Aydın Ünal'ın acı günü
Gündem
Aydın Ünal'ın acı günü
AK Parti Ankara Milletvekili ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Aydın Ünal'ın babası Hüseyin Ünal, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede vefat etti. 73 yaşındaki Ünal'ın cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Ankara'nın Güdül ilçesine bağlı Çukurören Köyü'nde defnedilecek.
Yeni Şafak
Aydın Ünal: AYM hukuku katletmiştir
Gündem
Aydın Ünal: AYM hukuku katletmiştir
Anayasa Mahkemesi'nin gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili verdiği hak ihlali kararına AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal "Anayasa Mahkemesi bir kez daha cinayet işleyip, hukuku katletmiştir ve kendisini siyasetin üzerinde görmüştür" ifadeleri ile tepki gösterdi.
Diğer
Allah rahmet eylesin
Gündem
Allah rahmet eylesin
Gazetemiz yazarlarından AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal'ın babası Hüseyin Ünal (73) geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede vefat etti.
Yeni Şafak
Danışmanlar Meclis yolunda
Gündem
Danışmanlar Meclis yolunda
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun danışmanları da aday listelerindeki yerlerini aldı. 7 Haziran'da seçilen isimlerden 53'ü bu sefer aday gösterilmedi. Geçen listedeki toplam 238 kişi 1 Kasım yarışında yok.
Yeni Şafak
100. yıldönümünde Mondros Mütarekesi
100. yıldönümünde Mondros Mütarekesi
1. Dünya Savaşı 1914 yılında başladı. Osmanlı Devleti'nin taraf olmaktan, bu savaşa girmekten başka seçeneği yoktu. Irak ve Hicaz'daki petrol Batılı devletlerin iştahını kabartıyordu. İstanbul merkezli hilafet Müslümanları bir arada tutuyordu. Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurulması için çalışmalar hızlanmıştı. Yunanistan, Ermenistan topraklarımızda hak iddia ediyordu. Haçlılar, bin yıldır yeniliyor, Müslümanlar karşısında zafer kazanmak için yanıp tutuşuyorlardı…


Yeni Şafak
Agamemnon Zırhlısı’ndaki imza
Agamemnon Zırhlısı’ndaki imza
1918 yılının Ekim ayı sonlarında 1. Cihan Harbi'nin neticesi artık belli olmuştu. Almanya, Avusturya-Macaristan, Bulgaristan ve Osmanlı Devleti yenilmişler, mütareke (ateşkes) yollarını aramaya başlamışlardı.


Yeni Şafak
Medine’de son Cuma (2)
Medine’de son Cuma (2)
Sultan Abdülhamit'in 1900 yılında inşasını başlattığı 1.464 kilometrelik Hicaz Demiryolu 1908 yılında Medine'ye ulaştı. Medine İstasyonu 1 Eylül 1908'de işletmeye açıldı. Yaklaşık 10 yıl sonra, 26 Mart 1918'de Şam'dan Medine'ye son tren geldi. 2 gün sonra, 28 Mart 1918'de, Medine'den Şam ve İstanbul yönüne son tren kalktı. Hicaz Demiryolu Hattı'nın bu son şimendiferi, yolcu ve asker mektuplarıyla birlikte hüzün taşıyordu…


Yeni Şafak
Şanlı Medine Direnişi - 1
Şanlı Medine Direnişi - 1
100 yıl önce, tam da bugünlerde, Osmanlı Yıldırım Ordular Grubu'nun komutanları Filistin, Hicaz, Lübnan, Ürdün ve Suriye topraklarını geride bırakıp hızla kaçarken, çölün ortasında bir komutan, kuşatılmış şehrini, Hz. Peygamber'in mübarek Ravza'sını, Medine'yi İngilizlere karşı kahramanca savunuyordu. Nablus'tan Halep'e kadar Osmanlı şehirleri 2 hafta içinde İngilizlere bırakılmıştı; Fahrettin Paşa ise Medine'yi 2,5 yıl savunacaktı. Osmanlı yenilecek, Fahrettin Paşa yine de şehrini, Medine'yi terk etmeyecekti…


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.