Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Edebiyatın mimarlığa bakışı
Hayat
Edebiyatın mimarlığa bakışı
Adından da anlaşılacağı üzere eser boyunca yer alan makâleler bizim için edebiyat eserlerindeki mimari bakış açılarını irdeliyor. 304 sayfa boyunca birbirinden farklı tam 39 eser inceleniyor. Bu inceleme 33 yetkin yazar, akamisyen ve sanatçı tarafından gerçekleştiriliyor.
Yeni Şafak
Bursalı bisikletçinin antrenman yaparken ölümden döndüğü anlar kamerada
Gündem
Bursalı bisikletçinin antrenman yaparken ölümden döndüğü anlar kamerada
Bursa'da antrenman yapan bisikletçi Uludağ'dan inerken virajı alamayınca bariyerlere çarparak toprak alana düştü. Ölümden dönen bisikletçinin o anları aksiyon kamerasıyla saniye saniye kaydedildi. Yoldan geçen vatandaşların yardımıyla üzerindeki şoku atlatan Sariöz, olay yerine çağrılan ambulansla hastane kaldırıldı. Kaza sonrası sağlık durumunun iyi olduğunu, bir anlık dalgınlıkla kazayı yaptığını belirten Sariöz, bu sporu yapanlarında güvelik önlemlerine her zaman dikkatli olmaları konusunda uyarmayı ihmal etmedi.
IHA
Bursalı umrecilerden Kabe'de deprem duası
Dünya
Bursalı umrecilerden Kabe'de deprem duası
Elazığ ve Malatya'yı vuran 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğündeki deprem Bursa'dan Kabe'ye giden umrecileri de hüzünlendirdi. Bursalı umreciler Kabe-i Muazzama'yı tavaf ettikten sonra depremzedeler için dua etti. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Bursalı umreciler memleketimizin büyük afetlerden korunması için Allahü Tealaya dua ettiler
IHA
Pandora’nın Kutusu diye yazılır: Gladyo’nun Kutusu diye okunur!
Pandora’nın Kutusu diye yazılır: Gladyo’nun Kutusu diye okunur!

Alev Coşkun’un İmtiyaz Sahibi olduğu Cumhuriyet gazetesi, optik çarpıtmayı pek sever: Siyasi tarihimizi incelerken taammüden kadrajla oynar. Hakikati sumen altı etmeye özen gösterir.

Video: Pandora’nın Kutusu diye yazılır: Gladyo’nun Kutusu diye okunur!


Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, 20 Mayıs’taki köşesinde “Kurtuluş Savaşı’nda tartışılan Amerikan mandacılığı, 1950’lerde adeta kabul edildi” derken sözünü ettiğimiz istikamette bir gözbağcılık yapıyor.

Mister Bursalı böylelikle, 1950 öncesinde 12 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı yapan İsmet İnönü’nün tam teşekküllü Amerikancılığını “sihirli klavyesi” ile bir dokunuşta yok ediyor!

Türkiye’de ABD’nin kontrolü 11 Haziran 1944 tarihinde başladı: İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, yani…

23 Haziran 1944’te Türkiye ile ABD arasında radyo haberleşmesi kuruldu.

ABD’nin Missouri savaş gemisi 5 Nisan 1946’da İstanbul’a geldi! 13 Nisan 1946’da ise CHP hükümeti ABD’den 500 milyon dolarlık kredi istedi.

7 Eylül 1946’da ilk devalüasyon yapıldı…

11 Mart 1947’de Türkiye Uluslararası Para Fonu Teşkilatı’na (IMF) katıldı!

Bir gün sonra, “President Truman” Türkiye ile Yunanistan’a “askeri ve ekonomik yardım” sağlamak için Kongre’den yetki talebinde bulundu. 22 Nisan’da Türkiye’ye yardım onaylandı. Bir ay sonra da, Truman tarafından imzalandı…

Ezcümle, tüm bunlar İsmet İnönü Cumhurbaşkanı iken yaşandı!

*

Evet, Türkiye NATO’ya 1952’de Başvekil Adnan Menderes döneminde girdi: Buna mukabil, Menderes ilerleyen yıllarda “ABD’nin kontrolünden çıktığı için” idam edildi!

ABD’nin Türkiye’deki Gladyo’su eliyle 27 Mayıs 1960’ta Adnan Menderes’i devirmesine; Cumhuriyet gazetesi, neredeyse 60 yıldır “alkış tutuyor!”

ABD yapımı bu darbeyi okuyucularına halen daha “Cumhuriyet Devrimi” diye yutturmaya devam ediyor.

27 Mayıs darbecileri; Ağustos 1960 tarihinde tam 7200 subayı TSK’dan ihraç ederek, Türk Ordusu’nu ABD’nin taleplerine uygun hale getirmişlerdir…

Adnan Menderes’in infaz edilme gerekçelerinden biri de işte bu hadisedir: NATO modernizasyonu kılıfı altında 1958’de kendisinden istenen TSK’da tasfiyeyi reddetmiştir!

İnönü’nün CHP’si; 27 Mayıs darbesinde “MBK” denilen Sam Amca’sının Cuntası ile birlikte hareket etmiştir.

27 Mayıs 1960 öncesindeki devasa yürüyüş ve eylemlerde CHP’nin kontrolündeki üniversiteli genç elemanlar “görev” almıştır. Mesela, Küçük Yalçın o dönemdeki eylemlerle halen daha gurur duyuyor!

