ABD'den "Koronavirüs salgını için küresel soruşturma acilen başlatılsın" çağrısı
Koronavirüs
ABD'den "Koronavirüs salgını için küresel soruşturma acilen başlatılsın" çağrısı
ABD Sağlık Bakan Yardımcısı Doktor Brett Giroir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin küresel soruşturmanın acilen başlatılması için Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) çağrıda bulundu.
AA
ABD’ye güvenmeyin
Dünya
ABD’ye güvenmeyin
ABD’nin eski DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyon Temsilcisi Brett McGurk, çalıştığı dönemde yakın ilişki içinde olduğu PYD’nin çatısını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne ‘ABD’ye güvenmeyin önerisinde bulundu.
Yeni Şafak
S-400 sancısı
Dünya
S-400 sancısı
Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini test etmeye başlaması Amerika’daki malum lobiyi harekete geçirdi: Yaptırım tehdidi ve diplomatik şantajlar yine gırla gidiyor.
Yeni Şafak
Bazen her şeyi tek bir fotoğraf karesi anlatır
Bazen her şeyi tek bir fotoğraf karesi anlatır

Soçi görüşmelerinde çekilen fotoğraf

İş başındayken PKK/YPG kuşağı projesini hayata geçirmek için varını yoğunu ortaya koyan ‘Heval Brett’ lakaplı Brett McGurk, “Türkiye’nin açıklaması gerekenler var” diye tweet attı.

Havada uçuşan kuşlardan bile Türkiye’yi suçlayacak malzeme arayan kara propaganda korosu beraber ve solo şarkılar eşliğinde harekete geçti.

“Bağdadi Türkiye’nin koruması altındayken yakayı ele verdi” kampanyasının altını dolduracak bir algı operasyonu aldı başını yürüdü bu defa.

Hâlbuki DEAŞ liderinin son yayınlanan canlı görüntüsünde yanındakilerle Türkiye haritası üzerinde çalışmalar yaparak cümle âleme nasıl bir mesaj vermek istediği ortadaydı.

O görüntünün Türkiye topraklarını hedef alacak bir DEAŞ kampanyasının işareti ya da arayışı dışında yorumlanabilecek bir tarafı yoktu.

Ayrıca Bağdadi’nin İdlib sınırları içerisinde operasyon yemeden önce devr-i âlem yaparak dolaştığı yerlerle ilgili bir sorgulama ihtiyacının duyulmuyor olması da hayli dikkat çekici.

Günün sonunda bu işin öznesinde hâlâ ABD Başkanı Trump’ın hem seçilmeden önce, hem de ‘taç giydikten’ sonra tekrarladığı “Bu örgütü Obama ve Clinton kurdu” sözleri bulunuyor.

Geçelim…

ŞU FOTOĞRAFA DİKKATLE BAKMANIZI ÖNERİRİM

Pazartesi günü Soçi’de çekilen bir fotoğraftan söz etmiştim.

Bugün o fotoğrafı yeni elde ettiğim arka plan bilgileri eşliğinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ankara, bir hafta arayla uluslararası gündemin de bir numaralı başlığı haline gelen iki başarılı anlaşmaya imza attı.

Önce ABD ile devamında, Rusya ile Soçi’de varılan mutabakat.

Her iki mutabakat da, Türk heyetinin hazırladığı taslak metin üzerinden yürüdü.

Amerikalılar, önce kendi çantalarında getirdikleri 4 maddelik bir metni dayatmaya çalışmışlardı.

Bir gün önce Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ile yapılan görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bunu reddetti. Hızlıca 11 başlıktan oluşan Türk heyetinin hazırladığı metin masaya getirildi ve karşı tarafın kabul etmek durumunda kalması ile sonuca giden müzakereler bu taslak üzerinden yürüdü.

Soçi’deki görüşmeler ise, başka türlü ilerledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Putin’le görüşmeye başlar başlamaz, ABD heyetiyle olduğu gibi yazılı bir metin üzerinden müzakerelerin başlamasını teklif etti.

Putin bu fikri hemen sahiplendi.

Ev sahibi Rusya olmasına rağmen hazırlanan metni kağıda dökecek bir ‘printer’ cihazı bulunamayınca, Türk heyetinin getirdiği yazıcı üzerinden çıkış alındı.

