Geliştirici ve onarıcı eğitim
Geliştirici ve onarıcı eğitim
2023 Milli Eğitim Vizyon Belgesi Türkiye'nin geleceğini biçimlendirecek bir politikanın da temelini atıyor. Felsefesi Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımız tarafından açıklanan bu önemli stratejik belgenin ilk on sayfası eğitimde yapılmak istenen revizyonun ruhunu özetliyor. Bu bölüm anlaşılmadan, yapılacaklara ilişkin yorumların eksik kalacağına inanıyorum. Yabancı dil ve meslek yapılandırmasının yeniden oluşturulması, ders çeşitliliğinin azaltılması, erken çocukluk eğitimine ve öğretmene odaklanılması gibi birçok özellik bu felsefenin arka planını ve paradigma değişimini yansıtıyor.
Yeni Şafak
Susmak benim kitabımda zûldür
Hayat
Susmak benim kitabımda zûldür
Guardian’ın Martin Rowson nam karikatüristini hatırlayın. Musa Kart beraat ettiği halde, on yıl hapse üstelik bizzat Başbakan Erdoğan tarafından çarptırıldığını duyurmuş, bir de twitter’da kınama kampanyası başlatmıştı. Kısmı azamı haritada Ankara’nın yerini gösteremeyecek kaba saba adamlardır bunlar.
Yeni Şafak
'Ölçü başörtüsü değil'
Gündem
'Ölçü başörtüsü değil'
AK Parti kurucularından Ayşe Böhürler, başörtülü kurucuların ihracının istenmesini, "Kuruculuk için başörtüsü değil, liyakat ve gayret ölçü alındı. Hukuki mücadele verilecektir" dedi.
Yeni Şafak
“Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini unutmayasın”
“Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini unutmayasın”
(Şeyh Edebali'nin Osmangazi'ye nasihati)
Genel olarak bir karamsarlık var üzerimizde. Bu karamsarlığı atıp yeni başlangıçlar yapmak, sahip olduklarımızın değerini bilip tecrübelerden faydalanmak gerekiyor. Her çıkışın illa ki bir inişi, illa ki her inişin de bir çıkışı olacaktır. Aynı kısır tartışmaların içinde debelenip durmaktan kurtulup yeni bir canlanma, misyonumuzu güçlendiren, fedakârlık yapmamızı sağlayacak bir atmosfere ihtiyacımız var. Büyük kitlesel hareketlerden söz etmiyorum, çağın ruhu buna uygun değil zira.

Yeni Şafak
Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler aday oldu
Hayat
Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler aday oldu
AK Parti'nin YSK'ya ilettiği 600 kişilik milletvekili listesi açıklandı. Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ayşe Böhürler de İstanbul 2. bölge 16. sıradan aday oldu.
Yeni Şafak
Kütahya’nın Pınarları, Alev Alatlı, Türk Kahvesi
Kütahya’nın Pınarları, Alev Alatlı, Türk Kahvesi
Yarın nasipse TvNet ekranlarında yeni bir programa başlıyoruz. İsmi 'Türk Kahvesi'…
Gün içinde illa ki bir kahve arasına çok ihtiyacımız olur. Kahveye en yakışan ise tatlı sohbetlerdir. “Türk Kahvesi”nde bu tatta sohbetler yapmayı hedefliyoruz. Türkiye'de bir değer üretmiş isimlerle hem kendi hikâyelerini hem de ülkenin hikâyesini konuşalım istiyoruz.

Yeni Şafak
Gerçeğin aynasında ‘Misafir’ filmi…
Gerçeğin aynasında ‘Misafir’ filmi…
Türkiye'deki mültecilerin hayatını anlatan 'Misafir' filmini daha önce izleme imkanım olmamıştı. Bu hafta hem filmi izledim hem de yönetmeniyle tanışma imkanım oldu. Hazar Derneği'nin Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlediği bir programa katılan Andaç Haznedaroğu film sonrası yapılan söyleşiyle tüm salonun kalbini fethetti.
Yeni Şafak
Gündelik hayat politikaları…
Gündelik hayat politikaları…
Kendi hikâyemize odaklanmamız ve onu fazla önemsememiz gençlerin hayata bakışlarını, bizden farklı yönlerini anlamamızı da engelliyor. Nasıl biz kendi zamanımızın ruhunu yansıtıyorsak, onlar da şimdiki zamanın ruhunu yansıtıyorlar. Olaylara verdikleri tepkiler, hayatlarını kurgulayış biçimleri, ilişkilere bakışları çok şükür bizden farklı... Annelik babalıkları da bizim kuşaktan farklı. Aile ilişkileri, eş beklentileri...
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.