Japonya'daki ABD üsleri koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı
Dünya
Japonya'daki ABD üsleri koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı
Japonya'da bulunan Amerikan üslerinde koronavirüs vakaları artıyor. Okinawa üssündeki iki askeri üste yeni vakalar tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı. Japon Vali Tamaki, konuya ilişkin dün düzenlediği basın toplantısında, " Virüse karşı ABD askerlerinin üslerde aldığı tedbirlere ilişkin ciddi şüphelerimiz var." dedi.
AA
Irak’ta ABD ordusuna ait araçlar ateşe verildi
Dünya
Irak’ta ABD ordusuna ait araçlar ateşe verildi
Irak'ta ABD ordusuna ait Hummer tipi askeri araçları ve malzemeleri taşıyan 3 tır kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından durdurularak, ateşe verildi. Çıkan yangını söndürmek için bölgeye itfaiye ekipleri sevk edilirken, ABD'ye ait helikopterler bölgede keşif uçuşu yaptı.
IHA
İzmir'deki 'askeri casuslukta kumpas' davasında karar: 61 sanığa ceza yağdı
Gündem
İzmir'deki 'askeri casuslukta kumpas' davasında karar: 61 sanığa ceza yağdı
Askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün TSK içindeki üyeleri hakkında açılan davada 61 sanığa bir yıl 13 ay ile 10 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları verildi.
AA
TSK'nın konuşlanacağı Vatiyya Üssü'nü vuran uçakların bıraktığı izler
Dünya
TSK'nın konuşlanacağı Vatiyya Üssü'nü vuran uçakların bıraktığı izler
Tarihler 4 Temmuz Cumartesi'yi gösterdiğinde Libya, son dönemlerin en hareketli günlerine şahit olacaktı. Milli Savunma Bakanı Akar, Libya'nın başkenti Trablus'u ziyaret ederek, bir takım kritik görüşmeler gerçekleştirdi ve iki ülke arasında anlaşmalar sağlandı. Akar'ın uçağı Libya'dan henüz yeni ayrılmışken, Vatiyya Hava Üssü'ne kimliği belirsiz savaş uçaklarınca hava saldırısı düzenlendi. Peki bu saldırının arkasında kim vardı? Türkiye'nin üsse getirdiği stratejik sistemler neden ve nasıl hedef alındı? Gelişmelerin perde arkasını Neler Oluyor'da anlattık:
Yeni Şafak
Ankara Libya’daki saldırıdan Birleşik Arap Emirlikleri’ni sorumlu tutuyor
Ankara Libya’daki saldırıdan Birleşik Arap Emirlikleri’ni sorumlu tutuyor

Libya’da Mayıs ayında Vatiyye Hava Üssü’nün Türkiye destekli Trablus hükümeti tarafından kontrol altına alınması, darbeyle ülkeyi ele geçirmeye çalışan Hafter’e bağlı güçlerin 14 aydır yürüttüğü mücadelenin çökmesine yol açmıştı.

Cumartesi günü bu üsse bir saldırı oldu ve Türkiye’den gönderilip buraya konuşlandırılan Trablus yönetimine, yani Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne ait bazı sistemler zarar gördü.

Reuters tarafından duyurulan haber, daha sonra Milli Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından doğrulandı.

Bir bakanlık yetkilisi saldırıyı doğrulayan ifadeler kullandıktan sonra, “Bu saldırı darbeci Hafter’in ve dış güçlerin istikrarsızlık ortamını devam ettirme iradesini göstermektedir. Bu müdahaleler devam ettikçe, darbeci Hafter’e destek açıkça sürdükçe istikrarsızlık ve çatışma ortamı beslenecektir. Barış ve istikrarın temini için bölgedeki faaliyetler devam etmektedir” dedi.

ÜST DÜZEY BİR TÜRK YETKİLİ: SALDIRIYI BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ YAPTI

Vatiyye Hava Üssü’ne yönelik saldırının zamanlaması da hayli dikkat çekici idi.

Hemen öncesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında üst düzey askeri yetkililerden oluşan bir heyet, Libya’da kapsamlı görüşmeler yapmıştı.

Belli ki bu saldırıyı yapanlar bir yönüyle de Akar ve beraberindeki heyetin bu ziyaretini gölgelemek, boşa çıkarmak ya da buna dönük bir mesaj vermek istercesine böyle bir niyetle böyle bir planlama yapmışlardı.

Hava Üssü’ne yapılan saldırıyı kimin yaptığı konusunda Ankara’dan resmi bir açıklama yapılmadı.

Ama bu, saldırıyı kimin yaptığının bilinmediği anlamına gelmiyor.

