Şimdi de icmâ’yı mı inkâr ettin lan İsmail!
Şimdi de icmâ’yı mı inkâr ettin lan İsmail!
Mübarek cuma günü yazıyorum yazımı. Ve niyetim vallahi de billahi de herhangi bir kavga çıkarmak değil. Zaten herhangi bir şekilde kavga çıkarmaya niyet ettiğimde canı sağ olası “Sünniliğin kalesi hocalarımız” derhal ekmek paramla korkutuyorlar beni. Biri Yeni Şafak’a şikâyet ediyor, diğeri Semerkand Televizyonu’na “Bu adamı niye çalıştırıyorsunuz?” diyor falan. Aklıma bir Sezai Karakoç cümlesi geliyor: “Sizin ekmek parasından başka derdiniz yok mu?”Fakat bir meselede, kavgaya girmeden, tartışma...
Balkanlarda savaş sesleri
Dünya
Balkanlarda savaş sesleri
Sırp liderin ayrı bir ordu kurma talebi “Bosna Hersek'i parçalamak mı istiyorlar” sorusunu akıllara getirdi. Ülkede sadece Boşnak ve Hırvatlar değil, Sırplar da liderlerinin bu çıkışından rahatsız. Arabuluculuk için gözlerin çevrildiği adres ise Türkiye…
Yeni Şafak
Çalışanları enflasyona ezdirmeyiz
Ekonomi
Çalışanları enflasyona ezdirmeyiz
Memur-Sen Büyük Türkiye Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülkemizin imkanları genişledikçe, diğer emekçilerimiz gibi memurlarımızın da bundan istifade etmesini sağlıyoruz. Hamdolsun, bugüne kadar sabit ücretle çalışan kardeşlerimizi enflasyona ezdirmedik, bundan sonra da ezdirmeyeceğiz” dedi.
Yeni Şafak
Türkiye ve Arnavutluk yakın dosttur
Dünya
Türkiye ve Arnavutluk yakın dosttur
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Yunan gazetesi Nea’nın, “Türkiye’nin Batı Balkanlar’daki rolünün endişe yarattığı”nı ima eden sorusuna sert çıktı: Türkiye, Arnavutluk’un yakın dostudur ve ortaklığımızı güçlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin Batı Balkanlar’ın Avrupa rotasını bozmaya çalışması söz konusu değil.
Yeni Şafak
Tarihi Mostar Köprüsü 28 yıl önce bugün yıkıldı
Dünya
Tarihi Mostar Köprüsü 28 yıl önce bugün yıkıldı
Osmanlı'nın Neretva nehrine taktığı taş gerdanlık, 28 yıl önce bugün saat 10:16'da Hırvat topçularının ateşiyle yıkılmıştı. Bosna savaşının en acı hadiselerinden biri olan tarihi köprünün 9 Kasım 1993'te yıkılmasıyla birlikte şehir, "medeniyetleri birleştiren" simgesinden mahrum kaldı. Bosna Hersek'teki en önemli Osmanlı eserlerinden Mostar Köprüsü'nün Hırvat birliklerinin yoğun top atışları sonucu yıkılmasının 28'inci yılında tören düzenlendi.
AA
İzetbegoviç’ten kritik ziyaret
Gündem
İzetbegoviç’ten kritik ziyaret
Sırp lider Milorad Dodik’in Balkanlar’ı ısıtan çıkışları sonrası, Bosna’dan Türkiye’ye önemli bir ziyaret gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi Bakir İzetbegoviç’i kabul etti. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.
Yeni Şafak
Bosna’da Sırpların Rus ruleti
Bosna’da Sırpların Rus ruleti
Bosna- Hersek’te asker bulundurmak, teyakkuz içinde olmak, zalime tüm alanlarda gereken cevabı vermek, asla gevşememek, hüzünlenmemek ve atak durmak zorundayız. Bosna’daki hassas süreci insan hakları kuruluşları olarak yakinen takip etmeli, hadsiz açıklamaları hızla faş etmeli ve gereken tutumu ortaya koymalıyız. İkinci bir Bosna dramı yaşamaya tahammülümüz yoktur.
Yeni Şafak
İç savaş an meselesi
Dünya
İç savaş an meselesi
Bosna Hersek’te Sırplar, Balkanlar’ı kan gölüne çevirebilecek yeni bir iç savaşın işaret fişeğini ateşledi. Sırp lider Milorad Dodik’in “bağımsız ordu kuracağını” açıklamasının ardından ülke diken üstünde. Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, BM’ye rapor yazdı: Ülke her an parçalanabilir. İç savaşın çıkması an meselesi. BM bu kez seyirci kalmasın!
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.