Ötelenen kredi taksitlerinden faiz alınmasın
Ötelenen kredi taksitlerinden faiz alınmasın

İnsanları evlerine hapseden, davranış biçimlerini değiştiren, yeni bir yaşam tarzını zorlayan, işletmeleri kilitleyen salgının verdiği ekonomik hasarın olası boyutu halen kesin olarak tahmin edilememektedir.

İşini kaybeden, işyerlerini açamayan, gelir akışı kesilen vatandaşların kredi, kredi kartı ve diğer ödemeleri adeta kilitlenmiş, çaresizlik içinde olağanüstü günlerin geçmesini beklemekteler. En önemlisi de asgari yaşam standartlarını yürütecek geliri temin etmeye çalışanların yaşadığı sıkıntılardır. Özellikle kredi borçları ve gelir gider dengesi bozulduğu dönemlerde vatandaşın sırtında büyük bir yük haline gelebilmektedir.

**

Türkiye’deki finansal istikrarın korunması ve yaşanan salgın sürecinin ekonomiye, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkilerini asgari düzeye indirme amacıyla ‘Finansal İstikrar Kalkanı’ olarak nitelendirilen birtakım tedbirler açıklandı.

Bu tedbirler kapsamında; salgın nedeniyle büyük sorunlar yaşayan, can güvenliği (sağlık) ve hayatta kalma derdine düşen hane halklarının ve küçük işletmelerin borçları öteleniyor ve nakit ihtiyaçları bir nebze de olsa karşılanıyor.

**

Bankaların, kamu bankaları öncülüğünde katıldıkları ekonomik önlem paketinde kredi borcu, kredi kartı ve artı paraya ait taksitlere öteleme imkanı sağlandı. 3 ayı bulan bu öteleme faizsiz değil. Buna rağmen işsiz kalanlar ve dükkanını açamayan esnaf mevcut kredi, kredi kartı ve artı paralarını yatıramayacak duruma geldiğinden öteleme hakkını kullanmak için bankalara akın ettiler.

Bankalar, kredi ertelemesi için son kredinin ödenmiş olması şartını koşuyor. Bu durum ise zaten zorda olan, evinden çıkamayan, para basma yetkisi olmayan (!) tüketiciyi isyan noktasına getiriyor.

Ayrıca, ötelenen krediler yeni vadeye yayılmayacaktır. Şöyle ki; 3 aylık öteleme sonrasında toplam vade uzamayacak, ötelenen taksitler ek faizle beraber kalan taksitlere eklenecektir.

Vatandaşlar, zor günleri aşabilmek ve takibe girmemek için bu esnekliği kullanmak istemekte ve karşılığında ise öteleme faizini kabul etmek zorunda kalmaktadır.

**

Esnaf/tüccar/işletmelerin kullandığı ticari kredilerin taksit ertelemeleri bankadan bankaya farklılık gösterse de, firmaların taksit/devre sonu faiz ötelemesi onlar için de gelecek dönemde daha önemli bir yük getirebilir. Çünkü ötelenen 31/03/2020 devre sonu faiz ödemesi veya Nisan 2020 taksiti ‘Spot Kredi’ gibi olabilmekte, 3 ay sonra tek kalemde ödenmesi beklenmektedir. Bazı bankalar mevcut vadeye ek vade uygulasa da, bazıları tek kalemde tahsil etme yoluna gidebilmektedir. Oysa, firmaların normalleşmeye kontrollü olarak geçeceği dönemde, eski iş potansiyelini yakalaması güç olacağı için, ertelenen ödemeler nedeniyle yeni kaynak ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında kamu bankalarınca piyasaya sürülen KGF teminatlı ‘Can Suyu Kredisi’ aslında bu riski ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ciro aralıklarına göre farklılık gösteren tutarlarda firmalara 6 ay ödemesiz olarak kullandırılmaktadır. Yıllık % 7.5 gibi bir faiz oranı uygun olsa da neticede firmalar için bir maliyet doğuracağı da açıktır.

