BTM eğitimde rol model
Teknoloji
BTM eğitimde rol model
Büyükşehir Belediyesi tarafından bilimi çocuklara sevdirmek maksadıyla kurulan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), yabancı öğretmen ve eğitimcilerin de ilgisini çekiyor.
IHA
2023’e kadar 10 Turcorn çıkaracak
Ekonomi
2023’e kadar 10 Turcorn çıkaracak
İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), Fulya’daki yeni yerleşkesinin açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirdi.
Yeni Şafak
Hayallerinin peşinden koşanlar
Hayallerinin peşinden koşanlar

Kimilerinin hayali her tarafı lüks kokan kapalı ofislerde beyaz yakalı olarak çalışmak kimilerinin de hayal ettiği işini kurmaktır.

Video: Hayallerinin peşinden koşanlar


Ama bu dışarıdan görüldüğü gibi kolay değildir.

Gemileri yakmak herkesin harcı da değildir.

Pek çoğu işini, maaşını bırakıp kendi işini kurmaya cesaret edemez, kurulu düzeni bozamaz.

Bozanlar var mı?

Var tabi ki.

Yıllarca doktorluk yaptıktan sonra eline bir müzik aleti alıp müzik hayatına atılanları, resme başlayanları, bankacılıktan çiftçiliğe geçenleri, şimdilerden bayağı moda olan butik tarzı kafeler açanları medyadan duyuyoruz.

**

Gemileri yakıp hayal ettiği işe girişenlerin hepsi başarılı mı?

Hayır.

Daha doğrusu başaramayanların hikayelerinin nasıl olduğunu bilmiyoruz.

Ama başaranları tanıyoruz.

Çünkü tarih kazananları yazar.

Kaybedenlerin hikayeleri kendilerinde kalır.

Kaybedenlerin birçoğu hayal ettiklerinin gerçekten o olup olmadığını anlayamadığı için kaybetmiştir.

Ya da hayal ettiği iş konusunda yeteri kadar bilgi edinmeyi ihmal ettiği için.

**

Hayalleri gerçekleştirmenin yolu o yolun önündeki gerçekleri iyi tanımaktan geçer.

Yapmak istediğiniz işi çok iyi öğrenmeniz, cesur olmanız, iyi bir iş planı yapmanız ve buna uygun çevre oluşturmanız gerekir.

Hayalin içini gerçeklerle doldurmazsanız, işiniz hayal olmaktan öteye gitmez.

Yine de siz siz olun işinizin yapılabilirliğini iyice öğrenmeden adım atmayın, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.

Ama hayal kurmaktan ve hayallerinizi gerçekleştirmenin yollarında yürümekten de hiç vazgeçmeyin.

Hayat kısa…

*----------------------------------------*

Silikon Vadisi’ne gidecek 5 genç girişimci

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimciliği teşvik için kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), WinGlobal projesi kapsamında girişimcilerini küreselleşmenin ilk adımı olarak Amerika’daki Silikon Vadisi’ne gönderiyor. Girişimciler ABD’deki melek yatırımcılara sunum yaparak kendilerini anlatacak.

Hafta içinde WinGlobal Sahne’de 8 girişimci sunum yaptı.

5 girişimci ABD’deki Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı.

Girişim ve girişimcileri yakından tanıyalım:

Brandface/Rasim Üner: BrandFace, özgün markalı içeriklerin üretilmesinde, marka ve tüketicilerinin beraber hareket edebileceği bir video platformu.

RobustDye/Cavid Bayramlı: RobustDye, nanoteknolojik altyapısı ile bütünleşmiş teknolojik bir yol şerit boyası.

Flightmax/Bilal Kubilay Keskin: Paraşütçülere daha uzun süre uçma şansı vererek kaza durumunda hayatta kalma ihtimallerini artıran bir ürün sunuyor.

Contaxer/Hasan Can Orhan: Contaxer, emlak danışmanlarının daha hızlı ve geniş kapsamlı hizmet vermelerini sağlayan bir platform.

PIN/Barış Konca: Türkiye’nin ilk kafeinli, fonksiyonel soğuk çayı olan PİN, insanları zinde tutan ve zihni canlandıran bir içecek.

