Elli istasyonda bin kişiye iş
Ekonomi
Elli istasyonda bin kişiye iş
Akaryakıt dağıtımında nadir yerli şirketlerden olan Class Petrol, yılsonuna kadar 50 yeni istasyon açma kararı aldı. Şirket bu yatırımla en az 1.000 kişiye istihdam sağlayacağını duyurdu.
Yeni Şafak
Libya’yı bölmek kimin işine yarayacak?
Libya’yı bölmek kimin işine yarayacak?

Son birkaç yazımda Libya’da son dönemde yaşananları özellikle enerji ve ekonomi boyutuyla izah etmeye çalışıyorum. Sahadan gelen bilgilerle yabancı medya organlarında çıkan haberler arasındaki tutarsızlıklar neden konunun detaylarının daha fazla işlenmesi gerektiğinin kanıtı niteliğini taşıyor.

LİBYA’YI BÖLMEK…

Perşembe günü yayınlanan yazımda Hafter’in kaçak petrol satışını meşrulaştırabilmek için Libya’yı bölme planıyla ortaya çıkabileceğini ifade etmiştim. Ben yazıyı yayına gönderdikten saatler sonra İngiliz Guardian gazetesinin Libya’nın bölünmesine ilişkin haberi yayınlandı. Habere göre; ABD, ülkede kalıcı bölünmeye yol açacak adımları hayata geçirmiş görünüyor. Washington’un Fransa ve Mısır’la birlikte Birleşmiş Milletler’de girişimde bulunarak Libya’daki petrol kaynaklarından elde edilen geliri üçe bölmeyi planladığı görülüyor.

Bir önceki yazımda Libya’dan petrol ihracatının yasal zemininin Birleşmiş Milletler nezdinde tanınmış olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapılacak yasal anlaşmalarla sağlanabileceğini ve satın alınan petrollerin bedelinin Trablus’taki Merkez Bankası’na gönderilmesi gerektiğini ifade etmiştim. Ancak sahadan gelen bilgiler ise çok farklı. Zira başta Macron’un Fransa’sı olmak üzere darbeci Hafter’in kontrolündeki Sirte’den petrol alan ve bedelini Libya Merkez Bankası’na yatırmayan tüm taraflar uluslararası hukuka göre suç işliyor. Daha yalın bir ifade ile Hafter’in yaptığı petrol kaçakçılığına ortak oluyor.

LİBYA’NIN GELECEĞİ

Her ne kadar diğer ülkelere görece olarak Libya hidrokarbon rezervleri mütevazı sayılsa da Libya’nın geleceği açısından petrol ve doğalgaz gelirleri büyük önem arz ediyor. Maalesef şu anda Libya halkı bu gelirlerden mahrum edilmiş durumda. Hatta bu gelirlerin Libya halkının refahı için kullanılması gerekiyorken Hafter’in kaçak yollarla bazı AB ülkelerine sattığı petrolün geliri silah, mühimmat, çatışma, kan ve ölüm olarak geri dönüyor. Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC) Başkanı Mustafa Sanalla da Libya halkının petrol gelirlerinden mahrum kalmasının sakıncalarına dikkat çekerken Libya ekonomisini düzeltmenin ve iç savaşta harap olan altyapının yeniden imarının yolunun uygulanan ambargonun kaldırılması ve Rusların petrol sahalarını işgale son vermeleri ile mümkün olacağını söylüyor.

PARALI ASKERLER MEVZUSU

Libya’da hali hazırda pek çok ülkenin asker bulundurduğunu biliyoruz. Bunun dışında devlet dışı aktörler olarak niteleyebileceğiniz silahlı gruplar da var. Hatta bunların bir kısmı da özel askeri şirketler olarak tabir ettiğimiz paralı askerlerden oluşuyor. Açıkçası bölgedeki en büyük tehlikeyi de bu özel askeri şirketler oluşturuyor. Kontrolü ve iletişimi zor olan bu grupların amaçları arka planda bağlı oldukları istihbarat örgütleri tarafından belirleniyor. Dahası, sahadaki petrol ve doğalgaz rezervlerinin nasıl kullanılacağı, kimler tarafından ticarileştirileceği ve açık denizlerdeki sondaj faaliyetlerini hangi şirketlerin üstleneceği gibi konulara bakılırsa bu özel askeri şirketlerin arkasında bazı küresel enerji şirketlerinin olabileceğini ve bu özel askeri şirketlerin söz konusu enerji şirketleri tarafından fonlanıyor olma ihtimalini de gözden kaçırmamak gerekiyor.

LİBYA PETROLÜ DEVREYE GİRERSE NE OLACAK?

