Esed zulmünden kaçmak için evlerini terk eden Suriyelilere acı sürpriz: Fırtına çadırları kullanılamaz hale getirdi
Dünya
Esed zulmünden kaçmak için evlerini terk eden Suriyelilere acı sürpriz: Fırtına çadırları kullanılamaz hale getirdi
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak sınır hattına sığınan ailelerin barındığı yüzlerce çadır, fırtına nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Kamp sakinleri, fırtınadan olumsuz etkilendi.
AA
Müftüye darbe
Müftüye darbe
Suriye’de bu hafta, ülke tarihi açısından bir ilk gerçekleşti: Beşşâr Esed, yayınladığı başkanlık kararnamesiyle “başmüftülük” makamını ilga etti ve müftülüğün yetkilerinin Vakıflar Bakanlığı bünyesinde görev yapan bir heyete devredildiğini duyurdu. Böylece, 2005’ten bu yana makamında oturan ve rejimin en büyük destekçilerinden biri olarak hafızalara kazınan Ahmed Bedruddîn Hassûn devre dışı kaldı. Başmüftülük ile Vakıflar Bakanlığı arasında son yıllarda giderek kızışan rekabetin kaybedeni de Ha...
ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türkiye olmadan Suriye'de çözüm olmaz
Dünya
ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türkiye olmadan Suriye'de çözüm olmaz
Katıldığı bir panelde Türkiye'nin Orta Doğu'daki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye'de Türkiyesiz bir çözüm ihtimalinin olmadığını dile getirdi. Jeffrey, "Türkiye olmaksızın Suriye'de bir çözüm olamaz. Bu da ABD ile Türkiye’nin iş birliğini zorunlu hale getiriyor" diye konuştu. Beşşar Esed rejiminin hiçbir şekilde anlaşmaya yaklaşmadığını vurgulayan Jeffrey, "Tek istediği yönetimde kalmak. Yıkıntının yöneticisi olmayı tercih ediyor. Uyuşturucu ile kendi askeri kuvvetlerinin finansmanını sağlıyor" ifadelerini kullandı.
AA
Neden şimdi?
Neden şimdi?
Geçtiğimiz salı günü –9 Kasım– Suriye’nin başkenti Şam’dan gelen bir haber, yaygın bir şaşkınlığa sebep oldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zâyid, Beşşar Esed tarafından başkanlık sarayında kabul edildi. Hatta hızını alamayan ikili, kameraların önünde sıcak biçimde birbirlerine sarılarak, muhabbetlerini de izhar ettiler. Suriyeli muhalifler cephesinde büyük kızgınlık meydana getiren kabul, şu sorunun da sorulmasına yol açtı: BAE, ne oldu da Şam’la ilişkilerini bu ...
Esed’in mektup arkadaşı Kim
Dünya
Esed’in mektup arkadaşı Kim
Beşşar Esed’in Kuzey Kore’nin genç diktatörü Kim Jong-un’la askeri ve stratejik temelde ilişkileri ortaya çıktı. Esed ile Kim Jong-un’un sadece bu yıl içinde 12 kez mektuplaştığı öğrenildi. Kuzey Kore askerlerinin son dönemde sık sık Suriye’ye gidip geldikleri, İdlib ve Deyrizor eteklerindeki radar sistemleri üzerinde çalıştıkları belirtildi. Esed-Kim ortaklığı Ağustos 2018’de yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda da yer almıştı.
Yeni Şafak
Esed rejimi Halep kırsalındaki kampa saldırdı: 1 çocuk öldü 10 sivil yaralandı
Dünya
Esed rejimi Halep kırsalındaki kampa saldırdı: 1 çocuk öldü 10 sivil yaralandı
Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, batı Halep kırsalında yer alan Termanin beldesindeki kampa düzenlediği saldırıda bir çocuk hayatını kaybetti, en az 10 sivil yaralandı.
AA
Esed'in İdlib katliamından yeni görüntüler: Küçük çocukların topçu saldırılarına maruz kaldığı anlar kamerada
Dünya
Esed'in İdlib katliamından yeni görüntüler: Küçük çocukların topçu saldırılarına maruz kaldığı anlar kamerada
Suriye'de Beşşar Esed rejiminin İdlib'in güneyindeki Eriha ilçesindeki bir pazar yerine düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 10 sivil hayatını kaybetti, 35 sivil yaralandı.

Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib'in güney kırsalındaki Eriha ilçe merkezindeki pazar yerini topçu saldırılarıyla hedef aldı.

Saldırının, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının altıncı turunun devam ettiği sırada yapılması dikkat çekti.

İdlib'deki durum Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 'gerginliği azaltma bölgesi' oluşturma karar aldı. Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam etti ve 4 bölgeden 3'ünü ele geçirerek İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.
AA
Arapça Kitap Fuarı’ndan çıkıp İsmet Uçma’yı uğurlamak
Arapça Kitap Fuarı’ndan çıkıp İsmet Uçma’yı uğurlamak
7 yıldır düzenlenmekte olan Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarının altıncısı 9 Ekim tarihinde İstanbul Fuar Merkezi 9. Salonda düzenlenmeye başlandı. 7 yıl önce başlayan bu fuar organizasyonu ilk defa geçen sene salgın dolayısıyla ara verdi, onun dışında her yıl düzenli olarak gerçekleşti.Organizatörlüğünü Basın Yayın Birliği, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneğinin birlikte yaptığı fuara bu yıl 23 ayrı ülkeden 250 kadar yayıncı katılıyor. Bu k...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.