Trump'tan Bolton'a şok şuçlama: Ben bu aptalı dinleseydim şu anda 5. Dünya Savaşı'nda olurduk
Dünya
Trump'tan Bolton'a şok şuçlama: Ben bu aptalı dinleseydim şu anda 5. Dünya Savaşı'nda olurduk
ABD Başkanı Donald Trump kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesinde Ohio eyaletinde seçmenlerle buluştu. ABD Başkanı Trump eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton hakkında "Ben bu aptalı dinleseydim, şu anda 5. Dünya Savaşı'nda olurduk." ifadesini kullandı. Trump ayrıca yılın sonuna doğru koronavirüse karşı bir aşı bulacaklarını da duyurdu.
AA
ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton: Trump Erdoğan'a neden direnemiyor anlayamıyorum
Dünya
ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton: Trump Erdoğan'a neden direnemiyor anlayamıyorum
ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IKBY'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'a konuştu. Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta artan gücüne dikkat çeken Bolton, Başkan Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a direnemediğini belirterek, 'Bunu ben kendim de anlayamıyorum. Hatta Trump'ın kendisi de bunu izah edemiyor. Kuzey Doğu Suriye'de tekrarlanan olaylar bunu kanıtlıyor. Trump, Erdoğan'ın bütün ABD askerlerini Suriye'den çekme önerisine razı gelmişti. 2018'de olanlar Türkiye'nin baskıları sonucu gerçekleşti' ifadelerini kullandı.
Diğer
John Bolton ne işe yaradı?
John Bolton ne işe yaradı?

Amerikalı bir yazarın dediği gibi ABD, ”paranın satın aldığı en iyi demokrasi”. Yahut “küçük Sayılar Demokrasisi” bile diyebilirsiniz. Trump’ın Başkan seçilmesi için seçim kampanyasına bardakla para yağdıranlar bunun karşılığında kovalar dolusu para kazandılar. Paranın daha büyük miktarlarda geri dönüşümünü sağlamak için en iyi adamlarını kilit mevkilere taşıdılar.

“Amerikan Askeri-Endüstriyel Kompleksi”nin veya enerji şirketlerinin çıkarlarını ilerletme işinde uzmanlaşmış lobiciler bakanlık dahil yönetimde en üst düzeylerde temsil ediliyorlar. Silah şirketlerinde yöneticilik yapan biri Pentagon’da en üst düzey görevlere getirilirken, Pentagon generalleri de emeklilik yıllarını bu şirketlerde danışman olarak geçirebiliyorlar. Bu çarka “döner kapı lobiciliği” diyorlar. Bir kapıdan çıkıyor, aynı kapıdan tekrar giriyordunuz.

Büyük şirketlere çok kıyak indirimler getiren sözde vergi reformundan sıradan Amerikalıların kazancıysa devede kulaktı. Trump’ın ABD’yi “Paris İklim Anlaşması”ndan çıkarması ise enerji lobisinin çıkarlarıyla bağlantılıdır. Yeni kuşak Demokrat siyasetçiler özel çıkarlara hitap eden döner kapı lobiciliğini ve kampanyalara finans desteğini sınırlandırmaya çalışıyorlar. Daha yolun başındalar, “Büyük Sayılar Demokrasisi”ne geçmek için çoook çalışmaları gerekiyor.

Trump’ın “İran Nükleer Anlaşması”nı bozması, ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması, yanısıra Filistinliler’i köşeye sıkıştırmayı amaçlayan kararlarıysa “İsrail Lobisi”nin etkisiyle bağlantılı. Lobinin Netanyahu’nun ilhâkçı politikalarını destekleyen kanatları Trump’ın Başkan seçilmesi için cömert bağışlarda bulunmuşlardı. John Bolton’ın Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’na getirilmesi lobinin finansörlerinden milyarder kumarhaneci Sheldon Adelson’ın dahliyle gerçekleşmişti. Adelson’ın en büyük hayali ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve” İran Nükleer Anlaşması”nın iptal edilmesiydi. Nisan 2018’de Bolton’ı işe alan Trump Mayıs ayında “İran Anlaşması”ndan çekildi. ABD Büyükelçiliği de yine Mayıs’ta Kudüs’e taşındı. Taşıma töreninde Adelson en ön sıralarda ağır misafir olarak yer alıyordu.

Trump “Nükleer Anlaşma”dan çekilmişti ama İran ile yeni koşullarda müzakere kapısını da aralamıştı. Bolton ve arkasındaki lobi bu fikre temelden karşıydı. 2019 Ağustos’ta Fransa’da gerçekleşen “G-7 Zirvesi”nde Trump, İran Dış İşleri Bakanı Cevad Zarif’le baş başa görüşmek istiyordu. Bolton ise bu görüşmeyi engellemek için Ortadoğu’daki en iyi arkadaşını, Binyamin Netanyahu’yu arayacaktı. Bolton Netanyahu’dan Trump’ı bu görüşmeden vazgeçirmesini istemişti. Bolton İran’da rejim değişikliği için askeri seçeneğe inandığını saklamayan bir isim. 2015’de “New York Times”da yayınlanan bir yazısında nükleer silah yapmasını engellemek için İran’ın bombalanmasını isteyecek kadar gözünü karartmıştı. Bolton Eylül 2019’da Trump tarafından kovuluncaya kadar, temsil ettiği çevrenin özel gündemini ilerletmek için çalıştı.

