Aizanoi kazılarında "anıt mezar" bulundu
Hayat
Aizanoi kazılarında "anıt mezar" bulundu
Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan, Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'na ev sahipliği yapan ve "İkinci Efes" olarak adlandırılan Aizanoi Antik Kenti'nde yürütülen kazılarda anıt mezara ulaşıldı. Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Zerrin Erdinç, "Daha önce yaptığımız araştırmalarda, burada heron adı verilen bir anıt mezar olduğunu öngörüyorduk. Agorada olduğunu tespit ettiğimiz bu anıt mezarın etrafında kazı çalışmaları yürütüldü. 'Heron' olarak adlandırdığımız mezarın da kentin kurucusu olan Azan'ın mezarı olduğu görüşündeyiz" dedi.
AA
Aizanoi Antik Kenti bayramda doldu taştı
Hayat
Aizanoi Antik Kenti bayramda doldu taştı
Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve binlerce yıllık tarihi kalıntılarıyla Kütahya'nın dünyaya açılan penceresi olan Aizonai Antik Kenti'ne bayram tatili süresince Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçi akını yaşandığı bildirildi.
IHA
En sağlamı Kütahya'da
Hayat
En sağlamı Kütahya'da
Üzerinde Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesini anlatan figürlerin bulunduğu Amazonlar lahdi, Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.
AA
Zeus Tapınağı'nda yüzlerce Türk izi
Hayat
Zeus Tapınağı'nda yüzlerce Türk izi
"İkinci Efes" olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti'nde bulunan Zeus Tapınağı'nda, Çavdar Türklerine ait 400 figür tespit edildi. Kazı başkanı Prof. Dr. Elif Özer, incelenen figürler neticesinde tapınakta 5-6 farklı gruptan savaşanları ve bunların liderlerinin olduğunu ifade etti.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.