**

Burada uygulamayı (ödemelerin ertelenmesi) vatandaş ve bankalar açısından olası etkileri noktasında kısaca değerlendirelim.

Vatandaş açısından avantajlı kısmı; normal şartlar altında kredi taksitlerini 3 ay ödememe durumunda yasal takibe ve hatta bazı bankalarda icra işlemine kadar varabilecek yaptırımların söz konusu kararlar çerçevesinde uygulanmayacak olmasıdır. Ayrıca, kredi çeken vatandaşların kredi skorları da bu öteleme nedeniyle olumsuz etkilenmeyecektir.

Vatandaşlara ödeme kolaylığının sağlanması, icra takip işlemlerinin uygulanmaması avantaj olarak değerlendirilebilir. Buna karşılık, kredinin geri ödeme tutarı öteleme faizinden dolayı artmakta ve vatandaşa yeni bir yük getirmektedir.

Bankalar açısından bakıldığında ise; bankaların nakit tablolarında kısa vadede kredi taksit geri ödemelerinde düşüşler görülecek, buna karşılık faiz gelirleri artmış olacaktır. Aynı zamanda bankaların kredi karşılık tutarlarında kısa vadede düşüş gerçekleşmeyecek ve kredilerin sabit maliyetleri bir süre daha devam edecektir.

**

İnsanlara asgari yaşam standardını temin edecek gelirin garanti edilmesi, ekonomide tekrar çarkların döneceği sürece (normal hayata geçiş) kadar her kesimin gücü ölçüsünde özveride bulunması gerekmektedir. Normal dönemde büyük karlar elde eden bankacılık kesiminin özellikle kredi erteleme sürecinde; vadelerin uzatılması ve 3 aylık vade ertelenmesine faiz tahakkuk ettirmemesi (şu an böyle bir şey yok) bankaların elinin taşın altına sokması anlamına gelecektir.