Libya bu günlerde üretim kapasitesinin çok altında petrol üretiyor. Aynı durum doğalgaz için de geçerli. Dahası açık denizlerdeki potansiyel petrol ve doğalgaz rezervleri de devreye girerse 2011’den bu yana bloke edilen bir aktör enerji piyasalarına yeniden dönmüş olacak. Kuşkusuz bu durum başta Mısır ve Rusya olmak üzere pek çok ülkeyi tedirgin ediyor. Mesela Türkiye, geçmişte petrol ithalatındaki payı yüzde 20’lere çıkan Libya’dan petrol alamayınca rotasını Rusya’ya ve Kazakistan’a çevirmek zorunda kalmıştı.

Enflasyon salgın zamlarıyla arttı: En çok hangi ürüne zam geldi?
Ekonomi
Enflasyon salgın zamlarıyla arttı: En çok hangi ürüne zam geldi?
Petrol fiyatlarındaki düşüşlerle rahatlaması beklenen enflasyon, koronavirüs salgını ortamında yapılan zamlarla yükseldi. Tüketici enflasyonu haziranda yüzde 1,13, yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 0,69 arttı. Yıllık enflasyon tüketicide yüzde 12,62’ye, yurt içi üretici fiyatları ise yüzde 6,17’ye çıktı.
Yeni Şafak
Libya'yı petrol gelirleri üzerinden 3'e bölecekler!
Dünya
Libya'yı petrol gelirleri üzerinden 3'e bölecekler!
ABD, Fransa ve Mısır, kalıcı şekilde Libya'yı bölmek için Birleşmiş Milletler'e baskı yapıyor. Üç ülke Libya petrol gelirlerinin de Trablus Merkez Bankası'na değil, üç bölgede üç ayrı bankaya yatırılmasını istiyor. Libya Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Mustafa Sanalla, görüşmelere ABD'nin önayak olduğunu söyledi.

Yeni Şafak
Citroen merakla beklenen elektrikli arabaları e-C4 ve C4'ü tanıttı
Teknoloji
Citroen merakla beklenen elektrikli arabaları e-C4 ve C4'ü tanıttı
Dünyada benzinli araçlar yerini elektrikli otomobillere bırakırken bu akıma Citroen de ayak uydurdu. Citroen her keseye uygun altı farklı segmentten elektrikli otomobil tanıtırken bunlar arasında en çok ilgi gören e-C4 ve C4 oldu. C4'ün en çok ilgi gören yanı ise arabanın elektrikli oluşunun yanı sıra benzin ve dizel alternatifleri de arabada mevcut.
AA
Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor
Ekonomi
Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor
Benzin ve motorin fiyatlarında geçtiğimiz günlerde peş peşe meydana gelen indirimlerin ardından uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarında gerçekleşen artışlar sonrası benzin, motorin ve LPG için fiyat artışı gündeme geldi. Bu gece yarısı pompa fiyatlarına yansıyacak artışlar benzinde 11 kuruş, motorinde 10 kuruş, LPG'de ise 32 kuruş şeklinde olacak.
Yeni Şafak
Bodrum'un pideleri cep yakıyor: Adım başı fiyatlar katlanıyor
Gündem
Bodrum'un pideleri cep yakıyor: Adım başı fiyatlar katlanıyor
Muğla'nın Bodrum ilçesindeki işletmeler vatandaşlara fahiş fiyatlar uygulamaya devam ediyor. Farklı mekanlarda farklı fiyatlara satılan pide fiyatları dikkat çekiyor. Merkezde 25 ila 30 lira arasında olan pide, 25 kilometre uzaklıktaki Göltürkbükü'nde yaklaşık 24 Euro'ya (184 lira) satılıyor. Vatandaşlar ise ilçedeki farklı mekanlarda farklı fiyatların uygulanmasına tepki gösteriyor.
DHA
Akdeniz’de petrol bulabilecek miyiz? Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den özel açıklamalar
Akdeniz’de petrol bulabilecek miyiz? Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den özel açıklamalar

Türkiye ihtiyaç duyduğu, tükettiği petrolün ancak yüzde 6 civarını kendisi üretebiliyor.

Gerisi kaynak ülkelerden ithal ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’nin geçen yıl enerji ithalatı başlığının altına giren kalemler için ödediği tutar 41,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Büyük para bu.

Hele hele son yıllarda olduğu gibi döviz kurlarının yükseliş yönünde yaptığı her atakta, Türkiye’nin bu yükü sırtında taşıması daha da zorlaşıyor.

Bu durumda kendi petrolünü, kendi doğalgazını üretmenin kıymeti de daha bir artıyor.

Malum, Ankara, kendi petrolünü, kendi doğalgazını çıkarmak için son yıllarda önceki yıllara oranla daha atak bir tutum sergiliyor.

Akdeniz’in derin sularında sismik araştırma gemileriyle, sondaj gemileriyle petrol ve doğalgaz arıyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’le dün Kanal 7’de yayınlanan programda bu konuları etraflı bir şekilde konuştuk.

