Irak'ta Bağdadi'ye yakın sözde emir yakalandı
Dünya
Irak'ta Bağdadi'ye yakın sözde emir yakalandı
Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Hint ilçesinde düzenlenen operasyonda terör örgütü DEAŞ elebaşı Bağdadi'ye yakın örgütün sözde emirlerinden birinin yakalandığı açıklandı. Yakalanan teröristin kimliğine dair bilgi verilmedi. DEAŞ, 2014'te Musul başta olmak üzere Irak topraklarının üçte birini ele geçirmiş, ancak Irak güçleri, 2017'de söz konusu toprakları büyük ölçüde geri almıştı. Örgütün bölgeden çıkarılması ve şehirlerin geri alınmasına karşın özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal beldelerde saldırıları devam ediyor.
AA
Bağdadi’nin koruması yakalandı
Dünya
Bağdadi’nin koruması yakalandı
DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi’nin 2,5 yıl korumalığını ve şoförlüğünü yapan Halit Nima El Cubiri yakalandı. Suriyeli muhalifler, Türkiye sınırında İdlib ve Afrin kesişme noktasında yakalanan Cubiri’nin İdlib Hapishanesi’nde özel hücreye konulduğu bilgisini verdi. PKK desteğiyle buraya kadar ulaştığını anlatan Irak asıllı terörist, “DEAŞ hücrelerini canlandıracaktım” dedi.
Yeni Şafak
CIA Filistinli aktivisti uyardı: Suudiler peşinde
Dünya
CIA Filistinli aktivisti uyardı: Suudiler peşinde
Filistin asıllı aktivist İyad el Bağdadi, Suudi Arabistan kaynaklı muhtemel bir tehdit nedeniyle yaşadığı Norveç'te güvenli bir yere götürüldü. İstihbaratın, CIA tarafından Norveç makamlarına iletildiği iddia edildi. İyad el Bağdadi, "Anladığım kadarıyla, Suudilerin hedefindeyim ancak ne yapacakları hakkında hiçbir fikrim yok" dedi. Bağdadi, Cemal Kaşıkçı'nın katillerinin kimliklerine ilişkin çok önemli bilgileri paylaşmıştı.
AA
Bağdadi nerede saklanıyor?
Dünya
Bağdadi nerede saklanıyor?
Terör örgütü DEAŞ lideri olduğu iddia edilen Ebubekir el Bağdadi’nin 5 yıl aradan sonra bir video kaydında ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. Fransız bilgi teknolojileri uzmanları ise Bağdadi’nin bu videoyu yayınlayarak risk aldığını ancak siber izleri silecek ekipleri olduğuna dikkat çekti.
Diğer
Türkiye’ye tehdit ile döndü
Dünya
Türkiye’ye tehdit ile döndü
Ankara ile Washington arasında F-35, S-400 gerilimi sürerken, terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Bağdadi 5 yıl sonra yayınladığı bir videoyla ortaya çıkarak Türkiye’yi tehdit etti.
Yeni Şafak
Bağdadi'nin görüntüsü: DEAŞ'ın sahipleri Türkiye'yi tehdit ediyor
Gündem
Bağdadi'nin görüntüsü: DEAŞ'ın sahipleri Türkiye'yi tehdit ediyor
Bitti mi bitmedi mi, Irak'ın dışındaki bölgelere taşındı derken terör örgütü DAEŞ yeni bir propaganda videosu daha yayınladı. Örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi'nin videosunda elinde "Türkiye Vilayeti" yazan bir dosya olması 'mesaj mı veriliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar'a göre DEAŞ'ı kontrol eden güçler Türkiye'ye "İstediğimizi yapmazsan yeniden terör örgütleri üzerinden seni istikrarsızlığa sürükler, huzursuzluk veren eylemlerle karşı karşıya bırakırız" mesajı veriyor. Ağar ayrıca videodaki diğer tüm detaylarla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.
Yeni Şafak
'Bağdadi Mayıs'ta vuruldu'
Dünya
'Bağdadi Mayıs'ta vuruldu'
Amerikan CNN Televizyonu, terör örgütü DAEŞ’in elebaşı Ebubekir Bağdadi’nin Mayıs ayında düzenlenen hava saldırısında yaralandığını iddia etti.
AA
ABD, DEAŞ ordusu kuruyor
Dünya
ABD, DEAŞ ordusu kuruyor
ABD, Suriye’nin kuzeyini küresel terörün eğitim sahasına dönüştürdü. PKK/PYD’ye 4 bin tırdan fazla silah veren ABD, şimdi Haseke’deki mülteci kampında çoğu DEAŞ’lılardan oluşan 'Yeni Suriye Ordusu' isimli bir örgüt kuruyor. Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre Pentagon, DEAŞ’ın kurucusu El Bağdadi’yi de Haseke’de koruyor.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.