‘Yeniden Asya’...
‘Yeniden Asya’...

Demek bir ‘ara’ oldu, oraya Batı girmiş.

Şimdi aradan çıkarmıyoruz, ‘hibrit’ devam edeceğiz. “Yeniden Asya”, “Eski Batı” yaratacak mı, tam onu söylemiyoruz.

“Yeniden Asya’ girişimiyle amacımız eksen seçmek değildir”...

Video: ‘Yeniden Asya’...


Doğru. Ama “daha az Batı” demektir...

Asya’nın bu zamandaki varlığı, ortaya çıkış biçimi, Batı ile ilişkilerimizin doğasını değiştiriyor...

Herkesin bir “Yeniden Asya”sı var, bizim de var. Bu bir formül; Doğu üzerinden Batı’yla ilişkilerimizi sağlıklı kılıyoruz...

***

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 11. Büyükelçiler Konferansı’ndaki açıklamaları çok konuşulacak...

“Asya ile başlayalım. 21’inci yüzyılda ekonomide ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmak, Asya ile el-ele olmayı gerektirir. Asya dünyanın ekonomik merkezi haline gelmektedir. Uluslararası toplum Asya’da daha fazla yer almak için rekabet halindedir. Halbuki dünyanın bu en dinamik bölgesinde bizim köklerimiz derindir. Avrupa’da ve Avrupalı olmak gibi, Asya’da ve Asyalı olmak da bizim için değerlidir. Bizi biz yapan, özel yapan hasletlerden biri bu iki sac ayağında yükselmemizdir. Türkiye’nin Asya politikası başarılı olmuştur. Şimdi ise, mevcut yaklaşımımızı zamana uyduracak ve geleceğe taşıyacakyeni bir açılıma ihtiyaç vardır. Asya’nın farklılıklarını gözeten, ancak bölgeye bütüncül bakabilen yeni bir politikayı oluşturma zamanı gelmiştir. ‘Yeniden Asya’ (Asia Anew) adını verdiğimiz açılımı bugün buradan ilan ediyoruz. İlişkilerimizi, bundan sonra bütüncül bir çerçeve dahilinde daha da ilerleteceğiz»...

Devam...

“Bu yaklaşım, sahada ve masada güçlü olan Girişimci ve İnsanî Dış Politikamızın temel özelliklerini yansıtacak. Asya’yı bir bütün olarak kucaklamamız için gereken araçları, devlet, özel sektör, üniversite ve halklarımızın iş birliği zemininde geliştireceğiz. Eğitim, savunma sanayii, yatırımlar, ticaret, teknoloji, kültür, siyasi diyalog dahil geniş bir yelpazede düşüneceğiz”...

“Bangkok’ta katıldığım ASEAN toplantısı ve orada Asyalı meslektaşlarımla yaptığım temaslar, bu girişimimizin ne kadar zamanlı ve gerekli olduğunu bir kez daha gösterdi. Tüm bunları yaparken, Eylül ayından itibaren Asya kıtasındaki en geniş katılımlı forum olan Asya İşbirliği Diyaloğu’nun 2019-2020 Dönem Başkanlığı’nı üstleneceğiz. Amacımız Türkiye’nin Avrupa ile Asya arasındaki birleştirici konumunu pekiştirmek, sürdürülebilir kalkınmamıza ve bir bilgi toplumu olarak ilerleyişimize katkıda bulunmaktır”...

***

“Bugün, burada yapılan ilan” Batı’da ve Doğu’da tartışılacaktır.

Bugün dünya Doğu’ya dönüyor ve Türkiye’nin “Yeniden Asya” çıkışının temel/haklı nedeni de budur. Ancak bir de Batı ile öyküsü var. O öykü, Türkiye’nin Asya’ya dönüş hızını izah ediyor...

İkisi birlikte, Doğu-Batı dengesini eşitlemek istiyor ama eskiden Doğu/Asya yoktu. Eşitlik bir tarafa, Asya’ya yüzde bir bile verseniz Batı eksilmiş olacak.

Batı artık eksiktir.

Eksen Türkiye’dir.

***

Yeniyi anlamamız gerekiyor; “Asya dünyanın ekonomik merkezi” olacak ise, siyasi merkezi de olacaktır. Ekonomik gerçeklik askeri ve politik zemini kurar.

“Asya’yla ilişkileri planlı ve odaklı bir şekilde geliştirmek” ne demek?

“Asya ve Avrupa arasındaki birleştirici konum” jeo-politik bir gerçeklik ama “kökler” nereye ait?..