**

İstanbul Ticaret Odası’nın 1,5 yıl önce bir vakıf olarak kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ve İstanbul Düşünce Akademisi (İDA), İstanbul Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle, bugüne kadar yaklaşık 10 bine yakın girişimciden başvuru alarak, 4 bine yakın girişimciye ev sahipliği yaptı. BTM, 200’den fazla Startup’ı mezun etti.

Bünyesinde hala 120’den fazla Startup’a ve yaklaşık 250 girişimciye yer veriyor.

BTM, akıllı tarımdan yapay zekaya, e-ticaretten sağlık sektörüne kadar birçok alanda yenilikçi iş fikirlerine destek oldu.

1,5 yıllık süre zarfında 10 BTM girişimcisi 20 milyon lira değerleme ile yatırım aldı.

Mucit girişimcilerden biri, patentini 5 yıllığına 25 milyon liraya kiraladı. Yaklaşık 20 BTM girişimi şirketleşti ve BTM girişimcilerinin toplam satışı 40 milyon lirayı geçti.

7’den 70’e her yaştan girişimciye destek veren BTM geçtiğimiz Nisan ayında bilim odaklı çocuk ve genç kuluçka merkezi Fikir Değirmeni’nin organize ettiği ‘Fikir Sahnesi’nde, çocuk girişimcilerin geliştirdikleri projeleri dinlemişti.

Gençleri destekleyen, onların potansiyeline yatırım yapan her girişim desteklenmeli.

İlk Türk ‘unicorn’unu arıyoruz
Ekonomi
İlk Türk ‘unicorn’unu arıyoruz
İTO’nun yenilikçi iş fikirlerini ticarileştiren girişimcilik merkezi BTM’nin 9 startup şirketi, 2018’de 42,7 milyon lira yatırım aldı. İTO Başkanı Avdagiç, “BTM ile ilk Türk ‘unicorn’unu arıyoruz” dedi.
Yeni Şafak
Mucitler sahne aldı
Ekonomi
Mucitler sahne aldı
İş dünyasının fikri olan girişimcilere desteği sürüyor. İkincisi düzenlenen Mucit Girişimci Programı’nda sekiz hafta eğitime takibi tutulan 7 mucit girişimci, projelerini sahnede anlatarak yatırımcılardan destek istedi.
Yeni Şafak
Bursa’nın
bilim aşkı
Gündem
Bursa’nın bilim aşkı
Türkiye’nin en geniş kapsamlı içeriğine sahip Bursa BTM 2018’de de ziyaretçi rekoru kırdı. Geçtiğimiz yıl 151 binin üzerinde bilim meraklısının ziyaret ettiği Bursa BTM, bilimsel atölyeleri, uluslararası etkinlikleri ve ses getiren bilimsel sergileri ile yeni yılda da adından sıkça söz ettirecek.
Yeni Şafak
Para eden fikirler üretmek
Para eden fikirler üretmek

Yola çıkarken, girişimcilerin buluşma noktası olmayı ve gelecekte yolunu bulmaya çalışan yatırımcılara ışık tutmayı hedefliyorlardı. Hedeflerini gerçekleştirdiler.

Video: Para eden fikirler üretmek

İstanbul Ticaret Odası tarafından kurulan ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) da destek verdiği Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi BTM StartUp’ların bir yatırım aracı olmasına vesile oldu.

Tam 12 hafta süren II. Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı’nın ardından 8 girişimci geçen hafta BTM’nin Fulya’daki merkezinde sahne alarak projelerini İTO üyesi yatırımcılara anlattı.

**

Biraz da projelerden bahsedelim ki yatırımcı ile girişimciyi buluşturup reel sektöre katkımız olsun:

E.F.E. –Sibel Altınöz

Çocukların ayrıcalıklı eğitim alabilmesi için toplumun tüm kesimlerinin elini taşın altına koymasını sağlamayı hedefleyen bir ekosistem. Veli, banka, okul ve üye iş yerlerinin çocukların eğitim hayatı için kaynak oluşturmalarını amaçlıyor.

Kumbaravan – Şivan Adalı

İnsanların kültür sanat etkileşimini ve salonların doluluk oranlarını artırmayı amaçlayan sosyal bir girişim.