Mehmet Acet ve Fatih Dönmez

Bakan Dönmez, bu çalışmalar için şöyle bir slogan kullandıklarını söyledi:

“Varsa mutlaka bulacağız.”

Sismik araştırma ve sondaj gemileri alınmadan önce Türkiye Petrolleri (TP), bu işleri uluslararası yabancı ortaklarla yapıyordu.

Sonra bu yöntemden vazgeçildi.

Sebebini Enerji Bakanı Dönmez şu sözlerle anlatıyor:

“Biz istedik ki hem kendi insan kaynağımızla hem de kendi teknik imkânlarımızla bu işleri kendimiz yapar hale gelelim.

Birtakım diplomatik bariyerlerle karşılaşabiliyorsunuz. Şirketler size o servisi veremez hale gelebiliyor. O açıdan biz bunu mümkün mertebe millileştirelim istedik. Şu anda son derece isabetli bir karar aldığımızı daha rahat ve daha net görüyoruz.”

“Birtakım diplomatik bariyerlerle karşılaşabiliyorsunuz” ifadesi bu yeni yönelimin gerekçesini ‘diplomatik bir lisanla’ anlatıyor sanki.

Demek ki daha önce uluslararası işbirliği ile yürütülen çalışmalar Ankara’da ‘güven verici’ bulunmadığı için yerli sismik araştırma ve sondaj gemileriyle bu çalışmaların yürütülmesine karar verilmiş durumda.

Teşbihte hata olmaz, atalarımız “El elin eşeğini türkü çağırarak arar” diye boşuna dememişler.

Galiba bu söz burada da yerli yerine oturuyor.

“SİSMİK ARAŞTIRMA DÖNEMİ BİTTİ, KEŞİF AMAÇLI SONDAJ SÜRECİNDEYİZ”

5-6 sene önce denizlerdeki hidrokarbon aramalarına Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Gemisi’yle başlandı.

Devamında MTA’nın Oruç Reis sismik araştırma gemisi devreye girdi.

Sismik taramalar bittikten sonra keşif amaçlı sondaj çalışmaları başladı.

Birkaç gün önce Zonguldak açıklarında petrol aramak için Trabzon Limanı’ndan ayrılan Fatih Sondaj Gemisi ile birlikte Yavuz ve Kanuni isimli üçüncü gemiyle filo genişletildi.

Bu yoğun çabaların şu anki durumunu Bakan Dönmez’in şu cümlesi özetliyor:

“Sismik araştırma dönemi bitti. Keşif amaçlı sondaj sürecindeyiz.”

PEKİ, PETROL/DOĞALGAZ BULMAYA NE KADAR YAKINIZ?

Yazdık, yazdık ama hâlâ kafanızı meşgul eden en temel soruya yeni gelebildik.

Sorumuz şu:

Peki, bu araştırmalardan ne tür sonuçlar çıktı? Petrol ya da doğalgaz bulabildik mi? Ya da buna ne kadar yakınız?

Bunu Enerji Bakanı Dönmez’e doğrudan sordum.

Kendi sözlerini araya girmeden aktaralım:

“Ekonomik bir keşif yakaladığımızda o sahada üretim amaçlı başka kuyular da açacağız. Sonrasında platformun yapılması ve boru hattıyla en yakın karaya nakli gerekiyor. Bunlar uzun zaman gerektiren işler. Biraz sabırlı olmayı gerektiriyor.”

Bu cümlelerde geçen ‘ekonomik bir keşif’ ifadesinin altını ayrıca çizelim.

Zira “Petrol/doğalgaz var mı, bulduk mu?” sorusunun cevabı biraz da orada saklı.

Derin sulardan petrol/doğalgaz çıkarmak kolay iş değil.

Hem teknik, hem maliyet açısından.

Önce denizin dibini bulacaksın.

Sonra denizin dibinden karaya sondaj vurmaya devam edeceksin. Aşağı doğru indikçe sıcaklık hızla artmaya başlayacak.

Bütün bunların getirdiği bir sürü zorluk var.

Diyelim iyi bir keşif yakaladın.

Devamında Bakan Dönmez’in dediği gibi platformu kuracaksın, sonra bu petrolü en yakın karaya taşıyıp pazarlara ulaştıracaksın.

Bunları niye anlattık?

“Ekonomik bir keşif” ifadesinin arkasını doldurmak için.

Bir başka deyişle petrolü bulmak yeterli olmuyor. Keşfedilen o petrolün bütün bu aşamalarla ortaya çıkan maliyetini karşılayacak miktar ve nitelikte olması gerekiyor ki, gerçek anlamda “Petrol ya da doğalgaz buldum” diyebilesin.

Bu durumda herkesin sabırsızlıkla beklediği o haber için, ekonomik karşılığı olan bir keşif yapıldığının duyurulmasını beklememiz gerekiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.