Asya’nın farklılıkları ne? Bölgeye bütünsel bakmak ne? Bütün unsurlarımızla kucaklamak mı, bütün unsurlarını kucaklamak mı?..

Neden şimdi? Hem yüzyıllık bir öykü var hem aktüel bir öykü. ABD ile “bileşenlerine” karşı bir harekatın arifesinde, “derinlik pazarlığı” yapılan saatlerde, Pentagon’un Ankara’ya, “sakın!” dediği zamanda, dünyadaki tüm diplomatlarınıza “talimat” gücünde söyleniyor bunlar...

***

Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) denilen, ASEAN’ın kaç katı; Afganistan, Bahreyn, BAE, Brunei, Butan, Çin, Endonezya, Filipinler, Hindistan, İran, Japonya, Kamboçya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kore, Kuveyt, Laos, Malezya, Moğolistan, Myanmar, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Singapur, Sri Lanka, S. Arabistan, Tacikistan, Tayland, Umman, Vietnam.

Bu ülkelerin Batı/ABD’yle ayrı ayrı öyküleri var. Tamamına yakınının Türkiye ile de bir öyküleri var. Kimilerinde kökler var. Şimdi Ankara kuruluşun dönem başkanı oluyor ve bunu fırsat olarak görüyor. Sadece bürokratik bir konum olarak değil, atılım fırsatı olarak...

***

Türkiye’yi diplomasi alanında düşünce merkezlerinden biri haline getirmek ve hızla gelişen dijital ortama Türk diplomasisinin ayak uydurmasını sağlamak amacıyla iki yeni girişim açıklandı.

İkincisi zor değil. İlki çok zor, zorlayıcı. Hem Asya’nın hem Batı’nın stratejik ortak paydası olmak için “diplomatik düşünce merkezi” olmak gerekiyor. Hem üreten hem çekim yaratan...

İşte o düşündürüyor...

Bakan Çavuşoğlu ASEAN ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi
Gündem
Bakan Çavuşoğlu ASEAN ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üyesi bazı ülkelerin Ankara büyükelçileriyle bir araya geldi.
AA
Çavuşoğlu, mevkidaşıyla görüşmek üzere Singapur'da
Dünya
Çavuşoğlu, mevkidaşıyla görüşmek üzere Singapur'da
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) 51. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Singapur'da Endonezyalı mevkidaşı Retno Marsudi ile bir araya geldi.
AA
TAI Asya'ya ihracata kapı aralıyor
Ekonomi
TAI Asya'ya ihracata kapı aralıyor
TAI, Singapur Airshow'da ATAK, ANKA ve T625 helikopterine ilişkin Asya ülkelerinin temsilcileriyle görüşme yaptı.
AA
Trump fena şaşırdı
Dünya
Trump fena şaşırdı
ABD Başkanı Donald Trump, Filipinler’in başkenti Manila’da düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği 31. Liderler Zirvesi'nin açılışındaki geleneksel el sıkışma töreninde kısa süreli şaşkınlık yaşadı.
Diğer
Atak, Anka ve Hürkuş'ta hedef Asya pazarı
Ekonomi
Atak, Anka ve Hürkuş'ta hedef Asya pazarı
TAI, ürettiği hava platformlarının Asya ülkelerine satışına yönelik görüşmeler yürütüyor. Şirket, ASEAN ülkelerinden Tayland, Malezya ve Endonezya'ya sunduğu tekliflere yanıt bekliyor.
AA
Endonezya Devlet Başkanı Widodo'dan birlik çağrısı
Dünya
Endonezya Devlet Başkanı Widodo'dan birlik çağrısı
ASEAN'ın 50. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında basın toplantısı düzenleyen Endonezya Devlet Başkanı
Widodo, "Ülkelerimizi tehdit eden terör probleminin çözülmesi için yeni bir direnç göstermeliyiz. Güçlerimizi ve sinerjimizi birleştirerek bu sorunlara karşı hareket etmeliyiz" dedi.
AA
ASEAN'da 'Kuzey Kore' endişesi
Dünya
ASEAN'da 'Kuzey Kore' endişesi
Filipinler'de düzenlenen ASEAN toplantısının ardından yapılan açıklamada Kuzey Kore'nin füze denemelerinin büyük bir sorun olduğu ifade edildi. Filipinler Dışişleri Bakanı Cayetano'da Kuzey Koreli mevkidaşı Ri'ye, ASEAN ülkelerinin Kuzey Kore'nin nükleer programına ilişkin "derin endişelerini" aktardı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.