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala’nın tahliyesini isteyen 10 batılı ülke elçisine sert tepki gösterdi. “Uluslararası camia içerisinde Soros ne ise, Kavala o. Bunlar para ile istedikleri yeri istedikleri gibi sallamaya çalışıyor” diyen Erdoğan şu mesajı verdi: MİT, savunma sanayii ve Türkiye’deki Filistinlilerle ilgili istihbarat toplayan 15 kişilik Mossad ağını çökertti. İsrail’e çalışan ajanlar arasında bulunan Filistinli M.S.’nin durumu ise ilginçti. Arkadaşları ve ailesi M.S.’nin Mossad tarafından kaçırıldığını düşünerek sosyal medyada kampanyalar düzenlemişti.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika programının ikinci durağı Togo
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika programının ikinci durağı Togo
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretleri kapsamında ilk olarak gittiği Angola'daki programını tamamladı. Uğurlama töreniyle ülkeden ayrılan Erdoğan, ikinci durağı olan Togo'ya gitti. Resmi törenle karşılanan Erdoğan Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe tarafından karşılandı. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek Erdoğan ve Gnassingbe, anlaşmaların imza törenine katılacak.

AA
Türkiye’nin Afrika 
politikasında yeni dönem
Türkiye’nin Afrika politikasında yeni dönem
Türkiye’nin kıta ülkeleri ile geliştirdiği ilişki azımsanmayacak kadar önemli bir aşama kaydetti. Bu açılımı başarılı kılan en temel şey Türk dış politikasında devlet, sivil toplum ve iş dünyası üçlüsünün harika bir koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmasıdır.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021'i yüzde dokuzluk büyüme ile tamamlamayı öngörüyoruz
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2021'i yüzde dokuzluk büyüme ile tamamlamayı öngörüyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Angola İş Forumu'nda açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınının zirvesinde G-20 ülkelerinin çoğu havlu atarken Türkiye'nin en çok büyüyen ikinci ülke olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2021'i yüzde 9 büyüme ile tamamlayacağımızı öngörüyorum." dedi.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa Afrika'yı bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fransa Afrika'yı bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Angola temasları kapsamında iki ülke arasında eğitim, tarım, gümrük, turizm alanlarında 7 anlaşma imzalandı. Anlaşmaların imza töreninin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek ikili yaptığımız görüşme gerek daha sonra heyetlerarası görüşmemizle Türkiye-Angola arasındaki bu süreci kayıtlara düşmüş oluyoruz. Görüşmemizin siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel alanlarda 7 anlaşma ile birlikte teyit edilmiş olması aramızdaki ilişkilerin ne noktaya vardığını göstermesi bakımında önem taşıyor.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
Afrika kıtası yıllar yılı sömürülmüştür. Angola 400 yılı aşkın maalesef Portekiz tarafından sömürülmüş olan bir ülke konumundadır. Angola'nın dışında Afrika'nın ülkelerinin birçoğunun yeraltı kaynakları maalesef Batı tarafından sömürülmüştür. Adaletsiz bir yaklaşımın çok net ortaya koyduğu neticedir. Bunların en önemlisi Fransa'dır. Fransa, Afrika'yı adeta bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır. Yüz binlerce insan buralarda öldürülmüştür.

IHA
Fransa Erdoğan'ın Afrika ziyaretinden rahatsız: Türkiye tam bir güç politikası sergiliyor
Dünya
Fransa Erdoğan'ın Afrika ziyaretinden rahatsız: Türkiye tam bir güç politikası sergiliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 günlük Afrika turu Angola ile başladı. Fransız basınının yakından takip ettiği programla ilgili Le Monde gazetesi, Ankara'dan kıtaya üst düzey ziyareti, "Erdoğan, Afrika'daki nüfuzunu genişletmek istiyor" başlığıyla okurlarına duyurdu. Ayrıca haberde Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Orta Doğu program yöneticisi Dorothee Schmid'in, "Türkiye, bugün yumuşak güç (ticaret, İslam kültürü ve STK'lar) ve sert gücün (silah satışı) birleştiği tam güç politikası sergiliyor." şeklindeki görüşüne yer verildi.

Diğer
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihinde sömürgecilik lekesi olmayan bir milletiz
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihinde sömürgecilik lekesi olmayan bir milletiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Meclisi Genel Kurulu'na hitap etti. Erdoğan, "Tarihinde sömürgecilik lekesi olmayan bir milletiz. Bugün de dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz" dedi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.