Şimdiyse Amerikan medyası Bolton’ın kaleme aldığı kitabı tartışıyor. ABD seçimlerine 4 ay kaldı. Bolton’ın Beyaz Saray notları bu yüzden daha fazla dikkat çekiyor. “Fox News” kanalına konuşan Trump ise Bolton için “hasta”, “ yalancı” ve “aptal” dedi. Trump, Bolton’a görev vermesinin yanlış bir tercih olduğunu belirterek, “Bolton hasta bir adamdı, onda yanlış olan bir şeyler vardı. Bunu onda erken farkettim” diyor. Oysa Bolton, Ronald Reagan’dan bu yana neredeyse her Cumhuriyetçi Başkan tarafından kritik görevlere getirilmiş bir “Neocon”.

Trump’ın ilk Savunma Bakanı James Mattis’in Bolton için “Şeytanın cisim bulmuş hali” dediği söylenir. Öte yandan Bolton, Trump’ın lanet okuduğu ”Washington Bataklığı”nın da cisim bulmuş halidir. Trump ABD askerlerini “sonsuz savaşlar”dan sözde çekme vaadinde bulunmuştu. Bu vaadi sıradan Amerikalılara hitap ediyordu. Küçük Sayılar Demokrasisinin militanı Coni Bolton ise “ABD hep savaşta olsun” istiyor. Trump’ın böyle bir adamı kritik bir göreve getirmesi zaten tutarsızlıktı. Bu tutarsızlığın lobilerle bağlantılı olduğuysa gayet açık.

Türkiye düşmanı John Bolton'ın Beyaz Saray anıları: Trump-Erdoğan ilişkisini böyle anlattı
Dünya
Türkiye düşmanı John Bolton'ın Beyaz Saray anıları: Trump-Erdoğan ilişkisini böyle anlattı
ABD Başkanı Trump'ın görevine son verdiği Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın kaleme aldığı 'Olayın Olduğu Oda' adındaki kitap tartışılmaya devam ediyor. Başkanlık seçimlerine birkaç ay kala Trump'ı yerden yere vuran kitapta, Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı da açıkça görülüyor. Trump ile Erdoğan arasındaki iyi ilişkilerden rahatsızlık duyan Bolton, PKK'dan NATO'ya kadar birçok iddiada bulunuyor. 'Neler Oluyor'da kitabın önemli noktalarını anlattık:
Yeni Şafak
Trump Bolton'ı aşağıladı: Bir aptala görev verdim!
Dünya
Trump Bolton'ı aşağıladı: Bir aptala görev verdim!
ABD Başkanı Donald Trump katıldığı bir canlı yayında eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Demokratların başkan adayı Joe Biden’a yüklendi. ''Ülkeyi yönetirken yanlış seçimler yapabiliyorsunuz: Bolton gibi bir aptala görev vermek gibi..'' diyen Trump, Joe Biden için ise, ''Biden konuşmuyor, kimse ondan tek bir söz duymuyor. Konuşsa bile iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Ben iyi ya da kötü olmak istemiyorum ama bu adam belki de sırf insanlar beni sevmiyor diye ABD başkanı olacak'' dedi.
AA
Trump'ın PKK ve PYD düşüncesi sızdı: Kaçmadıkları savaş yok
Dünya
Trump'ın PKK ve PYD düşüncesi sızdı: Kaçmadıkları savaş yok
Trump'ın en yakın adamlarından biri olan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gizli bilgileri ortaya serdi. Bolton kaleme aldığı kitapta, Türkiye ile ilgili de birçok mahrem konuyu da paylaştı. Trump'ın, ABD'nin yüzlerce tır silah yardımında bulunduğu terör örgütleri PKK ve PYD'ye dair görüşleri de kitapta yer aldı. Bolton, Trump'un "Kürtleri hiç sevmiyorum. Türklerden de korkup kaçtılar, Iraklılardan da. Kaçmadıkları tek an çevrelerine F-18'lerle (ABD savaş uçakları) güvenlik çemberi kurduğumuz an oldu" cümlelerini kurduğunu aktardı. Kitapta bir diğer ayrıntı ise Türkiye'yi güvenilir bir NATO partneri olarak gören Jeffrey'den, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun rahatsız olması. Trump ise bugün bu konuyla ilgili attığı tweet ile Bolton'un 'Aşırı becereksiz ve yalancı' olmakla suçlayıp kitaptaki bilgilerin 'Gizli bilgiler' olduğunu da belirtti. Trump bununla birlikte yazılanların doğru olduğunu bir şekilde onaylamış oldu.
Yeni Şafak
Trump, eski danışmanı Bolton'ın kendisi hakkındaki iddialarını reddetti
Dünya
Trump, eski danışmanı Bolton'ın kendisi hakkındaki iddialarını reddetti
ABD Başkanı Donald Trump, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın, kendisi hakkındaki "2020 seçimlerinde Çin'in desteğini aradığı ve Çin'in politikalarını desteklediği" iddialarını reddetti. Trump "Bolton bir yalancı. Beyaz Saray'daki herkes ondan nefret ediyor. Aslında hiç çok sevilen ve saygı duyulan biri olmamıştı. Tanıdıkça hepimizin ona olan saygısı daha da azaldı. Ben şahsen onun deli olduğunu düşündüm" ifadelerini kullandı.
AA
Trump: Bolton'ın kitabı yayımlanırsa yargıya taşınabilir
Dünya
Trump: Bolton'ın kitabı yayımlanırsa yargıya taşınabilir
ABD Başkanı Trump, eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın yeni kitabının yayımlanması halinde dava konusu olabileceğini belirtti.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.