Marjinaliz diyerek
bağımlılık kutsanıyor
Hayat
Marjinaliz diyerek bağımlılık kutsanıyor
Bu yılki teması ‘Madde ve alkol bağımlılığı’ olan 8. Suç ve Ceza Film Festivali Altın Terazi Uzun Metraj Film yarışmasının jüri başkanı ve Onur ödülünü alacak olan usta yönetmen Derviş Zaim, sinemada bağımlılığın temsilinde çelişkiler olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Biz marjinaliz diye ortaya çıkıp bu marjinallerin görkemli kaybedenler olarak kutsandığı filmler var.”
Yeni Şafak
Türk şiirinin hazinesi Bahaettin
Karakoç
Hayat
Türk şiirinin hazinesi Bahaettin Karakoç
Geçtiğimiz hafta 88 yaşında vefat eden Bahaettin Karakoç Türk halk şiirinin hazinesiydi. Maraş’ta çıkardığı Dolunay dergisi ve düzenlediği şiir şölenleriyle Anadolu’nun dört bir yanından gelen şairleri evinde ağırlardı. Yazdığı şiirler ise buram buram Anadolu kokardı.
Yeni Şafak
Karanlık yüz
Dünya
Karanlık yüz
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürüldüğü 2 Ekim’de İstanbul’a gelen ve aynı gün şehri terk eden 15 kişilik şüpheli Suudi ajanlar arasında olduğu belirlenen Mahir Abdülaziz Mutreb’in casus yazılım teknolojisi alanında eğitim aldığı ortaya çıktı.
Yeni Şafak
Gelecekte
diploma
kalkacak
Hayat
Gelecekte diploma kalkacak
Bahçeşehir Üniversitesi ve Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, kendini eğitime adamış. Müfredata dayalı eğitimin sona ereceğini dile getiren Yücel, eğitimin kişiselleşeceğine dikkat çekiyor ve gelecekte insanlar diplomaya ihtiyaç duymayacak diyor.
Yeni Şafak
Kırmızı alarm
Spor
Kırmızı alarm
Şampiyonlar Ligi’nde çarşamba günü Schalke ile karşılaşacak Galatasaray’da Onyekuru’nun ardından Serdar Aziz, Fernando ve Feghouli’nin de sakatlanması keyifleri kaçırdı. Eksikler nedeniyle teknik heyet, alternatif kadro üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Yeni Şafak
Bir neslin 60 yıllık
ortak hikayesi
Hayat
Bir neslin 60 yıllık ortak hikayesi
Prof. Dr. Celal Kırca, 1960’lı yıllarda İstanbul İmam Hatip okulu ve Yüksek İslam Enstitüsü’ndeki yaşadıklarını anlatırken bunların ‘bir nesle mensubiyetin hikayesi’ olarak tanımlıyor. Bu anılar aynı zamanda bir neslin ortak geleneğini oluşturduğunu da söylüyor. Anılarını bir hatırat kitabında toplayan Kırca için Tohum dergisi, Beyaz Saray’daki sohbetler, Küllük’te dinlenilen isimler veya Kadıköy vapurundaki gözlemlerin önemli bir yeri var. Tabi bir de şu sorunun: “Zeytinin çekirdeğini ne yaptınız?”
Yeni Şafak
Bir çiçeğin
peşinden Kaçkar’a çıktım
Hayat
Bir çiçeğin peşinden Kaçkar’a çıktım
Ebru sanatına yüzü aşkın çiçek deseni ekleyen sanatçı Firdevs Çalkanoğlu çiçeklerin peşinde bir hayat sürüyor. “Bir çiçeğin peşinden Kaçkar dağlarına bile çıktım” diyen Çalkanoğlu, “Herkes, ustasından aldığının üstüne bir şeyler ekleyerek kendi öğrencisine teslim ediyor. Ben yenilikler yapan bir sanatçıyım ancak klasik bir eğitim aldım. Hem yeniyi hem de eskiyi harmanlayarak çalışıyorum” diyor.
Yeni Şafak
İnfaz listesini Kushner verdi
Dünya
İnfaz listesini Kushner verdi
Cemal Kaşıkçı cinayetine ABD Başkanı Trump’ın damadı Jared Kushner’in adı da bulaştı. Kushner’in yakın dostu Veliaht Selman’a, Suudi muhaliflerin isimlerini içeren bir “düşman ve ölüm listesi” verdiği belirtiliyor. İstanbul’daki vahşi cinayetten Kushner’i sorumlu tutan ABD’li vekil Joaquin Castro, soruşturma açılmasını istedi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.