Suriye’de sıcak çatışma riski
Suriye’de sıcak çatışma riski
Türkiye'nin 2016 yıl Temmuz ayından başlayarak yurt içinde, Kuzey Irak'ta, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında yaklaşık 10 bine yakın PKK/PYD-YPG 'lı teröristi etkisiz hale getirmesi sonrasında yönünü Fırat'ın doğusuna çevirmesi Washington'u aşırı rahatsız etmişti. ABD'nin Fırat'ın doğusunda 20 civarında askeri üssü bulunuyor. 50-70 bin civarında PKK/PYD-YPG'li terörist bu bölgede ABD askerleri ile birlikte konuşlanmış durumda. Başkan Erdoğan'ın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' söylemi karşısında paniğe kapılan teröristler kendilerine mezar olacak hendek ve barikatları kazmaya devam ediyorlar. Suriye'de kendilerinin kara ordusu olarak lanse ettikleri PYD/YPG terör örgütü ile birlikte DEAŞ ile mücadele ediyor görüntüsü içinde bu bölgede kalmaya yönelik meşruiyet sağlayan Amerika'nın Suriye'den ayrılmaya niyeti yok. Suriye'nin toprak bütünlüğü gibi bir derdi de yok?
Yeni Şafak
Fırat’ın doğusu Türkiye için milli güvenlik sorunu
Fırat’ın doğusu Türkiye için milli güvenlik sorunu
4 Nisan 2017 tarihinde Irak sınırları içindeki Sincar Dağı bölgesi ile Suriye sınırlarındaki Karaçok dağında PKK/YPG terör örgütünün kamp ve önemli karargahları hava operasyonuna katılan 20 civarında F-4 ve F16 savaş uçaklarımız tarafından vurulmuştu. Genelkurmay'dan yapılan açıklamaya göre tam anlamıyla birer terör yuvasına dönüşmüş Sincar'da 40, Karaçok'ta 30 olmak üzere 70 terörist etkisiz hale getirilmişti.
Yeni Şafak
MHP’nin hazırladığı af teklifi 28 Şubat mağdurlarını da kapsıyor
MHP’nin hazırladığı af teklifi 28 Şubat mağdurlarını da kapsıyor
Esasen af konusu medya ve siyaset mekanizmalarında çok tartışılması ve araştırılması gereken genişlemeye çok müsait derin bir konu olarak karşımızda duruyor. Toplum vicdanını kanatacak af istekleri olduğu gibi toplum vicdanını rahatlatacak ve adaletin tecelli etmesini sağlayabilecek af istekleri de var. Mesela MİT TIR'ları ihanet davasında ceza almış CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun çıkarılacak affa dahil edilmesini isteyenler nerdeyse Berberoğlu'na özel af isteyecekler. Berberoğlu'nu vatansever olarak niteleyen bu zihniyet neden ceza aldığını ve FETÖ ile ilişkilerini göz ardı etmiş görünüyor.
Yeni Şafak
Trump’ın ABD askerlerini Suriye’den çekme kararı kendi iradesi mi?
Trump’ın ABD askerlerini Suriye’den çekme kararı kendi iradesi mi?
Bilindiği gibi Amerikalı askerlerin Suriye'den çekilme kararı 14 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasında heyetlerin de katıldığı telefon görüşmesinde alınmıştı. Trump neredeyse bütün dünyayı şoka uğratan çekilme kararını Erdoğan'ın DEAŞ ile ilgili ikna edici açıklamaları sonunda almıştı.
Yeni Şafak
Menbiç ve Haseke’de DEAŞ terörünün azmettiricileri
Menbiç ve Haseke’de DEAŞ terörünün azmettiricileri
Türkiye'nin büyük bir zaferle sonuçlandırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı askeri harekatları sonrasında Menbiç üzerinden Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon için sınıra yakın bir çok bölgede geniş çaplı yığınak yapılması askeri harekat için kararlığının bir işaretiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Bir gece ansızın gelebiliriz sloganı” Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonun eli kulağında olduğunu da adeta dosta ve düşmana ilan ediyordu.


Yeni Şafak
FETÖ’nün darbe koordinatörü
FETÖ’nün darbe koordinatörü
17/25 Aralık 2013 yılında yargı ve emniyet'e sızan FETÖ/PYD örgüt mensuplarınca gerçekleştirilen darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu davayla ilgili olarak yapılan yargı süreci sonrasında açıklanan gerekçeli kararda ''FETÖ'nün,'hükümeti yıkmaya teşebbüs eylemleriyle ülkede siyasi ve ekonomik kriz yaratarak hükümeti iş göremez hale getirip istifaya zorladığı açıklanmıştı.
Yeni Şafak
Suudi Kralı ve Veliaht Prensi Mekke ve Medine’nin hizmetkarları mı?
Suudi Kralı ve Veliaht Prensi Mekke ve Medine’nin hizmetkarları mı?
Gazeteci Cemal Kaşıkçı, İstanbul'da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Suudi devleti içinde legal ve özel olarak oluşturulan bir ayağı dışarıda bir ayağı içeride organize bir yapı tarafından planlı şekilde tuzağa çekilerek vahşice katledildi. Kaşıkçı'nın öldürüldüğünün Riyad yönetimi tarafından itiraf edilmesinin ardından atılan adımlar Suudi yönetiminin tepesindeki panik havasını gözler önüne serdi.
Yeni Şafak
Ergenekon, Balyoz hiç yoktu fikrine katılmıyorum
Ergenekon, Balyoz hiç yoktu fikrine katılmıyorum
Soru üzerine Yargıtay'ın Ergenekon davasına ilişkin kararını değerlendiren Erdoğan, “Bu yargıyla alakalı bir konu. Konuların sulandırılması doğru olmaz. Ama mesela ben bu konuda Sayın Başbuğ konusundaki itirazımda, yargılanacaksa Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini daha o zaman söylemiştim. Bu Ergenekon'da da Balyoz'da da, kimileri haklı olarak yargılandıysa da elbette haksızlığa uğrayanlar da oldu” diye konuştu. “Ergenekon veya Balyoz gibi örgütler yoktur denemez mi demek istiyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Adı tam öyle midir değil midir ayrı konu. Ama ortada hiç bir şey yoktu fikrine de katılmıyorum. Zaten ortada bir şeyler de olduğu için yaşandı tüm bu sıkıntılar. Önemli olan, hakkın er ya da geç tecelli etmesidir. Zulmetmiş olanlar varsa, onlar da layıkları ne ise onu bulmalı” diye konuşmuştu.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.