Meriç’ten Antakya’ya, İstanbul’dan Paris’e… ‘Bu Ülke’nin Cemil Meriç’i
Nuriye Çakmak Çelik
Meriç’ten Antakya’ya, İstanbul’dan Paris’e… ‘Bu Ülke’nin Cemil Meriç’i
Rumelili bir ailenin çocuğu olan Cemil Meriç, Meriç Nehri yakınlarında yer alan Dimetoka’nın Müftüsü Hafız İdris Efendinin torunuydu. Rüştiye tahsili alan babası Mahmut Niyazi Bey, Harim’de Mahkeme Reisi olarak görev yaparken Cemil Meriç dünyaya gelmeden kısa süre önce Antakya’ya Ziraat Bankası Müdürü olarak geçmek istemiş, aile yolda Reyhaniye’ye uğrayıp dostları Osman Ağa’yı ziyaret etmişti. Annesi Zeynep Hanım Cemil Meriç’i 12 Aralık 1916 günü misafir olarak konakladıkları bu evde dünyaya get...
Görme engelliler Cemil Meriç okuyacak
Hayat
Görme engelliler Cemil Meriç okuyacak
Bahçelievler Belediyesince düzenlenen "Cemil Meriç 100 Yaşında" etkinlikleri kapsamında Braille alfabesiyle basılan "Cemil Meriç Eserlerinden Seçmeler" kitabı, görme engellilerle buluştu.
AA
Cemil Meriç doğduğu evde yaşatılacak
Hayat
Cemil Meriç doğduğu evde yaşatılacak
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğduğu ev restorasyon çalışmalarının ardından "Kültür Evi"ne dönüştürüldü.
AA
'Cemil Meriç Türkiye için tek başına bir üniversite oldu'
Hayat
'Cemil Meriç Türkiye için tek başına bir üniversite oldu'
Düşünür yazar tercüman ve sosyolog Cemil Meriç, Türk Ocakları İstanbul Şubesince düzenlenen, "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç" adlı panelde anıldı. Cemil Meriç'in kızı yazar Prof. Dr. Ümit Meriç, "Aydınlığı önce kendi içinde inşa etti ve sonrasında bizimle paylaştı. Güzel Türkçesinin yanında, Fransızların bile ayırt edemediği çok iyi bir Fransızcası vardı. Cemil Meriç, Türkiye için tek başına bir üniversite oldu" dedi.
AA
Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür
Hayat
Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür
Yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğduğu ev, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor. Meriç'in kızı, "İnsanlara bıraktığı birbirinden anlamlı ve kıymetli eserler, onun halen yaşadığını gösteriyor. Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür. Her yaştan vatandaşın eserlerine ilgi göstermesi bizleri çok mutlu ediyor" dedi.
AA
Körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bir mütefekkir
Hayat
Körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bir mütefekkir
Cemil Meriç için sözle ve yazıyla kazanılmayacak savaş yoktur. Kalem sahiplerine düşen ilk vazife telaş etmemek, öfkelenmemek, kin kışkırtıcısı olmamaktır. Bir kılıcın kazandığı zaferleri başka bir kılıç yok edebilir. Kalemle yapılan fetihler ise tarihe mal olur. Tarihe, yani ebediyete!
Yeni Şafak
“Sen bizden değilsin!”
Fatma Barbarosoğlu
“Sen bizden değilsin!”
Hatırlamanın kimyası uzun zamandır dikkat alanım içinde. Geçmişin bir yerinde, biz onları çoktan unutmuş iken hatırlanmak için bir vesile bekleyen “o yaşanmışlıklar”hangi yolu takip ederek kendilerini bugüne dahil ediyor? Son yıllarda hatırladıklarımdan daha çok hatırlamama vesile olan şeyler üzerinde duruyorum. Biraz sonra dikkatinize sunacağım konu da hatırlamanın kimyasına dair. Sosyal Bilimler Lisesi’nden bir öğrenci, üniversite imtihanına gireceğini, benim de bu imtihanla ilgili unutulmaz b...
Türkiye, neden beklenen’dir?
Yusuf Kaplan
Türkiye, neden beklenen’dir?
Önce az, öz ama sarsıcı bir aforizma: Biz gelince onlar / Batılı emperyalistler defolup gidecek coğrafyamızdan; yeter ki, biz önce kendimize gelelim. Şu hâlimizle bile yeryüzünün mazlumlarına sahip çıkan, kimsesizlerin kimsesi, sahipsizlerin sahibi olan büyük ölçüde sadece biziz şu çivisi çıkmış dünyada. Üstelik de hiçbir maddî, siyasî, dünyevî beklenti içine girmeden, hiçbir karşılık beklemeden kol kanat geriyoruz mazluma. Dünyanın ruhu biziz. Bu çok açık ve net.Bizi bekliyor tarih ama bunu gör...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.