Kargo çalışanı asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti
Gündem
Kargo çalışanı asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti
Düzce’de kargo çalışanı kargo dağıtmak için girdiği sitenin asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. Olayın ardından gelen sesler üzerine apartman sakinleri polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrolde Ümit Ceylan’ın hayatını kaybettiğini belirlediler.

IHA
Bozcaada hayalet kasabaya döndü
Gündem
Bozcaada hayalet kasabaya döndü
Farklı mimarideki eski Rum evleri, deniz ürünlerinin sunulduğu restoranları, tarihi kalesi, koyları, temiz ve soğuk denizinin yanı sıra, İstanbul'a yakınlığıyla pek çok kişinin tercih nedeni olan Bozcaada ilçesinde sessizlik hakim. Bozcaada, pandemi nedeniyle 1 yıldır hayalet kasabayı andırıyor.
IHA
Arkadaşıyla oynadığı sırada asansör boşluğuna böyle düştü
Gündem
Arkadaşıyla oynadığı sırada asansör boşluğuna böyle düştü
Mersin'de bir lisede verilen kurslara katılan 9. sınıf öğrencisi Anıl Kağan Kottaş (15) koridorda bir arkadaşıyla koştuğu sırada engelli öğrencilerin kullandığı asansörün akordeon tipi sürgülü kapısına çarptı. Çarpmanın etkisiyle açılan bölümden asansör boşluğuna düşen öğrenci yaralandı.
AA
Kendi hayatının firarisi
Kendi hayatının firarisi

Geriye dönüp tek tek bakalım her birimiz, hatırlamaya değer ne var yaşadıklarımız arasında? Hafızamızda sarıp sarmalayarak saklamaya, sonra çıkarıp hatırlamaya değer ne var? Bize hâlâ dokunan, aklımızda, kalbimizde, hikayemizde iz bırakan ne var? Biriktirmeye değecek, hatırlanmaya değecek, zamanın içinde yürüyüp giderken hep yanımızda taşımaya değecek ne kadar az şey yaşıyoruz biz. Neden gelip geçen, bize hiçbir şey bırakmadan silinip giden şeylerle tükenip gidiyor bütün zamanımız?

Video: Kendi hayatının firarisi


Ve bunun tam da böyle olduğunu bilip duruyorken; neden itiraz dahi etmiyoruz bu boşunalığa hiç birimiz? Hayatı neden içinde anlamı olan, iz bırakan, içimize dokunan şeyler yaşanamayacak bir hale getirdik? Bunu neden yaptık? Neden razı olduk bu çözülmeye? Ve neden hâlâ seyirciyiz her şeyin bu kadar içsiz, içeriksiz, anlamsız, ezbere geçip gitmesine? Bu boşu boşunalığı örtmek için hayatımızın her tarafına takıp takıştırdığımız bütün o süslemeler, bütün o makyaj, bütün o asılsız şaşaa, her şeyi daha da acınası bir hale getirmiyor mu? Bir yerde durup düşünmeyecek miyiz hiç? Anlamı aramak, yaşamaya değer bir şeyler yaşamak, sonrasında hatırlamaya değecek bir şeyler biriktirmek için hiçbir şey yapmayacak mıyız gerçekten?

“Sanki yaşamıyoruz hiç” dedi beyaz saçlı adam, “sadece bize ayrılan vakti dolduruyoruz!”

Güneş görmeyen çiçekler gibiyiz, bir şekilde varlığımızı sürdürüyor ama hiç çiçek açmıyoruz.

“Bir mısra yazabilmek için insan, birçok şehir görmeli, insanları, nesneleri görmeli, hayvanları tanımalı, kuşların nasıl uçtuğunu hissetmeli, küçük çiçeklerin sabahları açarken nasıl titreştiğini bilmeli. İnsan, bilinmeyen yerlerdeki yolları, beklenmedik rastlantıları ve uzun zamandır yaklaşmakta olduğunu sezdiği ayrılıkları düşünebilmeli, hâlâ anlaşılmamış çocukluk günlerini; sevindirici bir şey söylediklerinde anlamayıp kırdığımız anne babaları; o kadar çok, derin ve ağır değişimlerle garip, tuhaf başlayan çocukluk hastalıklarını; sessiz ve kapanık odalarda geçen günleri; deniz kıyısındaki sabahları; denizi, denizleri; yukarılarda çağıldayan, yıldızlarla uçuşan yolculuk gecelerini düşünebilmeli” diye yazmış Rainer Maria Rilke, şaheser kitabı Malte Laurids Brigge’nin Notları’nda.

Aslında her şey kendi derinliği içinde yaşamaya ve yaşanmaya devam ediyor. Bütün bunlardan yüz çeviren biziz. Hissetmeyen, farketmeyen, ayrıntıların peşine hiç düşmeyen, anlamaya, anlamlandırmaya gayret etmeyen biziz. Her şeyi daha anlamlı yaşamaktan korkan, gerçeği yaşamanın insanı incittiğine, yorduğuna, kırdığına, canını sıktığına, şu kör akıntının gerisinde bıraktığına inanan ve bütün bu korkularla kendi hayatından kaçan biziz. Gözünü kapayan, kulağını tıkayan, kalbini kırk kilitle kilitleyen biziz. Bütün bunları düşünmemek için her şeyi gürültüye boğan biziz. Hiçbir şey kaçmıyor bizden, kendi hayatının firarisi olan biziz.

Bir ömür kalbinin bir göz odasında oturan ve oradan alemi bütün genişliğiyle içine çeken insanlar da var.

“Gafletin senden hep bir adım önde giderken” dedi meczup, “kaç bakalım nereye kaçacaksın!”

2018 il il LGS boş kontenjanlar listesi
2018 il il LGS boş kontenjanlar listesi
2018 LGS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan LGS sınav sonuçlarına göre tercih işlemleri sonrasın da liselerdeki boş kontenjanlar da merak konusu oluyor. İşte 2018 il il LGS boş kontenjanlar listesi...
Diğer
Ankara'daki saldırıya ilişkin yayın yasağı kaldırıldı
Gündem
Ankara'daki saldırıya ilişkin yayın yasağı kaldırıldı
Ankara Garı'nda 102 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısına ilişkin yayın yasağını soruşturmayı yürüten mahkeme 5 gün sonra kaldırıldı.
AA
Acılı ailelere 820'şer lira maaş
Gündem
Acılı ailelere 820'şer lira maaş
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine 820 lira, yaralananlara da maluliyet derecelerine göre 497 ile 820 lira arasında aylık bağlanacağını bildirdi.
Yeni Şafak
Resmin tamamına ulaşacağız
Gündem
Resmin tamamına ulaşacağız
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısını hem PKK hem de IŞİD'in birlikte planlamış olma ihtimalinden bahsetti.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.