Türkeş'de başkanlık diyordu
Gündem
Türkeş'de başkanlık diyordu
1990’da 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından gündeme getirilen Başkanlık sistemi basından ve dönemin DYP’li Başbakan’ı Süleyman Demirel’den tepki bulurken; Cumhurbaşkanı olan Demirel de Başkanlık ve Yarı Başkanlık sistemini talep etmişti. MHP lideri Alparslan Türkeş de, Başkanlık isteyen isimlerdendi.
Diğer
HÜDA-PAR'dan başkanlık sistemine şartlı destek
Gündem
HÜDA-PAR'dan başkanlık sistemine şartlı destek
HÜR Dava Partisi Genel Sekreteri Mehmet Yavuz Elazığ'da yaptığı konuşmada başkanlık sistemine şartlı destek verdi. Yavuz Türkiye başkanlık sistemine geçtiğinde mevcut sorunları çözebilecekse başkanlık sistemini desteklediklerini söyledi.
DHA
Başkanlık sistemi nedir?
Başkanlık sistemi nedir?
Başkanlık sistemi nedir? Başkanlık sistemi ne değildir? soruları merak konusu. Modern dönem hükümet sistemleri daha daha çok yasama yürütme ve yargı erki arasındaki ilişkinin nasıl dizayn edildiği üzerinden tanımlanıyor. Kuvvetler ayrılığına dayanan demokratik sistemler bugün üç temel hükümet modeli şeklinde uygulanır. Başkanlık sistemi de bu modeller arasında yer almaktadır.
Diğer
"Başkanlık üzerinde konsensüs sağlanması lazım"
Gündem
"Başkanlık üzerinde konsensüs sağlanması lazım"
TBMM Başkanı Kahraman, parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi ya da başkanlık sistemi üzerinde konsensüs sağlanması gerektiğini belirtti. Kahraman, bütün partilerde ve topyekun toplumda, Anayasa'nın değişmesi konusunda ortak görüş olduğunu söyledi.
AA
'Başkanlık sistemi sorunlarını çözecek'
Gündem
'Başkanlık sistemi sorunlarını çözecek'
Başbakan Yarımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin yeni Anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Birikmiş bütün sorunlarını çözecek ve Türkiye’nin daha iyi yönetilmesini sağlayacak, ‘Başkanlık’ sistemi esaslı yeni Anayasayı 2015 seçimlerinden sonra hep gerçekleştireceğiz” dedi.
IHA
10 Soruda Türk Tipi Başkanlık
Gündem
10 Soruda Türk Tipi Başkanlık
Şu an adından sıkça söz edilen 'Türk Tipi Başkanlık Sistemi' ile ilgili birçok yorum ve varsayımlar ortaya atılıyor. Başkanlık Sistemi ülkemizde her ne kadar "diktatörlük"le eş değer bir sistem hatta bazılarına göre "padişahlık" olarak görülse de işin iç yüzü aslında öyle değil. Peki Türk Tipi Başkanlık Sistemi'nin diğer başkanlık sistemlerinden ayıran özelliği ne? Gerçek Hayat Dergisi muhabiri Sevda Dursun'un Prof. Yusuf Şevki Hakyemez ile yaptığı röportaj ve Türk Tipi Başkanlık Sistemi'nin tüm merak edilenleri…
Diğer
Referandum ne zaman? 2017 yeni anayasa referandum zamanı!
Referandum ne zaman? 2017 yeni anayasa referandum zamanı!
Referandum ne zaman? Başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalar devam ederken partilerin referandum çalışmaları başladı. AK Parti ve MHP'nin birlikte sürdürdüğü çalışmalar sonucu meclise sunulan yeni anayasa değişikliği meclise sunuldu. Geçtiğimiz günlerde TBMM'de oylamaya sunulan referandum kararı meclisten geçti. Referandumdan 'EVET' kararı çıkmasıyla Türkiye'de sistem değişikliğine gidilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine sunulan yeni anayasa değişikliğini onayladı. Peki 2017 başkanlık sistemi referandum ne zaman yapılacak? İşte tüm ayrıntılar...
Diğer
Başkanlık sistemi nedir? Referandum 2017 ne zaman?
Başkanlık sistemi nedir? Referandum 2017 ne zaman?
Başkanlık sistemi nedir ve referandum 2017 ne zaman sorusunun cevabı belli oluyor. Son zamanların en çok tartışılan konularından biri olan başkanlık sistemini sizler için hazırladık. Vatandaşlar ise aynı zamanda 2017 referandum tarihini merak ediyor. Ünlüler ise şimdiden başkanlık sistemi için “Evet” kampanyası başlattı. Peki başkanlık sistemi nedir?
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.