Kemal Bey iğneyi kime, çuvaldızı kime batıracak?
Mehmet Şeker
Kemal Bey iğneyi kime, çuvaldızı kime batıracak?
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız niçin bize oy vermiyor diye düşünmeye başlamışlar.Yurt içi tamam da dışı kaldı.Yine de bu bir gelişmedir.Sıkıntıyı görmek ve çözüm bulmak adına harekete geçmek… Az iş mi?Başlamak için geç olsa da bunca yıl sonra oy alamadıklarını fark ettiklerinden ötürü tebriklerimizi sunalım.Kemal Bey tespiti yapmış.Niye bize oy versinler isimli gazelinde şöyle diyor:“Biz güven vermiyorsak, niye bize oy versinler? Siyaseti bireysel çıkarlar üzerine inşa ediyorsak, niye bize...
İnsana bak ama önce: İn Sana Bak
Hayat
İnsana bak ama önce: İn Sana Bak
Şair Erkan Kara’nın yeni kitabı İn Sana Bak Hayal Yayınları’ndan çıktı. “Biraz da insanı iyi yapmak derdindendi bu şiirler...” diye okura bir son ütücülük fırsatı vermiş Kara. Şiirlerinde Asaf Halet Çelebi, Ziya Osman Saba, Cahit Zarifoğlu, Behçet Necatigil’in de izlerini görmek mümkün.
Yeni Şafak
Şairin arayışı  imtihanıdır
Hayat
Şairin arayışı imtihanıdır
Mustafa Özçelik kelimelerin anlam yüklü dünyalarından renkler, sesler, tatlar taşıyan şairlerin imtihanının, Hak ve hakikat olanı arama yolculuğu olduğunu söylüyor.
Yeni Şafak
Islak imzalı
mısralar
müzayedede
Gündem
Islak imzalı mısralar müzayedede
Eserleriyle Türk edebiyatına damgasını vuran Cumhuriyet dönemi şairleri Cahit Sıtkı Tarancı, Sabahattin Ali, Sabri Esat Siyavuşgil’in kaleme aldığı, bugün tarihi nitelik kazanmış ıslak imzalı şiirleri ve mektupları, online müzayedede satışa sunuldu.
Yeni Şafak
Yahya Kemal Cahit Sıtkı’ya 
ne söyledi?
Hayat
Yahya Kemal Cahit Sıtkı’ya ne söyledi?
Yahya Kemal’e ait pek fazla röportaj yoktur. Paris’ten döndükten sonra sayılı röportajlarından birini henüz 26 yaşında olan Cahit Sıtkı’ya verir. Kültür Haftası adlı yeni bir derginin çalışmalarını yürüten Yahya Kemal bu röportajında ilk kez ‘mektepten memlekete’ sözünü kullanır ve Paris’in bu anlamda niçin bir mektep olduğunu dile getirir.
Yeni Şafak
Yıllar sonra ilk kez
Hayat
Yıllar sonra ilk kez
Cahit Sıtkı Tarancı'nın ailesi ve dostları için yazdığı mektuplar ölümünün 60. yılında yeniden okurla buluşuyor. Avuçlarıma Sığmıyor Yıldızlar'da şairin Namık Kemal hakkında kaleme aldığı bir değerlendirmesini de ilk kez okuyacağız.
Yeni Şafak
İmam Yavuz Yılmaz'ın cenazesinde şiir okudu
Hayat
İmam Yavuz Yılmaz'ın cenazesinde şiir okudu
Mesut Yılmaz'ın ölen oğlu Yavuz Yılmaz'ın cenaze namazının öncesinde konuşan imam, Cahit Sıtkı Tarancı'nın "35 yaş" şiirinden dizeler okudu.
Yeni Şafak
Bazen bir tabir için yıllarca eseri bekletirim
Hayat
Bazen bir tabir için yıllarca eseri bekletirim
İran dili ve edebiyatı uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kanar tarafından yeniden çevrilen Sadık Hidayet’in Kör Baykuş’u Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı. Sadık Hidayet’in romanlarını Türk okurlarıyla buluşturan Kanar, bazen anlamını bulamadığı bir tabir için eseri yarım bıraktığı yada yıllarca beklediğini söylüyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.