Dün bu bilgiye sahip olabilecek üst düzey bir yetkiliye “Saldırıyı kimin yaptığı belli mi” diye sordum.

Muhatabım, herhangi bir tereddüt emaresi göstermeden doğrudan Birleşik Arap Emirlikleri’ni işaret etti, ‘saldırıyı onlar yaptı’ dedi.

İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA: PRENS MBZ’İN ADAMI O TWİTİ NEDEN SİLDİ?

Vatiyye Üssü’ndeki sistemlere yapılan saldırı konusunda Birleşik Arap Emirlikleri adına da herhangi bir resmi açıklama yapılmış değil.

Bunda şaşılacak bir durum yok tabii. Neden derseniz, Türkiye’deki yönetime karşı darbe girişimleri dahil her türlü kötülüğün bir şekilde içinde yer alan BAE yönetimi, hep ‘sütre gerisinde kalarak’ hareket edegeldi.

Ama bu defa, “Allah söyletti” dedikleri türden bir gelişme oldu.

BAE kraliyet ailesine, yani Prens Muhammed Bin Zaid’e part time danışmanlık yapan, siyaset bilimci Abdulhalık Abdullah isimli bir adam baklayı ağzından çıkardı, “Birleşik Arap Emirlikleri Türklere iyi bir ders verdi” diye twit attı.

Aynı isim, bir süre sonra bu twiti sildi. İhtimal, danışmanlık yaptığı Kraliyet ailesinden “Nasıl açık verirsin” diye zılgıt yediği için bu twiti silmiş de olabilir.

ANKARA BAE’YE NASIL BİR CEVAP VERECEK?

Ankara’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne karşı epeydir ciddi anlamda bir öfke birikmiş durumda.

Yıllardır her türlü bel altı vuruşun arkasında duran, para gücüyle suni lobiler oluşturup kampanyalar yürüten, bunlar da yetmedi Gezi olaylarında, 15 Temmuz’da olduğu gibi hükümeti devirme amaçlı darbe girişimlerine doğrudan destek veren bir yönetimden söz ediyoruz.

Uzun süredir devam eden bu tutum karşısında Ankara sabırlı bir tutum sergileyegeldi. Ancak son zamanlarda bu sabrın artık sınırlarda dolaşmaya başladığı ve taşmak üzere olduğuna dair sinyaller artmaya başladı.

Cumartesi günü Vatiyye Hava Üssü’ne yapılan saldırı, böyle bir atmosferde yani Birleşik Arap Emirlikleri’ne artık tahammülün kalmadığı bir zeminde karşımıza çıktı.

Dolayısıyla bu saldırıya bir cevap verilmesini beklemek, akla ziyan bir durum olmayacaktır.

Nerede mi?

Bir bilgi yok, sorduğumuz, mesaj attığımız yetkili isimler ‘emojiler’ kullanarak cevaplar verip işin bu kısmını gizli tutuyorlar.

Ama nerede sorusuna “Yine Libya’da?” cevabı verilse şaşırmazdım.

BAE’nin intiharı: Vatiyye Üssü'ne yapılan saldırıyı BAE'nin üstlenmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi
Dünya
BAE’nin intiharı: Vatiyye Üssü'ne yapılan saldırıyı BAE'nin üstlenmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi
Vatiyye Üssü’ne yönelik saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri üstlendi. Tansiyonun üst seviyede olduğu cephe hattında Türkiye destekli Libya ordusu karşı operasyona başladı. Rusya’nın Cufra’ya gönderdiği modernize Pantsir’lerden biri vuruldu, Rus paralı askerlerden 3’ü öldü, 7’si de yaralandı.
Yeni Şafak
Libya'da hükümet güçlerinden Sirte kentine geniş çaplı askeri sevkiyat
Dünya
Libya'da hükümet güçlerinden Sirte kentine geniş çaplı askeri sevkiyat
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçler, Sirte kentini darbeci General Hafter'e bağlı milislerden temizlemek için kente geniş çaplı askeri sevkiyat gerçekleştirdi. Yüzlerce askeri araçtan oluşan konvoylar Sirte'ye doğru hareket etti.
AA
Libya: Vatiyye Üssü, Hafter'in sahip olmadığı ileri teknoloji uçaklarla vuruldu
Dünya
Libya: Vatiyye Üssü, Hafter'in sahip olmadığı ileri teknoloji uçaklarla vuruldu

Libya Savunma Bakanlığı, başkent Trablus'un batısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne düzenlenen hava saldırısında kullanılan uçakların "ileri teknoloji" olduğunu ve yabancı bir güç temin etmediği sürece ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in bunlara sahip olamayacağını belirtti.

AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.