75 bin yıl hapsi isteniyor
Ekonomi
75 bin yıl hapsi isteniyor
Çiftlikbank soruşturması kapsamında ‘tosuncuk’ lakabıyla tanınan firari sanık Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisi hakkında 75 bin 260’şar yıl, örgüt üyeleri ve örgüte yardım eden 30 sanığın ise 13’er yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Sanıkların 10-17 Mayıs tarihleri arasında yargılanmasına başlanacak.
Yeni Şafak
Mehmet Aydın tarihi ceza alabilir
Ekonomi
Mehmet Aydın tarihi ceza alabilir
Son olarak yurtdışına kaçış görüntüleri ortaya çıkan Çiftlik Bank'ın kurucusu firari Mehmet Aydın'ın yakalanması için Kırmızı Bülten bekleniyor. Mehmet Aydın'ın İnterpol'ün arananlar listesine alınması ile kısa zamanda yakalanması bekleniyor. Hukukçulara göre ise 132 binden fazla mağdurun şikayetçi olması halinde Aydın'ın alacağı ceza Türk hukuk tarihinin en yüksek cezası olabilir.
Yeni Şafak
1 milyar vurmuş
Gündem
1 milyar vurmuş
Çiftlik Bank’a yönelik dosyalar Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda toplanacak. Başsavcılıklara gönderilen yazıda çarpıcı bilgiler yer aldı. Sistemin 80 bin kişiden 511 milyon TL değil, 132 bin üyeden 1 milyar 139 milyon TL topladığı ortaya çıktı.
Yeni Şafak
Çiftlikbank’tan sonra şimdi de 'Tanker Bank' dolandırıcılığı
Ekonomi
Çiftlikbank’tan sonra şimdi de 'Tanker Bank' dolandırıcılığı
Türkiye’de Saadet zinciri ile kurulan ‘Çiftlikbank’ olayının ardından bu seferde aynı yöntemle kurulan ‘Tanker Bank’ olayı ortaya çıktı. 5 yıl önce başlayan ve hayali tanker alıp hisse sahipleri adına çalıştıran Mustafa Ç. topladığı 70 milyon lira parayla kayıplara karıştı. Mağdurların büyük bölümü Giresun'un Yağlıdere ilçesi ile bu ilçeden ABD’ye giderek hayatlarını orada sürdüren Giresunlular'dan oluşuyor. Mustafa Ç.'nın mağdurları "Sen ilk önce Allah’a sonra da bana güven" diyerek para topladığı ifade edildi.
IHA
Uyarı üstüne uyarı geliyor: Uyanık olun!
Ekonomi
Uyarı üstüne uyarı geliyor: Uyanık olun!
Çiftlik Bank sisteminin çökmesi üzerine benzeri uygulamalarla ilgili çok sayıda uyarı yapan hükümet kanadında son uyarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan geldi. Çiftlik Bank benzeri sistemlerle ilgili insanların yatırım yaparken sorgulaması gerektiğine dikkat çekerek ''Bütün vatandaşlar uyanık olmalı'' diyen Bakan Fakıbaba, firari Mehmet Aydın'la ilgili ise ''Açık bir şekilde adam aldı götürdü yani ama inşallah Türkiye'ye getiririz diye düşünüyorum." dedi.
AA
Çiftlik Bank'tan sonra Sütbank
Ekonomi
Çiftlik Bank'tan sonra Sütbank
2007 yılında kurulan ve bin 300 üyeden 120 milyon lira toplayıp düzenli süt parası ödemeyi vaat eden Sütbank’ta işler yürümedi. İki yıldır süt parası alamayan üyeler Emekli Albay Kılıç liderliğinde yönetimi devraldı ama 4500 hayvandan geriye 900 kaldı. Kalan hayvanlar ve tesisin de icra yolu ile satışı gündemde.
Diğer
Sütbank üyelerine şok mesaj
Ekonomi
Sütbank üyelerine şok mesaj
Konya Karapınar’da kurulu bir çiftliğe yüzlerce kişi para yatırdı. Sütbank adı verilen sistemle üyelerin parası ile aldıkları ineklerin süt parası ödeneceği vaat edildi. Bir yıl kadar önce temeli atılan sistemin, bir ay önce üyelere gönderilen mesajla çöktüğü anlaşıldı. Mesajda “… 533 adet hayvan ölmüştür. Bu sebeple çiftliğimizde üretim geçici süreyle durmuştur” denildi.
Diğer
Bu da Enerji Bank
Ekonomi
Bu da Enerji Bank
Binlerce kişiyi dolandıran CEO Mehmet Aydın'ın bir de Enerji Bank kurduğu ortaya çıktı. Yazılımı hazırlanan bu sistem Aydın ile ortağının arası açılınca yarım kalmış. Bu proje kapsamında toplanacak paralarla rüzgâr ve güneş türbünleri kurulması, buradan üretilecek elektriğin de devlete satılacağı kurgusu yapıldı.
Diğer

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.