Digime3D - Derya Kavarna

Üçboyutlu vücut tarama teknolojisini, geliştirdiği yazılım ve özel donanımlarla birleştirerek taşınabilir ve düşük maliyetli hale getirerek, tüm vücut ölçülerinin otomatik olarak alınmasını ve bu verilerin kolaylıkla takip edilmesini sağlıyor.

Öğrenci Kariyeri – Olcay Aksoy

Üniversite öğrencileri ile şirketleri bir araya getiren kariyer odaklı içerik platformu.

Bonarego – Aslı Yılmaz

Bireysel seyahat eden turistlere yönelik, ziyaret öncesinde telefona indirilebilen, şehirlerdeki görülmesi gereken yerlerin video & audio içerikli turlarla rahatlıkla gezilebilmesini sağlayan mobil uygulama.

Yolda – Serkan Üçpınar

Yolcuları tek bir takside birleştirerek, daha ucuz, hızlı, konforlu ve güvenli yolculuk gerçekleştirmelerini sağlayan akıllı telefon uygulaması.

Tıkla Kutla – Murat Tepe

Organize edecekleri etkinliklerle ilgili hizmet almak isteyenlerle bu konuda hizmet sağlayan tedarikçileri buluşturan, hizmetleri anında kişiselleştirerek sepete atıp, kredi kartlarıyla taksitli ödeme yapabilecekleri bir online pazar yeri platformu.

Lifount – Şafak Öktem

E-Ticaret, ön muhasebe ve muhasebe sistemlerinin paket halinde sunulduğu, tek panel üzerinden yönetilebilen ve firma harcamalarının otomatik olarak muhasebeye aktarıldığı hepsi bir arada sistem.

**

BTM Direktörü İbrahim Elbaşı müjdeledi. Şimdi yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyorlar.

Bu proje girişimcinin kendisini baz alan, eğitim, mentorluk, yatırımcı eşleştirmeleri gibi faaliyetlerle 16 hafta sürecek bir programı kapsıyor.

Detaylar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Ticarileşebilir tüm yenilikçi iş fikirlerinin odağı olmak güzel bir şey.

 • Hiroşima’yı unutmadan
 • ‘Teknolojiyi tümüyle yermek; tuzdan arındırılmış deniz suyu ile yeşeren bahçeleri görmezlikten gelmek, onu gözü kapalı övmek ise; Hiroşima’yı unutmak demektir.’
 • Son dönemde duyduğum teknolojiyi en kısa ve net biçimde anlatan açıklama oldu bu.
 • Sözün sahibi ünlü ekonomist Stuart Chase.
 • Anadolu Aslanları İşadamları Derneği tarafından gerçekleştirilen Akıllı Teknolojiler Zirvesi ve Sergisi ‘Smart Future Expo 2018’in, İstanbul Kongre Merkezi’nde açılış konuşması yapan ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur teknolojiye bakışlarını bu alıntı ile anlattı.
 • Katip Çelebi, Hezarfen Ahmed Çelebi, El-Harezmi, El-Kindi, Farabi, İbni Sina, Ömer Hayyam, Piri Reis, Battani ve Ali Kuşcu gibi tarihe ve dünyaya damgasını vurmuş bir mazinin atileriyiz dedi.
 • Yeryüzünde adalet sağlanacak ise, teknoloji insanoğluna barış için sunulacak ise, bu ancak ve ancak hakiki manada hayatı sorgulayabilen insanlar tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Bu konuda herkese çok iş düşüyor.
 • TÜBİTAK konuyla ilgili bir ön inceleme yapmış ve “Akıllı Üretim Sistemleri Yol Haritası” çalışmasını tamamlamış.
 • 8 kritik teknoloji alanında 29 kritik ürün belirlenmiş.
 • Amaç; KOBİ’leri, değişimi izleyen değil, değişimi yöneten işletmeler haline dönüştürmek.
 • Taklit edenden taklit edilen seviyeye çıkmak için bir an önce zihinsel devrimi yapmak lazım.
‘Startup’lara yatırım altın değerinde
Ekonomi
‘Startup’lara yatırım altın değerinde
Finans uzmanları döviz, gayrimenkul ve altın kadar yatırım olanağı sunan bir diğer aracın ‘startup’lar olduğunu belirtiyor. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) iştiraki olarak kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi de, bu kapsamda yeni iş fikirlerinin ticarileşmesi ve büyümesi için girişimcilere profesyonel destek sunuyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.