Fark atabilecek bir dönemdeyiz: Türkiye'nin bu konuda ciddi potansiyeli var
Ekonomi
Fark atabilecek bir dönemdeyiz: Türkiye'nin bu konuda ciddi potansiyeli var
Dünya hızla değişirken ciddi travmalar yaşandığına dikkat çeken Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Böyle kaotik dönemlerde hızlı değişebilen, hızlı hareket edebilen, esnek ve tüccar, girişimci kafası olan toplumlar daha hızlı yükselebilirler. Türkiye’de bu anlamda böyle bir potansiyel var. Çok hızlı fark atabileceğimiz bir döneme giriyoruz” dedi.
Yeni Şafak
Çırpınırdın Karadeniz: Stalin'in şehit ettiği milli şair Ahmet Cevad
Hayat
Çırpınırdın Karadeniz: Stalin'in şehit ettiği milli şair Ahmet Cevad
Hayatını milletinin mücadelesine adamış, Azerbaycan Milli Marşı'nın şairi Ahmet Cevad 5 Mayıs 1892 yılında doğdu. Stalin tarafından Türk milliyetçisi olduğu gerekçesiyle kurşuna dizdirildiği güne kadar hem kalemiyle hem silahıyla memleketi için mücadele eden Cevad, ülkemizde 'Çırpınırdın Karadeniz' gibi eserleriyle tanınıyor. Henüz 20 yaşında Balkan Savaşlarına gönüllü asker olarak kaydolup Bakü'den Edirne'ye savaşa katılan Cevad'ın eserlerindeki berrak Türkçesi çoşkun ırmakları andırıyor.
Yeni Şafak
İlahiyatçı Prof. Dr. Akşit: Peygamber Efendimizin sünnetine yapıştığımız için Allah sırtımızı yere getirmiyor
Ramazan
İlahiyatçı Prof. Dr. Akşit: Peygamber Efendimizin sünnetine yapıştığımız için Allah sırtımızı yere getirmiyor
Tükenmek bilmeyen bir ilim aşkıyla talebelerin dini ilimler yolunda yetişmesinde öncülük eden Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit, ilerleyen yaşına rağmen çeşitli vakıf ve camilerde hadis ve fıkıh dersleri verme geleneğini sürdürüyor. Mehmed Zahid Kotku'nun imamlık yaptığı camide müezzinlik yaparak Kotku'dan icazet alan ve özellikle onun sohbet halkasından çok etkilenen Akşit, "Mehmed Zahid Kotku'nun evinde her akşam sohbet olurdu. Hep de böyle seçkin adamlar, her akşam gelirlerdi, ben onlara çay, kahve verir, sofra kurardım. O meclis beni çok etkiledi" sözleriyle yaşadıklarını anlatıyor. Aklına 'köyde, küçük yerde adam olunmaz' fikri gelmesi üzerine
İmam Hatip Okulu'na kayıt olmak için gittiği Isparta'da parası olmadığı için 10 gün parkta yatan Akşit, önce tıp fakültesine daha sonra hukuk fakültesine kaydını yaptırdı. Gençlere tavsiyelerde bulunan Akşit, "Evvela şahsiyet sahibi olacağız. Arkadaşlık çok önemli. Her girilen ortama, araziye uymamak lazım. Biz çalışacağız. Gavur da boş durmuyor tabii ki. Gayret edeceğiz. Bizi Suriye'ye benzetemediler. 15 Temmuz bunun alametidir. Peygamber Efendimizin sünnetine yapıştığımız için Allah sırtımızı yere getirmiyor arkadaş. Bunun başka bir izahı yok'' dedi.
AA
Gıda harcamaları için taksit çağrısı!
Ekonomi
Gıda harcamaları için taksit çağrısı!
Koronavirüs salgını sonrası çok sayıda tedbir hayata geçirilirken TESK'ten dikkat çeken bir öneri geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle gıda alışverişlerinde bireysel kartlara da geçici süreliğine taksit imkanı sağlanmasını istedi.
AA
Kırk aileye her gün ücretsiz süt dağıtıyor: İneklerimizi devlet vermişti, şimdi bizim verme zamanımız
Koronavirüs
Kırk aileye her gün ücretsiz süt dağıtıyor: İneklerimizi devlet vermişti, şimdi bizim verme zamanımız
Nevşehir'de bir mandıra işletmecisi, üç yıl önce devlet desteğiyle satın aldığı ineklerden elde ettiği sütün bir kısmını, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde iş yerini kapatan veya ücretsiz izne ayrılan dar gelirlilere para talep etmeden veriyor. İşletmeci "Cumhurbaşkanımız ne zaman tamam derse biz de o vakte kadar sürdüreceğiz. İneklerimizi devlet vermişti, şimdi de bizim verme zamanımız diye düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.
AA
Bakan Kurum açıkladı: TOKİ taksitleri 3 ay ertelendi
Ekonomi
Bakan Kurum açıkladı: TOKİ taksitleri 3 ay ertelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların 3 aylık TOKİ taksitlerinin ertelendiğini açıkladı. Koronavirüsle mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' çağrısıyla başlattığı milli mücadele kampanyası sonrası belediyelerin yardım parası toplamasını da eleştiren Bakan Kurum, "Alternatif kampanyalar başlatmak bu süreci baltalar" ifadelerini kullandı.

Diğer
Sebze ve meyve zinciri iyi işliyor: Hijyen kuralları titizlikle uyuluyor
Ekonomi
Sebze ve meyve zinciri iyi işliyor: Hijyen kuralları titizlikle uyuluyor
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, sebze ve meyvede tedarik zincirinin sorunsuz işlediğini açıkladı. Tavşan, hijyen kurallarına titizlikle uyulduğunu belirtti.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.