Mehmet Aydın tarihi ceza alabilir
Ekonomi
Mehmet Aydın tarihi ceza alabilir
Son olarak yurtdışına kaçış görüntüleri ortaya çıkan Çiftlik Bank'ın kurucusu firari Mehmet Aydın'ın yakalanması için Kırmızı Bülten bekleniyor. Mehmet Aydın'ın İnterpol'ün arananlar listesine alınması ile kısa zamanda yakalanması bekleniyor. Hukukçulara göre ise 132 binden fazla mağdurun şikayetçi olması halinde Aydın'ın alacağı ceza Türk hukuk tarihinin en yüksek cezası olabilir.
Yeni Şafak
Uyarı üstüne uyarı geliyor: Uyanık olun!
Ekonomi
Uyarı üstüne uyarı geliyor: Uyanık olun!
Çiftlik Bank sisteminin çökmesi üzerine benzeri uygulamalarla ilgili çok sayıda uyarı yapan hükümet kanadında son uyarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan geldi. Çiftlik Bank benzeri sistemlerle ilgili insanların yatırım yaparken sorgulaması gerektiğine dikkat çekerek ''Bütün vatandaşlar uyanık olmalı'' diyen Bakan Fakıbaba, firari Mehmet Aydın'la ilgili ise ''Açık bir şekilde adam aldı götürdü yani ama inşallah Türkiye'ye getiririz diye düşünüyorum." dedi.
AA
1 milyar vurmuş
Gündem
1 milyar vurmuş
Çiftlik Bank’a yönelik dosyalar Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda toplanacak. Başsavcılıklara gönderilen yazıda çarpıcı bilgiler yer aldı. Sistemin 80 bin kişiden 511 milyon TL değil, 132 bin üyeden 1 milyar 139 milyon TL topladığı ortaya çıktı.
Yeni Şafak
Sütbank üyelerine şok mesaj
Ekonomi
Sütbank üyelerine şok mesaj
Konya Karapınar’da kurulu bir çiftliğe yüzlerce kişi para yatırdı. Sütbank adı verilen sistemle üyelerin parası ile aldıkları ineklerin süt parası ödeneceği vaat edildi. Bir yıl kadar önce temeli atılan sistemin, bir ay önce üyelere gönderilen mesajla çöktüğü anlaşıldı. Mesajda “… 533 adet hayvan ölmüştür. Bu sebeple çiftliğimizde üretim geçici süreyle durmuştur” denildi.
Diğer
Çiftlik Bank'tan sonra Sütbank
Ekonomi
Çiftlik Bank'tan sonra Sütbank
2007 yılında kurulan ve bin 300 üyeden 120 milyon lira toplayıp düzenli süt parası ödemeyi vaat eden Sütbank’ta işler yürümedi. İki yıldır süt parası alamayan üyeler Emekli Albay Kılıç liderliğinde yönetimi devraldı ama 4500 hayvandan geriye 900 kaldı. Kalan hayvanlar ve tesisin de icra yolu ile satışı gündemde.
Diğer
Bu da Enerji Bank
Ekonomi
Bu da Enerji Bank
Binlerce kişiyi dolandıran CEO Mehmet Aydın'ın bir de Enerji Bank kurduğu ortaya çıktı. Yazılımı hazırlanan bu sistem Aydın ile ortağının arası açılınca yarım kalmış. Bu proje kapsamında toplanacak paralarla rüzgâr ve güneş türbünleri kurulması, buradan üretilecek elektriğin de devlete satılacağı kurgusu yapıldı.
Diğer
Mağdurların
yarısı yine
para yatıracak
Gündem
Mağdurların yarısı yine para yatıracak
Çiftlik Bank dolandırıcılığının ortaya çıkarılmasında önemli misyon üstlenen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mağdurlar arasında yapılan anketten çıkan ilginç sonucu açıkladı: Çiftlik Bank mağdurlarının yüzde 50’sine yakını, ‘Bir daha olsa yine paramızı yatırırız’ yanıtını vermiş.
Yeni Şafak
Bir yemeğe 90 bin lira
Gündem
Bir yemeğe 90 bin lira
Çiftlik Bank vurgunuyla 80 bin kişiyi yaklaşık 500 milyon lira dolandırdıktan sonra yurtdışına kaçan “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Dubai’de bir kadınla yemek yiyen Aydın, 90 bin lira hesap ödedi.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.