Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin FPV dron görüntüleri büyülüyor
Hayat
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin FPV dron görüntüleri büyülüyor
Sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünya çapında bir şaheser olarak kabul edilen Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin FPV dron ile çekilen görüntüleri, izleyenleri tarih yolculuğuna çıkarırken, eşsiz görselliğiyle de büyülüyor. Tarihi Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin FPV dron ile çekilen görüntüleri, Sultanahmet Camisi ile karşılıklı okunan ezanla başlıyor. Görüntüler, Sultanahmet Camisi üzerinden 1500 yıllık Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin kubbesine süzülüyor. FPV dronun, avizeler üzerinden süzülerek kaydettiği görüntüler ise bu aydınlatmaların Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin içindeki büyüleyici etkisini gözler önüne seriyor. Caminin ihtişamını tek seferde görme imkanı tanıyan görüntüler, Ayasofya'nın geçmişten bugüne korunan dokusunu da izleyicinin dikkatine sunuyor.
AA
Acılarımızı ortaklaştıracak insani duruş gerekli…
Mehmet Metiner
Acılarımızı ortaklaştıracak insani duruş gerekli…
Yeni Şafak · MEHMET METİNER - Acılarımızı ortaklaştıracak insani duruş gerekli...Hangi ara bu hale geldik.En basit insani bir sahiplenmeyi bile nefret ve husumetle karşılayan bir anlayışa savrulmak, kendi değerlerimiz adına üzücü.Bizim mahalleden birilerinin evladını yitirmiş bir ailenin acısına sahip çıkmayı bile suç haline dönüştürdüklerini görmek ziyadesiyle hazin.O herkesin parmakla gösterdiği adalet anlayışımız, hakkaniyet duygumuz, herkesi yürekten sarıp sarmalayan o asil merhamet damarımı...
Ayasofya'nın bekçisi Gli
Hayat
Ayasofya'nın bekçisi Gli
Ayasofya'nın demirbaşı Gli, 2004 yılından beri bu kutsal mekanın bekçiliğini yapıyor. Ayasofya'ya gelenler onu görmeden ayrılmadığı gibi onun için gelenler dahi oluyor. Ayasofya'nın cami olmasıyla Gli'ye ne olacağı merak konusu oldu. Gli, halinden gayet memnun. Ayasofya Camii halıları üzerinde miskin miskin yatıyor.
Yeni Şafak
Osmanlı padişahları Ayasofya'yı nasıl şekillendirdi?
Hayat
Osmanlı padişahları Ayasofya'yı nasıl şekillendirdi?
Yüzyıllarca benzeri yapılamayan Ayasofya, o vakte kadar yeryüzünün en büyük, en parlak ve en şöhretli mabediydi. Ayasofya'nın günümüze kadar muhafaza edilmesindeki en büyük etken Osmanlı Devleti'nin bu mabede vermiş olduğu değer. Hükümdarlar Ayasofya'nın bakımına ve cami olarak zenginleşmesine bizzat itina gösterdi. Peki, Osmanlı padişahları Ayasofya'yı nasıl şekillendirdi?
Yeni Şafak
Ayasofya’da caz kulübü planlayan siyah Rus
Düşünce Günlüğü
Ayasofya’da caz kulübü planlayan siyah Rus
Frederick Bruce Thomas, İstanbul’a iltica ettiğinde şehir işgal altındadır. Beş parasız geldiği İstanbul’da işgal ordularına ve turistlere hitap eden eğlence sektöründe hızlıca yükselerek büyük paralar kazanır. Ayasofya’nın caz kulübü yapılmasını teklif eden Thomas için işler sonrasında rayından çıkar ve bir daha da belini doğrultamaz.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın unutamadığı anısı
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın unutamadığı anısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında, en unutamadığı anısının Ayasofya önündeki gençlik mitinglerinin olduğunu söyledi. “Ayasofya önündeki gençlik mitingleri, hepsinden öte gençlik yıllarımın özlemi. 'Ayasofya açılacak zincirler kırılacak' demişizdir. Açmak bize nasip oldu bunu unutmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.
Diğer
Ayasofya'yı 2 yılda 6,5 milyon kişi ziyaret etti
Hayat
Ayasofya'yı 2 yılda 6,5 milyon kişi ziyaret etti
Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının üzerinden 2 yıl geçti. İstanbul Müftü Vekili Ahmet Aktürkoğlu, bu süre boyunca Ayasofya’nın 6,5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.
Yeni Şafak
Ayasofya'daki İslam mührü
Hayat
Ayasofya'daki İslam mührü
Ayasofya Camii'nin alâmet-i şahanesi olan devasa büyüklükteki hat levhaları, dünya sanat tarihine adını kazımış eşsiz sanat eserleri olarak bizi karşılıyor. Yapıldığı ve yerlerine yerleştirildiği andan itibaren cemaati şerefle karşılayan levhalar, yaklaşık 170 yaşında... Dönemin Bakanlar Kurulu'nun 24 Kasım 1934 tarihinde aldığı kararla müzeye dönüştürülen Ayasofya, ilk olarak ne yazık ki bu eşsiz levhalardan arındırılmak istenmiştir. Fakat levhalar Ayasofya'nın kapısından büyük olunca dışarı çıkartılamamış, yeniden monte edilmeyince de uzun yıllar bir köşede kaderine terk edilmiştir. Peki, yıllar sonra hat levhaları nasıl oldu da yeniden yerlerine asılabildi? Kim öncülük etti ve kimin yardımıyla levhalar yerine asıldı?
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.