Rasim Cinisli’nin ‘Bir Devrin Hafızası’ adlı hatıra kitabının 75. Sayfasında şu satırlar yazılıdır:

Üniversiteler yangın yerine dönmüştü: Hukuk Fakültesi’nin Rektörü Sıddık Sami Onar ile fakültenin hocaları yangına körükle gidiyorlardı…

Öğrenci kesiminde; Mehmet Barlas, Nuri Yazıcı, Ahmet Güryüz Ketenci, Bozkurt Nuhoğlu, Nurettin Sözen gibi militan gençler vardı…

Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’na mensup ve CHP’de görevli Orhan Birgit, Memduh Eren, Alev Coşkun, Nejat Çermen, Suphi Baykam gibi isimler de bu gençlerle birlikte mitingleri ve olayları organize ediyorlardı…

Orhan Birgit, 28 Nisan 1960’taki hadiselerden söz ederken “İtiraf ediyorum ki, organize ettim. O işin, perde arkasındaydım” demiştir! (8 Şubat 2009 tarihli Vatan gazetesi)

Mister Birgit, 1974’te Ecevit’in başbakanlığında kurulan CHP-MSP koalisyonunda Turizm Bakanı ve Hükümet Sözcüsü idi.

Vaktiyle, Ertuğrul Ö. denilen Baronsal Gladyo’cu “özel görevli gazeteciyi” elinden tutup da Hürriyet’e getiren derin bir siyasetçiydi: Hürriyet Vakfı ile Aydın Doğan Vakfı’nın “Yürütme Kurulu” başkanlıklarını da yapmıştır.

ACABA?

Merhum Kemal Yamak’ın “Ecevit’in vekilleri de Özel Harpçi idi” şeklindeki sözlerini, tam da burada hatırlıyoruz! (Hürriyet, 2 ve 3 Ocak 2006)

Kontrgerilla bahsinde MHP’yi suçlayan Ecevit’e işte bu cevabı vermişti!

Özel Harp Dairesi Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı gibi görevler yapan Yamak, aynen şöyle demişti:

“Özel Harp Dairesi’ne üye olan milletvekilleri, gençliklerinde örgüte alınıyor, sonra vekil oluyorlar. Bu da onların seçilmelerindeki isabeti gösteriyor…

Onların isimlerini kimse bilmez. Belki örgüte alan ilk kişi bilebilir. Çünkü hepsinin kod adı var. Onları kod adları ile çağırırdık. Sadece CHP’de değil bütün partilerde var!”

*

CHP’li Birgit vaktiyle ÖHD üyesi bir vekil miydi, acaba?

1950’DEN ÖNCESİ DİYE BİRŞEY YOK!

17 Mayıs 2019 tarihli Cumhuriyet’te Orhan Birgit ile yapılan bir söyleşi yer aldı: Orada, 14 Mayıs 1950 seçimleri ile 31 Mart 2019’un karşılaştırmasını yapan Mister Birgit, “İsmet İnönü’nün vakur, Erdoğan’ın ise hazımsız olduğunu” söylüyor!

Orhan Bursalı, nasıl 1950 öncesini sihirli klavyesi ile “yok ediyorsa!”; doksan bir yaşında bile sihirbazlık yeteneğinden hiçbir şey kaybetmeyen Orhan Birgit de baştan aşağı hileli 1946 seçimlerini yok sayıyor, sanki “hiç yaşanmamış gibi” konuşuyor!

“Açık Oy, Gizli Tasnif” sisteminin geçerli olduğu 1946’daki Seçim Faciasında; Cumhurbaşkanı İnönü, öylesine vakurdu ki, “DP’nin seçim zaferini gasp etmiş; CHP’yi çok partili hayattaki ilk seçimden galip çıkarmıştı!”

4’lü ittifakın
vaadi yıkım
4’lü ittifakın vaadi yıkım
Isparta’da ekibimize konuşan vatandaşlar, ülke gidişatından memnun olduklarını belirtti. CHP, İP, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ittifakının vaatlerine dikkat çeken Salih Kayan, “Yapılan yatırımları yıkmakla meşguller. Bunlar ancak yıkım ittifakı olabilir” dedi.
Yeni Şafak
Bursalı beşizler bir yaşına girdi
Hayat
Bursalı beşizler bir yaşına girdi
Hatice ve Fatih Yılmaz çiftinin, geçen yıl Bursa'da dünyaya gelen beşizleri 1 yaşını doldurdu. Sağlıkla bir yaşına giren bebekler için aile hastanede doktorlar ile birlikte kutlama yaptı. Bebeklerden birine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın merhum annesi Tenzile adı verilirken diğer kızlara da Hira Nur, Havva, Rabia ve Berfin adları konuldu.
AA
Şehit olacağını 2 gün önce söylemiş
Gündem
Şehit olacağını 2 gün önce söylemiş
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Uzman Onbaşı Serkan​ Bursalı'nın Kahramanmaraş'taki babaevine şehadet haberi ulaştı. Şehit Bursalı'nın 2 gün önce ailesini telefonla arayarak, "Burada büyük bir mücadele var. Şehit olacağım ama korkmuyorum. Terörle mücadelemiz devam edecek. Bizlere dua edin" dediği öğrenildi.
AA
Uzaya öyle bir şey gönderdi ki!
Uzaya öyle bir şey gönderdi ki!
Bursalı börekçi Hasan Acar, Hong Kong'dan getirttiği özel stratosferli balona GPRS takarak, 600 gram peynirli börek ve Türk bayrağını uzaya gönderdi. 39 bin metre yüksekliğe çıkan balon patlayınca paraşütle atılan yerin 95 kilometre uzağına paraşütle yarım saatte düştü.

IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.