Duvarda tüfek var!
Duvarda tüfek var!
“Güney Çin Denizi” Dünyanın belli başlı gerilim hatları arasında ilk sıralarda yer alıyor. ABD’nin “Hint-Pasifikler” olarak kodladığı bölgede birçok devlet arasında deniz sınırlarına ilişkin ciddi ihtilaflar yaşanıyor. ABD’nin bu bölgedeki kuvvetleri “Birleşik Devletler Pasifikler Komutanlığı (USPACOM) adıyla konuşlandırılmış bulunuyor.” Pasifikler Komutanlığı”nın Çin ile ilgili olduğundan kimsenin şüphesi yok. Kezâ Eylül ayı ortalarında ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan “AUKUS Pak...
Üçüncü dünya savaşı çıkar mı?
Üçüncü dünya savaşı çıkar mı?
Soğuk savaşın sona ermesiyle Fukuyama’nın “sürekli barış” söylemi pek de uzun sürmedi. Aksine Huntington’un adeta senaryo yazarcasına dünyada “fay hatları” boyunca yeni savaşların ve çatışmaların çıkacağı kehaneti gerçekleşti ve literatüre yeni giren savaş türleriyle dünya yine çatışmadan uzak kalamadı. Peki topyekun bir savaş mümkün mü?
Yeni Şafak
Biden ve Macron "denizaltı" krizinden sonra ilk kez buluştu
Dünya
Biden ve Macron "denizaltı" krizinden sonra ilk kez buluştu
ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile denizaltı krizinden sonra ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirdi. Biden, görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Avustralya ile yapılan ve Fransa ile gerginliğe yol açan denizaltı anlaşmasında beceriksizce davrandık” dedi.
IHA
AUKUS’a karşı gövde gösterisi
Dünya
AUKUS’a karşı gövde gösterisi
Çin Komünist Partisi’nin resmî yayın organı Global Times gazetesi, Japon Denizi’nden ortak harekât dahilinde geçen Çin ve Rus donanmasına ait savaş gemilerinin AUKUS’a karşı bir mesaj olduğunu belirtti.
Yeni Şafak
İlk vurulan ABD askeri olacak
Dünya
İlk vurulan ABD askeri olacak
Çin ve ABD’nin Tayvan gerilimi artıyor. Çin lideri Şi Cinping’in, “Tayvan mutlaka Çin ile birleşecek” açıklamasından sonra Pekin’in resmi yayın organı Global Times’ta ABD’ye tehdit geldi: Tayvan Boğazı’nda savaş patlak verdiğinde, ilk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri personelidir.
Yeni Şafak
Uzağı görme eksersizleri…
Uzağı görme eksersizleri…
Göz tembelliğimizi ‘eğitmemiz’ gerekiyor. Bol eksersiz. Maalesef ‘miyop’ olduğumuzu da kabul etmeliyiz. İtiraf edelim, uzağa bakmayı sevmiyoruz. Yakın kolay, güvenli geliyor. Açılmayı sevmiyoruz. Cumhuriyet’in yaklaşık yüz yıllık tarihinin dış politika ve ulusal güvenlik açıklarından biridir… Oysa mecburuz. Dünya o çünkü ve bu gezegende yaşadığımıza göre, yeni gerçekler Afganistan ve Libya’yı dahi orta mesafe sayıyor. ‘Irak’ta, Suriye’de ne işiniz var’ diyenlerle zor. ‘Uzak’, bilmenizi gerektiri...
Güç dengesinde değişim ve yükselen Türkiye
Güç dengesinde değişim ve yükselen Türkiye
Daha adil, çok taraflı yaklaşımları benimseyen, çözüm üreten ve güvenilir bir aktöre dünyanın ihtiyacı her geçen gün artıyor. Böyle bir zeminde “Dünya Beşten Büyüktür” söylemi, “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” anlayışıyla beraber dünya siyaseti açısından yeni bir dönemin başlamasına vesile olabilir. Bu temelde “Yükselen Türkiye”, gelecek 10 yıl içinde dünya ile etkileşimini güçlendirebileceği gibi merkezde kendisinin olduğu oluşum ve yapılanmaları geliştirmeli ve söylediği sözlerin tesirini artırmalıdır.
Yeni Şafak
Avrupa stratejik açmazda: ABD ile Çin arasında sıkıştı
Dünya
Avrupa stratejik açmazda: ABD ile Çin arasında sıkıştı
ABD, İngiltere ve Avustralya’nın kurduğu AUKUS ittifakı sonrasında Washington-Brüksel ilişkileri ağır yaralı. ABD’nin Çin’i hedef alan yeni güvenlik politikası, Brüksel’i tercih yapmaya zorluyor. AB liderleri gelişmeler sonrası “stratejik özerklik” çıkışı ararken, ABD ve Çin ile varolan siyasi ve ekonomik ilişkiler arasında sıkışmış durumda. Yaşanan kriz sonrasında taraflar arası görüşme trafiği ise hız kazandı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.