Neşet Ertaş’ın vasiyeti
Mehmet Şeker
Neşet Ertaş’ın vasiyeti
Son dönemin en büyük ozanlarını sorsak, bu konulara biraz olsun ilgi duyan herkes, tereddütsüz Âşık Veysel, Neşet Ertaş, Mahzuni Şerif isimlerini sayar.Sadık yârinin kara toprak olduğunu…Uzun ince bir yolda gece gündüz gittiğini söyleyen Âşık Veysel, 1973 yılında dünyaya veda etti.Kendi deyişiyle, harekete kimse mâni olamadı.*“Dumanlı dumanlı, oy bizim ellerOturup ağlasam ‘Delidir’ derler” diye seslenen…“Yiğit muhtaç olmuş kuru soğanaBilmem söylesem mi söylemesem mi” diyen…“Bir dikili taştan gay...
Türkülerin yazılmamış tarihine bir başlangıç
Hayat
Türkülerin yazılmamış tarihine bir başlangıç
Osmanlı musikisi ve türkülerin arasındaki bağ, tarihimizdeki müzik geleneğinin seyri, adını altın harflerle yazdıran müzisyenler ve daha birçok konuya ilişkin bilgiyi Bayram Bilge Tokel’in yeni kitabında bulmak mümkün. Tokel, kitabını anlatırken saray müziğiyle ilgili yapılan çalışmaların aynı zamanda çok daha eski olan türkülerin tarihine doğru da bir yolculuk başlangıcı olacağını belirtiyor.
Yeni Şafak
Yûnus Emre’nin katline ferman
Mehmet Şeker
Yûnus Emre’nin katline ferman
Köşe başlarını tutanlar… Pınarın gözünde oturanlar… Kültür sanat edebiyat âleminde racon kesenler… Antoloji hazırlayanlar… Kendilerini derelerin beyi, nehirlerin ağası gibi görenler, bazen yanılır.Bazen mi dedim?Haydi öyle olsun.Yanılmadıkları zaman da kasıtlı bencilliklere gark olur; gark gurk öterler, öttürürler.*Farzı misal diyerek, Muallim Nâci’nin bir saz şairi (âşık) ile nezaketi bir yana bırakarak alay edişini hatırlayabiliriz.“Geçen akşam Hacı Reşid’e, sazı omzunda, acâîbü’l heykel bir ş...
Neşet Ertaş filmi
Mehmet Şeker
Neşet Ertaş filmi
Son günlerde Neşet Ertaş’ın hayatıyla ilgili bir film çekildiğine dair haberler görmekteyiz.Ailesinin karşı çıktığını da yine haberlerden öğrendik.“Bu tarz filmlerin yapımı sırasında, aileler genellikle itiraz etmiştir” diye bir not düşülerek, hadisenin sıradanlaştırılması ve harala gürele işe devam edilmesi kabul edilebilir mi?Ayrıca önemli bir ayrıntı atlanıyordu gördüğümüz kadarıyla.Neşet Ertaş’ın “Beni ülkeme tekrar kazandıran Bayram Gardaşım” dediği Bayram Bilge Tokel’in adı geçmiyordu.Tırn...
Abdurrahim Karakoç, okuyucusuyla buluşuyor
Hayat
Abdurrahim Karakoç, okuyucusuyla buluşuyor
Türk şiirinin önemli isimlerinden Abdurrahim Karakoç'un şiir kitapları uzun bir aradan sonra Kadim Yayınları tarafından yeniden basıldı.
Yeni Şafak
Şeker hastalarına kritik uyarı
Hayat
Şeker hastalarına kritik uyarı
Kurban bayramında bol tatlı tüketimi şeker hastaları için göz sağlığını tehdit ediyor. Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, diyabetin göz hastalıklarını tetiklediğini söyledi.
IHA
Gençlerbirliği'nde 'Rantie' krizi
Spor
Gençlerbirliği'nde 'Rantie' krizi
Annesinin hasta olduğunu söyleyerek ülkesine giden Gençlerbirliği'nin Güney Afrikalı oyuncusu Tokelo Rantie'den o günden bu yana haber alınamadığı ortaya çıktı.
Yeni Şafak
Doları bahane edip ilacı kıstılar
Ekonomi
Doları bahane edip ilacı kıstılar
Yılbaşında İlaç ve Eczacılık Kurumu'nun zam yapılacağı açıklamaları üzerine daha fazla kar etmek için piyasaya ilaç vermeyen, ardından da stokladıkları ilaçlara yüzde 15 zam gelince yeniden arzı hızlandıran fırsatçı ilaç firmaları, bu kez de dövizi bahane edip piyasaya verdikleri ilacı kıstı.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.