Türkiyeli Araplar partileşme kararı aldı
Gündem
Türkiyeli Araplar partileşme kararı aldı
Beyt Nahreyn Arap-Arami Birliği çatısı altındaki Türkiyeli Araplar, partileşme kararı aldı. Bu nedenle birlik çatısı altında komisyon kuruldu. Birlik Sözcüsü Mim Yavuz Binbay, Türkiye nüfusunun yüzde 10’unu Arap ve Arami kökenli insanların oluşturduğunu belirterek, kapsamlı bir temsillerinin bulunmadığı için böyle karar aldıklarını ifade etti.
IHA
Müsaitseniz Arap Baharı'nı konuşalım
Hayat
Müsaitseniz Arap Baharı'nı konuşalım
Arap dünyasının önde gelen şair, yazar, aydın ve gazetecisi her ay İstanbul’da bir evde buluşuyor bir yandan demli çaylar içilirken diğer yandan edebiyat ve fikir sohbetleri yapılıyor. Evinin kapılarını Arap dünyasının entelektüellerine açan Mısırlı yazar Muhammed Rızk’ın biz de misafiri olduk.
Yeni Şafak
Arap ordusu kuruluyor
Dünya
Arap ordusu kuruluyor
Arap Birliği, Yemen için bir Arap ordusu kurulacağını duyurdu. Arap Birliği üyelerinin ordunun taslağı konusunda prensipte anlaştıkları ifade ediliyor.
Yeni Şafak
Arapça kitapların merkezi İstanbul olabilir
Hayat
Arapça kitapların merkezi İstanbul olabilir
Harf Devrimi’nden sonra Arapça ile ilişkimizin tamamen kesildiğini dile getiren Haşimi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Ali Sözer, “Oysa bin yılı aşkındır Türkçe, Farsça ve Arapça ile etle tırnak gibiydik. Anadolu’nun köylerinde bile alimlerimiz Arapça kitaplar yazıyorlardı. Bizim şimdi hedefimiz Arapça kitapların merkezini yeniden İstanbul yapmak” diyor.
Yeni Şafak
Arap ordusu resmen kuruldu
Dünya
Arap ordusu resmen kuruldu
Yemen'de Husi işgalinin Aden'e uzanması sonrası Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan “Kararlılık Fırtınası” operasyonu devam ediyor. Arap Birliği Dışişleri Bakanlarının Yemen'deki Husi tehlikesine karşı aldıkları Arap ordusu kararı resmen uygulamaya konuldu. Birleşik Arap ordusu kararını resmen duyuran ise Sisi oldu.
Yeni Şafak
18 Aralık Dünya Arapça Günü
18 Aralık Dünya Arapça Günü
Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı ve Tunus Merkezi Başkanı Abdullatif Abid, "Bizler bir dil krizi yaşıyoruz. Adeta dili olmayan bir millet gibiyiz. Ne yazık ki bunun farkında da değiliz." dedi. 18 Aralık Dünya Arapça Günü'nde Arap dilinin içinde bulunduğu duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Abid, Arap dünyasının kendi diline verdiği önem bakımından iyi bir durumda olmadığını belirtti.
AA
İlköğretimde Arapça eğitimi
Gündem
İlköğretimde Arapça eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yabancı diller arasına yer alan İngilizce, Almanca ve Fransızca'ya, Arapça dilini de ekledi. Öğrenciler istemeleri halinde, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda yabancı dil olarak Arapça da öğrenebilecek.
AA
Arap turist sayısı 
3 milyona ulaştı
Ekonomi
Arap turist sayısı 3 milyona ulaştı
Türkiye ile Arap ülkeleri arasında turizme yönelik son yıllarda artan iş birliği meyvelerini vermeye başladı.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.