Erdoğan ve Putin görüşmesi devam ederken, heyetler başka bir odada çalışmaya başladı.

ŞOYGU “TÜMÜYLE REDDEDİYORUZ” DEDİ ÇAVUŞOĞLU ARAYA GİRDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, taslak metni hızlıca Rusçaya çevirdikten hemen sonra ilk tepki Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan geldi.

“Bu taslağı tümüyle reddediyoruz” dedi.

Şoygu’nun pazarlık marjını yüksek bir çıtadan başlatmak için aldığı bu tavrın bir benzeri daha önceki İdlib müzakerelerinde de görüldüğü için, Türk heyeti bu tutuma yabancı değildi.

Muhtemelen, Putin tarafından kendisine burada da bir tür ‘kötü polis’ rolü verilmişti.

‘Tuttuğunu koparan’ sıkı bir müzakereci yeteneği ile bilinen Çavuşoğlu hemen araya girip, müzakerelere geçilmesini sağladı.

Gördüğünüz fotoğraf karesi, iki ülke heyetlerinin hazırlanan taslak metnin ayrıntılarına ‘gömüldüğü’, hani deyim yerindeyse dünya ile irtibatlarının kesildiği bir anda çekilmiş.

Çavuşoğlu ve Lavrov, “Orası öyle olmaz, burası şöyle olsun” türünden bir pazarlık yürütüyor.

Orada bulunan diğer isimler, pürdikkat konuşulanları ve konuşulanların metne yansımalarını izliyor.

Bu pazarlığın içerisinde, hayati niteliği olan konuların bulunduğunu takdir edersiniz.

Mesela, müzakereler sırasında Rus tarafı ‘B bölgesi’ diye sınıflandırılan Türkiye’nin Barış Pınarı Harekât bölgesini kendi nüfuz alanına almak için çok çabaladı.

Ancak Soçi’de yürütülen o 6 saatlik zorlu müzakerelerden Ankara adına belki de en büyük kazanım olarak sayılabilecek bir sonuç çıktı.

125 kilometre uzunluğu, 32 kilometre derinliği olan ‘B bölgesine’ Rusların ortak olma çabası püskürtüldü.

Şöyle bir cümle ile bitirelim:

Bu fotoğraf karesi, yüzyıllık harita çalışmalarının yapıldığı bir dönemde, perde arkasında verilen mücadelenin bir sembolü olarak kayıtlara girmiş olsun.

McGurk soykırım ortağı
Dünya
McGurk soykırım ortağı
Barış Pınarı’nın Suriyeli Hıristiyanları tehlikeye atacağını iddia eden PKK hamisi Bret McGurk’a, Iraklı Hıristiyanlardan sert tepki var. Twitter’da McGurk için #GenocideMaker (#SoykırımYapıcı) etiketini açan gruplar, “Ortağınız YPG yıllarca Suriye Hıristiyanlarını ve Kuzeydoğu Suriye’de yaşayanları terörize etti. Biliyordunuz ve onlara fon sağlamaya devam ettiniz” dediler.
Yeni Şafak
PKK CEO'su kudurdu
Dünya
PKK CEO'su kudurdu
2014 Ekim ayındaki DEAŞ-PKK/YPG tiyatrosuyla ABD destekli terör örgütü tarafından işgal edilen ve o dönem Türkiye içerisinde de 6-8 Ekim provokasyonuna malzeme yapılan Ayn el-Arab (Kobani), önceki gece bir kışkırtmanın daha adresi oldu.
Yeni Şafak
McGruk'ten sonra Votel de gitti
Dünya
McGruk'ten sonra Votel de gitti
Açıklamaları ve aldığı kararlarla adeta terör örgütü PKK/YPG'yi himayesi altına alan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, üç yıldır sürdürdüğü görevini ABD Genelkurmay Başkanlığı Kurmay Direktörü Orgeneral Kenneth McKenzie'ye devretti.
Yeni Şafak
PKK özel temsilcisi
Dünya
PKK özel temsilcisi
ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi sıfatıyla 3 yıl görev yapan Brett McGurk, “PKK’nın özel temsilciliğine” soyundu. Görev yaptığı 3 yılda PKK/PYD'yi ordu gibi donatan Brett McGurk, görevden ayrılmasına rağmen terör örgütünün hamiliğini sürdürüyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.