Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Provokatörlerin hedef gösterdiği 'Bahariye Kuruyemiş' kepenk indirdi
Gündem
Provokatörlerin hedef gösterdiği 'Bahariye Kuruyemiş' kepenk indirdi
Kadıköy'de polis ekiplerine saldıran provokatörlerin yerini tarif ettiği için hedef gösterilen 'Bahariye Kuruyemiş' adlı işletme, gelen tehditler üzerine dükkanını kapattı.
Yeni Şafak
Kadıköy'de polise yardımcı olan 'Bahariye Kuruyemiş' adlı işletmenin sahibi sosyal medyada hedef gösterildi
Gündem
Kadıköy'de polise yardımcı olan 'Bahariye Kuruyemiş' adlı işletmenin sahibi sosyal medyada hedef gösterildi
Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olayları bahane eden bir grup, İstanbul Kadıköy'de polis ekiplerinin önünü kesti. Polis aracına tekmelerle saldıran grup, ara sokaklara dağıldı. Bahariye Kuruyemiş adlı işletmenin sahibi polise taş atıp kaçan grubu polise bildirdi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, işletmenin sahibi provokatörler tarafından hedef alındı. Sosyal medya hesapları üzerinden hakaretler savuran provokatörlere tepkiler yine sosyal medya platformlarından geldi. Birçok sosyal medya kullanıcısı polise yardımcı olan esnafa destek mesajı yolladı.
Yeni Şafak
4 asırlık bir eser daha gün yüzüne çıkıyor
Gündem
4 asırlık bir eser daha gün yüzüne çıkıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından rekonstrüksiyon çalışmaları devam eden 4 asırlık Bursa Mevlevihanesi, özgün kimliği ile yeniden gün yüzüne çıkıyor.
Diğer
Kasımpaşa Mevlevihanesi yeniden gün yüzü görecek
Hayat
Kasımpaşa Mevlevihanesi yeniden gün yüzü görecek
1979 yılında çıkan yangında tamamen harap olan Kasımpaşa Mevlevihane’sini ihya çalışmaları sürüyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Kasımpaşa Mevlevihanesi’nin kaba inşaatının yüzde 80’i tamamlandı ve ağustosta hizmete açacağız” dedi.
Yeni Şafak
Kabe koleksiyonu ziyaretçilerini bekliyor
Gündem
Kabe koleksiyonu ziyaretçilerini bekliyor
Kabe örtüleri ve Kabe’ye dair hatıra eşyalardan oluşan özel koleksiyon İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor. Sergide, koleksiyonun en gözde parçası olan 350 yıllık Kabe örtüsü İstanbulluların beğenisine sunuldu.
Yeni Şafak
Kültür ve ekonominin başkenti İstanbul
Hayat
Kültür ve ekonominin başkenti İstanbul
RECEP ÖNCELİstanbul Türkiye’nin en önemli kültür ve ekonomik merkezidir. Bu çerçevede İstanbul’da sık sık kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Geçtiğimiz günlerde bu etkinliklerden bazılarına katıldık, önümüzdeki günlerde yapılacak olanlarına da ka
Yeni Şafak
Bursa Mevlevihanesi küllerinden doğuyor
Gündem
Bursa Mevlevihanesi küllerinden doğuyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onarım çalışmaları başlatılan 4 asırlık Bursa Mevlevihanesi, özgün kimliği ile yeniden gün yüzüne çıkıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Eser, Bursa turizmine de değer katacak” dedi.
Yeni Şafak
Devleti kuran irade
Devleti kuran irade

Dervişin fikri neyse zikri de odur, misali biz de söz konusu ettiğimiz meseleleri daha ziyade dolaştığımız mekânlardan devşiriyoruz.

Video: Devleti kuran irade


“İstanbul Tekkeleri” belgesel programını çekerken Yenikapı Mevlevihanesi’nde epeyce çalıştık. Topkapı surları dışında, oldukça geniş bir araziye kurulmuş, etrafı duvarlarla çevrili bu mevlevihanenin ziyaretçisi pek fazla değil. Yine de ağaçlı avlusunda dinlenirken bizleri görüp merak saiki ile gelenler oldu.

Bunlardan biri 25-30 yaşlarında, Adıyamanlı mı, Malatyalı mı, Siirtli mi olduğunu şimdi hatırlayamadığım bir genç.

Avluya edeple girdi, binalara, mezarlara saygıyla baktı, bize de aynı tavrı gösterdi. İki eliyle ellerimizi kuvvetle sıktı, tasavvuf terbiyesi görmüş bir hal ile hatırımızı sordu.

Mevlevihanenin boş ve bakımsız hali kendisini çok üzmüştü. (Çok şükür geçen zaman içinde bu muhteşem ecdat yadigârı ihtimam ile restore edilip yenilendi).

— İstesek burayı bize verirler mi, diye apansız sordu...

Şaşırmış, biraz da hayretle gülümsemiştik.

— Ne yapacaksın burayı, dedim..

Fütursuz cevapladı:

— Sıvarız, boyarız, bakımını yaparız. Artık yurt mu olur, Kur’ân kursu mu olur, Müslümanlara yarayışlı bir yer olsun...

— Sen buranın ne olduğunu biliyor musun?

— Yoo...

— Burası Türkiye’nin en büyük mevlevihanesi, dört yüz yıllık tarihi var.

— Daha iyi ya, sahip çıkarız işte...

— Ne iş yapıyorsun sen..?

— Eminönü’nde çiğ köfte satıyorum.

— Dükkânın, yerin var mı?

— Seyyarız abi, sizi de beklerim ha, çiğ köftemizi başkalarının yaptığına benzetme...

Hayretimiz katbekat artmıştı. Bir seyyar çiğ köfteci koca mevlevihanenin ihyasına talip oluyordu.

— Yahu sen bu koca binayı istiyorsun ama, bu büyük bir iştir, nasıl gözün kesti buna.. Yapabilir misin?

— Hele versinler, üç günde işe çıkarırız burayı.. Sen hiç merak etme abi, yapar çatarız Allah’ın izniyle...

Pilava kaşık, keçeye pala sallayarak Viyana önlerine kadar giden cedlerimizi düşündüm. O cevher, o ruh kuvveti, yüzyılların içinden süzülerek gelmiş, şu karayağız gencin kalbine konmuştu.

Delikanlıya buranın devlete ait olduğunu, öyle ha deyince kimseye verilemeyeceğini, verilse bile aslına uygun olarak ihya edilmesinin hayli zor olduğunu falan anlattık.

Bu zorluk ve engeller onu tatmin etmemişti. Aynı saygıyla kalktı, aynı sevgiyle ellerimizi sıktı, çiğ köfte davetini tekrarladı, geçip gitti... Belli ki o da gazi-derviş cedlerinin cihad ahlakını ve gücünü ruhunda bir potansiyel olarak taşımakta.

Bu potansiyeli kaç zamandır, hangi çıkmaz sokaklarda, yad ve yaban yollarda harcayıp durduk. Bitmemiş, tükenmemiş olduğunu görüyoruz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.